Uykusuzluğa Çözüm: Magnezyum

Uykusuzluğa Çözüm: Magnezyum

Magnezyum Eksikliği

Magnezyum eksikliği günümüzün stresli yaşamında uykusuzluk, oldukça yaygın bir problem. Bunu ortadan kaldırmak için; uyku düzeninizi ve kafein aldığınız saatleri değiştirebilirsiniz. Tabi, yaşam tarzınıza yapacağınız müdahaleler, uykusuzluk için her zaman kalıcı bir çözüm getirmeyebilir. Uykusuzluğa çözüm için en popüler yöntem, besin takviyeleridir. Uykuya yardım etmesi açısından dikkat çeken takviyelerin başında “magnezyum” geliyor. Vücutta geniş kapsamlı etkilere sahip olan magnezyum, uykuya dalma süresi ile ilgili bazı süreçleri etkilemektedir. Birçok uzman, iyi ve kaliteli bir uyku ile magnezyum arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu savunuyor.

Birçok gıdada bulunan bu mineral, her organın ve hatta her hücrenin düzgün çalışmasında önemli bir rol oynar. Kemik sağlığı, kalp sağlığı ve beyin sağlığı üzerinde önemli etkileri bulunan magnezyumun, uyku problemlerinin giderilmesine yardımcı olduğu birçok çalışmadan kanıtlanmıştır.

Magnezyum, Vücudu ve Beyni Rahatlatıyor

Uykusuzluk probleminin temelinde, vücudun ve beynin rahatlayamaması yatıyor. Doğru miktarda magnezyum alımı, vücudunuzun ve beyninizin rahatlamasını sağlayarak, uykuya daha kolay dalmanızı sağlıyor. İlk olarak magnezyum, sinir sistemi ve beyindeki nöronlar arasındaki uyarıcıların düzenlenmesini ve sakinleşmenizi sağlar. Ayrıca vücudun uykuya dalma ve uyanma döngüsünde önemli bir rol oynayan melatonin, yani stres hormonunun da düzenlenmesini sağlar.

Magnezyum Eksikliğinde Ne Olur?

Vücuda yeterli miktarda magnezyum alınmaması durumunda, uykusuzluk ilk ortaya çıkan etkilerden biri olur. Normal ve yeterli bir uyku için bu mineralin yeterli miktarda alınması gerekir. Gereğinden az ya da fazla alındığı durumlarda, uyku sorunları ortaya çıkabilir. Peki, magnezyum eksikliğine bağlı uykusuzluk hangi durumlarda daha çok görülmektedir?

  • Sindirim Sistemindeki Sorunlar

Sindirim sisteminizde bir sorun varsa, vücudunuz vitamin ve mineralleri doğru şekilde alamayabilir. Bu da, magnezyum ve daha birçok mineralin eksikliğine neden olur.

  • Diyabet

Şeker hastalığı ve insülin direncinin olması; magnezyum eksikliğiyle doğrudan ilgilidir. Bu da, diyabeti olan kişilerde uykusuzluk ya da uyku kalitesindeki düşüklüğün neden bu kadar yaygın olduğunu kanıtlıyor.

  • Alkol Bağımlılığı

Sık alkol tüketen kişilerde, magnezyum eksikliği en yaygın görülen mineral eksikliklerinden biridir. Sigara içen kişilerde de bu durum görülmektedir.

  • Yaşlılık

Yaşlılık ile birlikte magnezyum eksikliği; genç yetişkinlere oranla daha çok görülüyor. Ayrıca yaş ilerledikçe magnezyumun emilimi de daha zor olmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz