Vajinit Hastalığı ve Tedavisi

Vajinit Hastalığı ve Tedavisi

Belirtiler
– Vajinadan olağan dışı bir akıntı;
– Kaşıntı, tahriş;
– Cinsel ilişki sırasında acı duymak;
– Alt karın bölgesinde ağrı;
– Vajinal kanama.

Vajinit genellikle bir enfeksiyonun neden olduğu iltihaplanmadır. Vajinit başka nedenlerle ortaya çıkabilirse de cinsel ilişkiyle de bulaşabilir. Bu yüzden tedavi olması için eşinizi de bir enfeksiyon durumunuz olduğu konusunda uyarmanız gerekir. Belki onun da tedavi olması gerekebilir. Belirtiler geçene kadar cinsel ilişkide bulunmayın. Yaygın görülen vajinit türleri: trikomoniasis, mantar enfeksiyonları ve özgül olmayan vajinitistir. www.saglikvegebelik.com

Trikomoniasis
Bu enfeksiyona bir parazit neden olur. Hiçbir bulgu görünmeyebilir veya kokulu, yeşilimsi san, bazen köpüklü bir akıntınız olabilir. Trikomoniasis genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşırsa da, tuvaletlerden, kullanılmış ıslak havlu veya mayodan da geçebilir.

Mantar Enfeksiyonları
Bu tür enfeksiyonlara bir mantar neden olur. Başlıca semptom kaşıntıdır, ama lor peyniri görünüşünde beyaz bir akıntı da olabilir. Hamileyseniz veya şeker hastası iseniz, eğer antibiyotik, kortikosteroid ilaçlar veya doğum kontrol hapı kullanıyorsanız yahut demir eksikliğiniz varsa mantar enfeksiyonlarının gelişmesi daha kolaydır.

Özgül Olmayan Vajinit
Bu türe daha çok bakteriyel vajinit denir. Aralarında “Gardnerella Vaginalis”in de bulunduğu çeşitli organizmaların ortaya çıkadığı düşünülen bir rahatsızlıktır. Birçok kadında hiçbir bulgu görünmeyebilirse de, bazılarında vajina duvarlarını kaplayan beyaz veya grimsi. balık kokulu bir akıntı ortaya çıkabilir.

Teşhis
Doktorunuz olayın gelişmesini dinler, alt karın muayenesi yapar ve akıntı veya vajina duvarından kazıdığı doku örneklerini laboratuvarda inceleterek olaya neden olan organizmaları tespit eder ve teşhisini koyar. Bazen kan testleri de gerekli olabilir. Vajinit yaygın ve tekrarlama eğilimi olduğu için de can sıkıcı bir rahatsızlıktır. www.saglikvegebelik.com

İlaç Tedavisi
Trikomonas vajiniti genellikle metronidazol tabletlerle tedavi edilir. Mantar enfeksiyonları genellikle supozituvar şeklinde miconazol veya kiotrimazol ile tedavi edilir. özgül olmayan vajinitte (bakteriyal vajinit) metronidazol, ampisiun veya doksisilin kullanılabilir.

Bu yazı vajinit nedir, vajinit tedavisi, vajinit belirtileri, vajinite bitkisel çözüm, vajinit için kullanılan ilaçlar, vajinit için bitkisel tedavi, vajinit ne demek, vajinit neden olur, vajinit nedenleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebelikte vajinit belirtileri, gebelikte vajinit tedavisi, gebelikte vajinit, vajinitte kullanılan ilaclar, vajinit sebepleri, gebede vajinit tedavisi, vajinit tedavisinde kullanılan ilaç isimleri, vajinitte kullanılan ilaç isimleri, vajinit ne demek, vajinit tedavisinde kullanılan ilaçlar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz