Eklem Ağrılarını Bu İpuçları ile Rahatlatın

Eklem Ağrılarını Bu İpuçları ile Rahatlatın

Hiç eklemlerinizde sertlik hissettiğiniz oldu mu? Bu sertlik canınızı acıttı ve sizi ne yapacağınızı bilemez durumda mı bıraktı? Doktorunuz bunun için en iyi önerileri verecektir, fakat biz de size bu yazımızda eklem ağrısını rahatlatabilecek basit beslenme önerileri vereceğiz.

Eklem Ağrısı ve Beslenmenin Önemi

Eğer eklem ağrısından muzdaripseniz, bunun ne kadar zor olabileceğini biliyorsunuzdur. Bazen anti-enflamatuvarlara başvurmak zorunda kalırız, fakat her zaman beklediğimiz sonuçları vermezler. Fakat etkilerini azaltarak daha kaliteli bir yaşama sahip olmamız mümkündür. Peki nasıl mı? Daha sağlıklı bir hayat tarzı sürdürerek ve doğru beslenme şeklini edinerek.

Beslenme düzeni ağrıyla başa çıkmada en önemli noktalardan biridir. Doğru minerallerle eklemleri güçlendirerek, kemikleri, kıkırdakları ve tendonları desteklemek mümkündür. Akılda tutmamız gereken diğer bir nokta da, yüksek seviyede metal içeren yiyeceklerin eklemlerimizi doğrudan etkiledikleridir. Bu yüzden, arındırıcı bir beslenme düzeni takip ederek metallerin ve toksinlerin atılımına yardımcı olmak çok önemlidir.

Eklem ağrısından muzdarip olmayan şanslı kesimden biriyseniz, yine de durumdan haberdar olmalısınız ve böylece vereceğimiz özellikleri aklınızda tutarak eklem ağrısına karşı korunabilirsiniz.

Eklem Ağrılarını Azaltmaya Yarayacak Beslenme Önerileri

1.  İşlenmiş yiyeceklerden ve içlerindeki kimyasallardan uzak durun

enerji içeceği

Çok basit. Bir saniyeliğine durun ve düşünün, hafta boyunca ne kadar işlenmiş yiyecek tüketiyorsunuz mesela, veya bu ay ne kadar aburcubur yediniz? Bir de sağlıksız meyve sularını da içeren alkolsüz içecekler var. Bunların açık renkleri de kimyasalları ve renklendiricileri saklar. Yiyecek ve içeceğinizi alırken biraz daha seçici olmaya dikkat edin. Alışveriş yaparken aceleci davranmayın ve öğününüz için sağlıklı olacak şeyleri seçin.

Bunların dışında, rafine edilmiş undan, şekerden ve tuzdan uzak durun… Sizin de bildiğiniz gibi sindirim sistemimiz bu gibi maddeleri sindiremiyor ve vücudumuzda eklemlerimize zarar verecek kadar durabiliyorlar.

2. Yüksek asitli yiyeceklere dikkat edin

süt

Günlük tükettiğimiz besinlerden birisi sağlıklı olmaktan daha çok zararlı: süt. Süt, asitleştirme etkisi olan, bu yüzden kanın pHını değiştiren ve son olarak bunun sonucunda da eklem ağrısına yol açan hayvansal bir üründür. Vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyumu bitkisel kaynaklardan alabilirsiniz.

Asit bakımından yüksek diğer bir ürün ise kahvedir. Aşırı derecede tüketmemeye özen gösterin.

3. Hayvansal proteinlere dikkat edin

kırmızı et

Hayvansal proteinler, aynı süt gibi kanımızdaki asit seviyesini yükseltir. Hepimiz vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için proteine ihtiyacı olduğunu biliriz, fakat bakliyat ve kurutulmuş meyveler gibi bitkisel proteinler ihtiyacımız olan proteini karşılayabilir. Eğer yine de hayvansal protein tüketiyorsanız, kırmızı etten kaçının. Tavuk veya hindi göğsünü tercih edin; bunlar kırmızı ete oranla çok daha sağlıklıdırlar.

4. Kolajen üretimini destekleyen yiyecekler

jelatin

Kolajen kıkırdağı güçlendirir ve yeniler ve güçlü bir kıkırdak da eklem ağrısını azaltır. Kolajeni almanın kolay ve lezzetli yolu ise jelatin yemektir, bu besin kolajen ve C vitamini bakımından zengindir.

Sülfür bakımından zengin besinler kıkırdağı destekler ve yeniler, bu yüzden daha fazla soğan, sarımsak, pırasa, kuşkonmaz ve Brüksel lahanası yemeye özen gösterin. Bu yiyeceklerin hepsi sizin için çok faydalı.

5. Yeterli miktarda kalsiyum ve magnezyum

ıspanak

Kalsiyum ve magnezyum sağlıklı ve güçlü kemikler ve eklemler için yaşamsal elementlerdir, bu yüzden mercimek ve nohut gibi magnezyum ve kalsiyum açısından zengin yiyecekleri tüketmelisiniz. Kabak çekirdeği, keten tohumu ve chia çekirdeği de magnezyum bakımından çok zengindir, ayrıca ıspanak, su teresi ve maydanoz gibi sebzeleri de tüketebilirsiniz. Salataları da sakın unutmayın.

Kurutulmuş meyveler ve deniz yosunu da ayrıca bu minerallerin kaynaklarından bazılarıdır.

6. Omega-3 bakımından zengin yiyecekler

omega 3

Omega-3 bilimsel olarak eklem ağrısına ve enflamasyona iyi geldiği kanıtlanan bir yağ asididir. Bu yaşamsal içeriği haftada en az 3 kez tüketmelisiniz. Somon veya uskumru gibi diğer balıkların içinde bulabilirsiniz. Herhangi bir destek madde almadan önce de mutlaka doktorunuza danışın.

7. Basit beslenme ipuçları

kivi

Hepsinin ötesinde, düzenli ve dengeli bir beslenme tarzı edinin ve aşırı yemeyin. Gün içinde öğün atlamadan küçük porsiyonlar şeklinde sık sık yemek daha iyidir. Öğünlerinizi bölerek içinde her zaman taze meyveler ve sebzeler olmasına dikkat edin. Herhangi bir kimyasalın eklem ağrılarını arttırdığını çoktan öğrendiniz. Örneğin, aşırı ilaç almak ters etki yaratarak daha fazla acıdan muzdarip olmanıza sebep olabilir.

Gün içerisinde bol bol su içmeyi unutmayın, bu metalleri vücudunuzdan atmayı sağlayarak sizi daha hafif hissettirecek. Bildiğiniz gibi vücudu arındırmak ve toksinleri atmak çok önemlidir. Eklem ağrısı kolayca tedavi edilemez fakat daha iyi bir hale gelmesini sağlayabiliriz. Duygusal sağlığınızı da ihmal etmeyin ve her zaman pozitif kalın!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz