Kaz Ayağı Kırışıklıkları İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri !

Kaz Ayağı Kırışıklıkları İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri !

Mimik ve gülme çizgileri” ve “karakter çizgileri” olarak da bilinen kaz ayakları, gözlerin dış köşelerinde oluşan küçük kırışıklıklar ve ince çizgi kümeleridir.

Bu çizgiler genellikle 30’lu yaşların ortalarından başlayarak gelişir. Cildinizin esnekliğinden sorumlu iki protein olan kollajen ve elastinin üretimi, yaşla birlikte azalır ve kaz ayakları oluşmaya ve ciltte sarkma , kırışıklıklar ve kahverengi lekeler gibi yaşlanma belirtilerine yol açar.

Yüzümüzde kaz ayaklarının gelişme ihtimalini arttıran diğer faktörler aşırı güneş ışınlarına maruz kalma , sigara içme , yüksek hava kirliliği , kaşları çatma ve gülümseme . Eğer göz çevrenizde kaz ayakları varsa, umutsuzluğa kapılmayın. Onlardan kurtulmak için bir çok doğal yöntem var. Mutfakta kolaylıkla bulunan malzemeleri kullanarak doğal ilaçlar elde debilir ,cildinize nem ve genç bir görünüm kazandırmaya yardımcı olabilirsiniz.

İşte kaz ayaklarından kurtulmak için evde uygulayacağınız doğal çareler ;


1. Yumurta Beyazı

Yumurta beyazı cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur, bu kaz ayak görünümünü azaltmak için mükemmel bir seçimdir.

Bir kasede bir yumurta beyazını köpüklü bir kıvama gelinceye kadar çırpın. Yumurta beyazını göz çevresinin dışına ve elmacık kemikleri boyunca uygulayın. On dakika boyunca bırakın ve soğuk suyla ıslatılmış bir pamukla bölgeyi temizleyin. Haftada iki kez yapın.

Diğer bir alternatif olarak hafif bir sabunla yüzünüzü yıkadıktan sonra, yüzünüze bir yumurta beyazı uygulayın. Tamamının kurumasını bekleyin ve sonra başka bir kat uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü yumuşak bir havluyla kurutun ve sonra biraz nemlendirici kullanın. Bunu haftada bir veya iki kez yapın, ancak bundan fazlasını uygulamayın.

2. Süt

Süt, gözlerinizin etrafındaki kısa kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılabilir. Süt, ölü deri hücrelerinin pullaşmasına yardımcı olan ve derideki kollajen üretimini artıran glikolik asit içerir .

Parlayan ve sağlıklı cildin tadını çıkarmak için düzenli olarak süt içmeye başlayın. Temiz bir bezi süt ile ıslatın ve etkilenen cilt alanına yerleştirin. Yaklaşık 10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk suyla cildinizi durulayın. İşlemi günde iki kez tekrarlayın.

Diğer bir alternatif olarak büyük bir çorba soğuk süt içine birkaç damla badem yağı ekleyin. Sütün içinde iki ekmek dilimi ıslatın. Ekmek dilimlerini bir parça beze koyun ve gözlerinizin her birinin üzerine koyun. 10-20 dakika bekletin. Olumlu sonuçları görmek için birkaç gün boyunca günde bir kez bu ev yapımı sıkılaştırıcıyı kullanın.

3. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı doğal bir nemlendiricidir. Hindistan cevizi yağında bulunan E vitamininin yüksek miktarı yağlar ve cilt hücrelerini ve dokularını besler. Ayrıca, kırık deri dokularını yeniden bağlayabilen ve çoğunlukla yaşla ortaya çıkan kaz ayakları, ince çizgiler ve sarkmış cilt oluşumunu geciktiren linoleik asit içerir.

Uyumadan önce her gece birkaç damla organik hindistancevizi yağını gözlerinizin çevresindeki cilde ovarak sürün. Ayrıca, güzellik yararlarının keyfini çıkarmak için yemeklere hindistancevizi yağı ekleyerek tüketmeye çalışın.

4. Avokado

Avokado, güçlü antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir ve kuru ve mat cildi canlandırmak için mükemmel tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca, avokodaki yüksek D vitamini ve E içeriği , kolajenin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur ve bu da kaz ayağı görünümünü azaltır.

Bir olgunlaşmış avokadoyu püre haline getirin ve kaz ayaklarına uygulayın. 20 dakika bekletin ve daha sonra ılık suyla yıkayın. Cildinizi nemli ve kırışıksız tutmak için bunu günde bir kez yapın.

Diğer bir alternatif olarak olgunlaşmış bir avokado ve üç çay kaşığı tatlı badem yağı hamurunu karıştırın. Karışımı iyice gözlerinizin etrafına yayın. Ilık suyla yıkamadan önce yaklaşık 20 dakika bekletin. Olumlu sonuçları görmek için bunu haftada 3 kez yapın.

5. Limon Suyu

Limon suyu güçlü bir eksfoliye edici gibi davranan sitoksik asit bakımından zengindir ve kaz ayaklarından kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca, mükemmel sıkılaştırıcı özelliği ile cildinizi pürüzsüz hale getirebilir ve lekelerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Hafifçe sıkılmış limon suyu ile kaz ayaklarını ovun. Beş dakika veya 10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bunu günde bir veya iki kez yapın.
Ayrıca, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çorba kaşığı portakal suyunu karıştırın. Karışımı kaz ayaklarına uygulayın ve 10 dakika boyunca bırakın. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Bunu günde bir kez yapın.

6.Aloe Vera

Aloe vera, kaz ayaklarını kaldırmak için en iyi doğal malzemelerden biridir. Antioksidan özellikleri buruşukluğa neden olabilecek serbest radikalleri savuşturmaya yardımcı olur. Ayrıca, cildi nemlendiren, aydınlatan ve tonlandırmaya yardımcı olan gerekli vitamin ve mineralleri içerir.

Antioksidan özelliklerinden faydalanmak için günde iki kere aloe vera suyu içmek için bir çorba kaşığı aloe vera jelini bir bardak suya katın ve bu suyu için.

Alternatif olarak, taze bir aloe vera yaprağı alın, jeli sıkın ve yatmadan önce göz çevresine cömertçe uygulayın. Sabahleyin, soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Bunu her gün birkaç hafta yapın. Daha sıkı, sulu cildiniz olacak ve kaz ayaklarınız daha az görünür olacak. NOT : Alerjik bir bünyeniz varsa kullanmayın.


7. E Vitamini

Güçlü bir antioksidan olan E Vitamini cildin dolgun ve nemli kalmasına yardımcı olan yeni cilt hücrelerinin yenilenmesi için gereklidir. Ayrıca, kaz ayaklarının görünümünü ve derin çizgilerini azaltmak için göz çevresindeki cildi sıkılaştırabilir.

İki E vitamini kapsülünü açınız ve içerikleri bir kaba koyunuz.Sıvıyı gözlerindeki kırışıklıkların üzerine uygulayın. İsterseniz badem yağı ile seyreltebilirsiniz. Birkaç dakika hafifçe masaj yapın. Bunu yatmadan önce her gece yapın.


8.Salatalık

Salatalıkta tiamin, riboflavin, niasin, B5 vitamini ve B6 bulunur ve cildi besler. Ayrıca, göz çevresindeki kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olan yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

Bir salatalığı rendeleyin ve meyvesini gözlerinize uygulayın. On dakika boyunca bırakın ve soğuk su ile durulayın. İşlemi günde iki veya üç defa birkaç hafta tekrarlayın.
Alternatif olarak, bir salatalığı kalın dilimler halinde kesebilir ve gözlerinizin etrafına birkaç dakika boyunca bekletebilir ve günde iki kez hafifçe ovuşturabilirsiniz.

9.Hint yağı

Hint ( Castor ) yağı, cildinizi yumuşak hale getiren, kırışıklık ve ince çizgilerin görünümünü azaltabilen doğal bir yumuşatıcıdır.

Yatmadan önce, kaz ayaklarınıza birkaç damla hint yağı uygulayın ve hafifçe cildinize masaj yapın. Bir gece bırakın. Sabahları yıkayın. Bunu her gün yapın.
Ayrıca bir çorba kaşığı hintyağı ve susam yağını harmanlayabilir ve geceleri yatmadan önce kaz ayaklarına sürebilirsiniz. Bunu her gün yapın.

10. Su

Bol miktarda su içtiğinizden emin olun. Gün boyu su içmeyi unutur veya çok az tüketirsek bu cildinizin nem kaybına sebep olur ciltte kuruluk,sarkma ve kaz ayağı oluşumunu tetikler.

Bu ilaçlara ilaveten, kaz ayaklarının görünümünü azaltmak için günlük olarak yüksek bir SPF güneş kremi uygulamadan dışarı çıkmayın, sigara içmeyin, ve sağlıklı yiyecekler yemeye özen gösterin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz