Vücudunuzu Fazla Tuzdan Arındırın

Vücudunuzu Fazla Tuzdan Arındırın

Her yemeğe verdiği özel aroma dolayısı ile tuz, dünyada en çok kullanılan baharattır. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, tuzun aynı zamanda insan sağlığı açısından risk içerdiğini göstermektedir. En endişe verici durum da, insanların tuzu yüksek oranlarda tüketmeye olan eğilimleridir.

Vücudunuzun, bazı fonksiyonlarını yerine getirebilmek için tuza veya sodyuma ihtiyaç duyduğu doğru, ancak bu tuz tüketiminde aşırıya kaçmanız anlamına gelmemektedir. Hatta uzmanlara göre; tuzu günlük beslenme diyetinizden tamamen çıkarmalı ve vücudunuzun ihtiyacı olan sodyumu, diğer besinler aracılığı ile almalısınız.

Aşırı oranda tuz tüketmek, uzun vadede, kalp hastalığı, inme ve bunun gibi ciddi daha birçok hastalığa sebep olur. Tuz ayrıca, vücutta su tutulması ve şişkinlik oluşumuna sebep olmaktadır. Neyse ki, aşırı tuz tüketimi gibi zararlı bir alışkanlıktan kurtulmak ve vücudunuzu almış olduğunuz aşırı tuzdan arındırmak mümkün.

Vücudu Birikmiş Olan Fazla Tuzdan Arındırma Yolları

tuz

  • Daha fazla su için: Uzmanlar günde 6-8 bardak su içilmesi gerektiğini belirtmekteler. Bu sayede vücutta birikmiş olan fazla sıvının ve fazla sodyumun atılması, idrar yolu ile sağlanmaktadır. Bu basit alışkanlık, vücudunuza detoks etkisi yapar ve sizi nemlendirir. Ayrıca şişkinliği de azaltır.
  • Tuzu beslenme diyetinizden çıkarın: Birçok insan için tuz, yemeklerin vazgeçilmez bir ögesi olsa da, artık yemeklerinize ekleyecek başka bir alternatif bulmak için arayışa başlamalısınız. Özellikle evde yapılan yemeklerde az miktarda tuzu hala kullanabilirsiniz. Ancak şarküteri ürünlerinde, konserve yemek ve çorbalarda, dondurulmuş gıdalarda ve daha birçok üründe yüksek miktarlarda tuz bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden, bu tarz ürünler yerine beslenme diyetinize daha fazla miktarda taze meyve ve sebze eklemelisiniz. Bu besinler, sindirimden sonra vücudunuzda birikmiş fazla tuzu atmaya yardımcı olurlar.
  • Tuz yerine başka baharatlar kullanmayı deneyin: Eğer kullandığınız baharatları; sarımsak, taze karabiber, köri, maydanoz, kekik, biberiye gibi daha sağlıklı alternatiflerle değiştirebiliyorsanız, tuzu diyetinizden çıkarmanız daha kolay olacaktır.
  • Fiziksel aktivitede bulunun: Her gün terlemeyi sağlayacak fiziksel egzersizler yapmalısınız. Yürüdüğünüzde, dans ettiğinizde, koştuğunuzda, pedal çevirdiğinizde veya saunaya girdiğinizde bile, vücudunuz yabancı maddeleri ve fazla tuzu terleme yolu ile atacaktır. Egzersiz yaparken her zaman yanınıza bir şişe su almayı unutmayın.

Vücudunuzda Birikmiş Fazla Tuzu Atmak İçin Maydanoz

meyve-suyu

Maydanoz; böbreklerinizi temizlemesi ve vücuttaki toksinlerin idrar yolu atılmasına yardımcı olması ile bilinen bir bitkidir. Ayrıca muhtemelen biliyorsunuz ki; böbrekler, vücudun detoks yapmasında büyük rol oynayan organlardır; çünkü bu organlar, kandaki fazla tuzu ve vücudunuzda bulunan diğer zehirli maddeleri filtrelemekle sorumludurlar.

Maydanozu Nasıl Kullanabilirsiniz?

Böbrekleri temizleyici özelliğinden faydalanmak için maydanozu çay gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Bunun için, bol miktarda maydanoz yaprağını bir litre kaynar suya ilave edin ve on dakika kadar bekletin. Sonrasında bu çayı aç karnına için. Eğer tamamını bitirmezseniz, kalan çayı gün içinde içmek üzere buzdolabında saklayabilirsiniz.

Ve Unutmayın!

  • Bu çaydan maksimum faydayı sağlayabilmek için, yukarıda belirtilen şekilde tüketmeye dikkat edin ve bu çayı sık sık içmeniz gerektiğini unutmayın.
  • Vücuda detoks etkisi yapmasının yanısıra, maydanoz çayı; ayrıca vücudu fazla tuzdan arındırır, sıvı tutulmasının engellenmesine yardımcı olur, yüksek kan basıncının oluşmasını engeller ve kilo verdirici özelliktedir. Bu faydaları sağlamak için bu çayı içmenin yanısıra, ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz