Kakule Nedir?

Kakule Nedir?

Kakule dünya üzerinde belli yerlerde yetiştirildiği, yani her bölgede yetişmediği için oldukça özel bir bitkidir. Hindistan civarlarında yetiştirilir ve bu bölgelerden ihraç edilir. Bu kadar sınırlı bir alanda yetişmesi sebebiyle de fiyatı oldukça pahalıdır. Hatta dünya üzerinde vanilya ve safrandan sonra en pahalı bitki olarak adını duyurmuştur. Tabii hala adını duymayanlar ve duyunca şaşıranlar vardır. Bu şifalı bitkinin faydaları da oldukça fazladır. Bitkinin son zamanlarda sıkça merak edilmesi ve aratılması sonucu bu pahalı bitkiyi tanıtmak istedik.

Kakule Nedir?

KakuleBu pahalı bitki, son zamanların çok konuşulan bitkilerinden biridir. Özellikle dünya üzerinde belirli bölgelerde yetiştirilmesi onu daha da özel kılıyor. Latince adı Elettaria cardamomum‘dur. Batı ve Güney Hindistan’da yetiştirilebilen çok özel bir bitkidir. Özellikle Hintliler bu şifalı bitkiyi baharat olarak kullanır. En çok üretildiği ülke de yine Hindistan’dır. Zencefilgiller ailesine ait bir bitkidir. Sıcak bölgeleri seven, büyük yaprakları olan, 4-5 m’ye kadar boylanabilen ve bataklık ormanlarında yetişen çok yıllık bir bitkidir. Bu leziz bitkinin meyveleri ise 1-2 cm uzunluğunda, kirli beyaz veya sarıya çalan yeşil rengindedir. Asıl baharat olarak kullanılan kısmı ise tohumlarıdır. Bu leziz bitkinin tohumları 3-4 mm çapında, yuvarlak, koyu kırmızı renkte ve deyimi yerindeyse yeşil bir kılıf içerisindedir. Bu kılıfın içinde kakule tohumları korunmuş ve saklanmış olur. Kılıf açıldığında ise muhteşem kokusuyla tohumları ortaya çıkar. Çok keskin bir kokuya sahip tohumları, kokuları sebebiyle baharat olarak kullanıldığı için çay, kahve, yemeğe de harika bir koku kazandırır. Baharat olarak kullanıldığı gibi kozmetik sanayinde de kullanılır. Ayrıca bu şifalı bitki ile şurup da hazırlanabilir.

Yeşil haldeyken toplanır ve olgunlaşıp kuruması için güneşte bekletilir. Yıllardır değerini yitirmemiştir ve birçok ülkede yaygın olarak kullanılır.

Kakule Nasıl Kullanılır ve Nerelerde Kullanılmalıdır?

Kakule YeşilArap ülkelerinde, Hindistan’da, Orta Doğu’da yıllardır kullanılan bu şifalı ve faydalı bitki, artık ülkemizde de adını duyurmaya başladı. Adının duyulmasıyla birlikte bu şifalı bitki, yemeklere tat katmak ve çeşitli hastalıklara şifa bulmak amacıyla kullanılıyor. İngilizcede ‘cardamom’ adıyla anılan bu bitki, çaylara, kahvelere de farklı bir aroma, koku ve tat kazandırır. Yemeklere de baharat olarak karıştırılan bu enfes bitki sayesinde hem yiyeceklerimiz güzel bir aroma ve koku kazanmış olur, hem de çeşitli hastalıklara şifa kaynağı sağlamış oluruz. Meyvelerin kurutulmasıyla elde edilen tohumları özellikle balık ve baklagil yemeklerine harika bir tat kazandırır. Ayrıca çeşitli sütlü tatlılar, muhallebiler ve hoşaflar için de bitkinin tohumlarının kullanılması mümkündür. Farklı tatları seviyor ve denemek istiyorsanız tam size göre bir baharat türüdür.

Bu bitkiyi birçok alanda afiyetle tüketebilirsiniz. Yemeklerinize farklı bir tat katar, tatlandırıcı ek bir bitki şeklinde eklenebilir. Bu şekilde eklendiği gibi kahve ve çay şeklinde de tüketilebilir. Farklı şekillerde tüketilmesi kullanım sıklığını arttırır.

Nasıl ve Nerelerden Satın Alınmalıdır?

Kakule YabaniKakule bitkisi ülkemizde yetiştirilmemektedir. Fakat çoğu baharatçıda ve aktarda bu bitkiyi bulmak mümkündür. Özellikle büyük aktarlarda bu şifalı bitkiyi rahatça bulabilirsiniz. Biz toz halinde yani öğütülmüş olarak satın almanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü öğütülen bitki zamanla kendine has kokusu ve aromasını yitirir. Bu yüzden kabuklu halde meyvesini alarak kullanacağınız zaman meyveyi açıp tohumları ezmeniz en uygun yöntemdir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz