Uyku Apnesi ile Başa Çıkmak için Öneriler

  • ALTERNATİFTIP
  • Uyku Apnesi ile Başa Çıkmak için Öneriler için yorumlar kapalı
  • 622 kez görüntülendi

Uyku Apnesi ile Başa Çıkmak için Öneriler

Uyku apnesi uyurken iyi nefes almayı önleyen bir hastalıktır. Nefes alış verişimiz uyku sırasında bir ya da bir kaç saniye durabilir ve bu gece içinde bir kaç kez gerçekleşir.

Bu hastalık astım ya da solunum yolu problemleri yaşayan kişilerde yaygın görülen bir hastalıktır.

Gördüğünüz gibi uyku apnesi çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir.

Bazen bir saat içinde 30 ya da daha fazla tekrarlanır. Tabi, bu aralardan sonra nefesiniz normale döner. Bazen güçlü bir horlama olur ya da kişi boğuluyormuş gibi bir ses çıkar.

Maalesef bu uyku hastalığı ailenizi ve arkadaşlarınızı rahatsız edebilir.

Bu makalede sizlere uyku apnesinin etkilerinden kurtulmak ya da bunları azaltmak için bazı hileler sunmak istiyoruz.

Bir uyku düzeni belirleyin

Bu hastalığı tedavi edebilmek için uygulanan en yaygın yöntem bir uyku düzeni belirlemektir. Ayarlanan zamanın birbirini takip ettiğine ve istikrarlı olduğuna emin olmalısınız.

Bu vücudunuzun daha hafif bir dinlenme haline geçmesine yardımcı olur. Unutmayın ki, uyku konusunda istikrarlı olmamak ve rahatsız uyumak kas problemlerine ve yolunun solunum yolu problemlerine yol açabilir.

Her gece dolu dolu 7-8 saat uyku alın ve kendinize bir uyku programı düzenleyin.

Kilo verin

Obezite de uyku apnesi ile hafiften alakalıdır. Çünkü aşırı kilolu olduğunuz zaman, vücudunuz gereksiz bir kütle ile aşırı yüklenmiştir.

Yağlar boğazda ve boyunda birikir. Bu tehlikelidir çünkü bu yağlar solunum yollarını tıkar. Sonuçta horlamaya sebep olur ve akciğerlerinizin en iyi şekilde çalışmasını önler. 

Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey diyetiniz üzerine çalışmaktır. Beslenme programınıza elinizden geldiğince doğal meyve sebzeler ekleyin ve bolca egzersiz yapın.

Bu kilo verme süreci çaba isteyecektir, özellikle de kötü alışkanlıklarınızı uzun zamandır sürdürüyorsanız … Bu yüzden bir yerden başlamak ve küçük küçük değişiklikler yapmak daha iyi olacaktır.

Yanınıza dönerek uyuyun

Sırtüstü yaptığımız zaman, solunum yolunuzdaki uyku apnesi problemini çözmeniz daha zor olur. Bu durum tıkalı solunum yolları ile alakalıdır.

Diliniz ve boğazınızdaki yumuşak dokular doğal olarak düşer. Sırtüstü uyuyorsanız bunlar ağzınızın arkasına doğru düşer. Bu durum solunum yollarının tıkanmasına sebep olur ve sonuç horlamadır.

Yanınıza dönerek uyumak için dizleriniz arasına bir yastık yerleştirin. Bu bilinçsizce pozisyonu değiştirmenize engel olur ve sırtınız için çok daha iyidir.

Her zaman sırtüstü ya da yüzüstü uyumaktan kaçınmanız çok önemlidir. Bu iki pozisyon da uykuda kesintilere yol açar. Ayrıca daha fazla horlamak ile sonuçlanır.

Rutininize egzersizi ekleyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi kilo vermek uyku apnesini sonlandırmak için önemlidir. Eğer hayatınızın bir parçası olarak egzersiz yapmıyorsanız, kilo vermek daha da zorlaşacaktır.

Bunun yanı sıra sürekli egzersiz yapmak solunum yollarını güçlendirir.

Bu da yetmezmiş gibi, gündelik olarak egzersiz yaptığınız zaman, ilerleyen saatlerde çok daha iyi dinlenebilirsiniz.

Yani uyumaya çalıştığınız zaman çok daha kolay uykuya dalarsınız.

Yeterli miktarda magnezyum aldığınıza emin olun

Uyku apnesi genel olarak yukarı boğaz bölgesindeki kasları etkiler. Yani onların işlevlerini yerine getirdiklerinden emin olmanız gerekir.

Magnezyum vücuttaki bütün kasları direk etkileyen gerekli bir mineraldir. O yüzden yeterli miktarda magnezyum aldığınızdan emin olmalısınız.

Magnezyum takviyesi alabilir ya da şunlar gibi gıdaları tüketebilirsiniz:

  • Yeşil yapraklı Sebzeler
  • Muz
  • Baklagiller
  • Avokado
  • Bazı fındık fıstıklar

Önerimiz magnezyum açısından zengin yeterince tüketmeniz. Böylece takviyelere çok fazla para harcamadan sağlıklı kalabilirsiniz.

Tütünden uzak durun

Sigara içmek uyku apnesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Bu özellikle de tıkayıcı uyku apnesi geçerlidir. Sigara üretimi sürecinde kullanılan kimyasallar solunum yollarında sıkışmaya, enflamasyona ve tahrişe neden olur.

Eğer artık horlamak istemiyorsanız sigarayı bırakmak ilk seçenekleriniz arasında olmalı.

Yapabileceğiniz en iyi şey sigara ve tütün mamullerinin her türlüsünden uzak durmaktır. Eğer ağzınızda illaki bir şey tutmamız gerekiyorsa elektronik sigaraları deneyin.

Şarkı söyleyin

Belki de bu öneriyi hiç beklemiyordunuz. Ancak şarkı söylemek damaktaki ve boğazdaki yumuşak dokuları güçlendirir.

Bu bölgelerdeki kas kontrolünü artırarak, solunum yollarınızın olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz.

Artık bunu da bildiğinize göre arasına şarkı söyleyebilirsiniz. İyi bir sesinizi olup olmadığı önemli değildir.Yapmanız gereken tek şey sevdiğiniz bir şarkıyı seçip bunu arasıra duşta iken söylemektir.

Ayrıca unutmayın: Şarkı söylemek doğal olarak stresten kurtulmanıza yardımcı olur!

Ana görsel: © wikiHow.com

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.