Melisa çayının faydalarını biliyor muydunuz?

Melisa çayının faydalarını biliyor muydunuz?

Melisa çayının faydalarını biliyor muydunuz?
Uykusuzluğa karşı etkili olan ve sindirim sistemi sorunlarına da iyi gelen melisa bitkisi.

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezlerinden olan bitkisel çaylar, doğru bir şekilde kullanıldığı zaman olumlu etkilerini gösteriyor. Aktarlarda satılan birçok bitkinin etkisini yitirmiş ya da doğru zamanda toplanmamış olabileceğini belirten uzmanlar, vatandaşları güvenmedikleri yerlerden bu bitkileri satın almamaları konusunda uyarıyor. Piyasada en çok karıştırılan bitkiler arasında ise uykusuzluğa iyi geldiği belirtilen melisa otu yer alıyor. 

Limon otu yaprakları melisa diye satılabiliyor

Uykusuzluğa iyi geldiği belirtilen ve gaz, hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarını gidermeye yardımcı olan melisa bitkisinin yaprakları, en çok limon otu yapraklarıyla karıştırılıyor. Daha ucuz olması nedeniyle melisa yapraklarıyla benzerlik gösteren limon otu, vatandaşlara satılabiliyor. Bu nedenle ‘oğul otu’ olarak da bilinen melisa bitkisini alırken çok dikkatli olmak gerekiyor. 

Kaliteli uykunun ilacı

Özellikle uykusuzluk çekenlere önerilen melisa yapraklarından yapılan demleme çay, aynı zamanda huzursuzluğa da iyi geliyor. Bir neyi sakinleştirici özelliği olan kurutulmuş melisa yapraklarının üzerine bir fincan kaynatılmış su ilave ettikten sonra ağzını kapatıp 10 dakika demlenmeye bırakmanız gerekiyor. Uzmanlar, bu çayın yatmadan bir saat önce içilmesini öneriyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz