Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları İçin Çareler !

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları İçin Çareler !

Üst solunum yolu enfeksiyonları burun, boğaz, sinüsler, farinks ve larenks içeren bulaşıcı enfeksiyonlardır. Bilinen üst solununm yolu enfeksiyonları arasında soğuktan etkilenme , burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, epiglottit, bronşit, sinüzit ve otitis media yer alır.

Çoğu enfeksiyonlar viral niteliktedir ve birinden diğerine kolayca yayılma eğilimindedir Bazı durumlarda bu rahatsızlığa bakteriler veya mantarlar sebep olabilir.Üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın belirtileri burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, postnazal damla, öksürük, sulanmış gözler, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, solunum zorluğu, hafif ateş ve hafif yorgunluktur. Bir kişi belirli koşullarla ilişkili diğer belirtilere sahip olabilir. Örneğin öksürük ve hapşırık havadaki damlacıklar yoluyla bir kişiden diğerine doğru yayılır ve aynı zamanda doğrudan elle temaslada geçebilir. Zayıf bağışıklık ve düşük nem bulunan bölgede yaşamak sizi bu bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskine çok fazla sebep olabilir.

Kış aylarında, daha fazla insan kapalı alanları tercih ettiği için mikroplar daha hızlı yayıldığından enfeksiyona yakalanma riski daha yaygındır. Alınacak tedbirlerle bu rahatsızlığa yakalanma riskini minimum düzeye çekebilirsizin. Fakat üst solunum yolu enfeksiyonlarından birine yakalanırsanız evde uygulayabileceğiniz birçok yöntemden yararlanabilir ve hastalığın süresini azaltabilirsiniz.

İşte üst solunum yolu enfeksiyonları için evde uygulayabileceğiniz tarifler :

1. Tuzlu Su

Tuzlu su, üst solunum yolu enfeksiyonuna eşlik eden burun ve boğazdaki tahrişi gidermek için iyi bir iyi bir tercihtir. Mukusun inceltilmesine yardımcı olur, bu da mukusun atılmasını daha kolay ve daha rahat hale getirir. Ayrıca, tahriş edicilerin burun geçişlerini temizlemeye yardımcı olacaktır.

Bir fincan oda sıcaklığında suya ¼ çay kaşığı tuz ekleyin ve tuz eriyene kadar karıştırın. Burun kitine koyunuz. Burun kanalına püskürtünüz .Bu uygulamayı yaparken banyoda lavaboya doğru eğilin . Bunu günde 2 veya 3 defa yapın.
Ayrıca, 1 fincan ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve günde 2 veya 3 kez gargara yapın. Boğaz ağrısı ve şişlik hissinin azalmasına yardımcı olacaktır.

2. Zencefil

Üst solunum yolu enfeksiyonları önlemenin yanı sıra tedavi etmek için doğal maddelerden biri zencefildir. Zencefilde enfeksiyonun nedeniyle mücadele etmeye yardımcı olan antiviral bileşikler vardır. Bu sıcak bitki antimikrobik, diafotik, balgam söktürücü ve anti-inflamatuar özellikleri de içerir. Ayrıca, mükemmel bir bağışıklık sistemini güçlendiricidir . Zencefili, üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri görür görmez enfeksiyonu önlemek için en iyi şekilde çalışır.

Çiğ zencefili günde birkaç kez tuz serpilmiş ve küçük parçalara bölerek çiğneyiniz. Zencefil kökünü ince dilimler halinde kesin, bir bardak kaynamış suya ekleyin ve 5-7 dakika demleyin. Süzün ve biraz bal ekleyin. Günde 3 kez bu çaydan içiniz.

3. Buhar Soluma

Buhar burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerini azaltmak için basit ve etkili bir çaredir. Buhar inhalasyonu burun tıkanıklığını gidermek için doğal bir balgam söktürücü olarak çalışır . Ayrıca tahriş olmuş solunum yollarının yağlanmasına yardımcı olur.Küçük bir kaseye sıcak su koyunuz, birkaç damla nane yağı veya okaliptüs esans yağı ilave edin. Başınızı bir havlu ile örtün ve buharı birkaç dakika boyunca teneffüs edin. Günde birkaç kez tekrarlayın.

Diğer bir seçenek : Sıcak su ile duş almak ve buharı 5 ila 10 dakika boyunca teneffüs etmektir. Bunu günde bir veya iki kez yapın.Buhar inhalasyonu, küçük çocuklar, hamile kadınlar ve yüksek tansiyonlu kişiler için önerilmez.

4. Tavuk Çorbası

Ev yapımı tavuk çorbası boğaz ağrısı, burun akışı ve tıkanıklık gibi üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarına yardımcı olan birçok temel besin ve vitamin içerir. Tavuk, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan ve enfeksiyon süresini kısaltmaya yardımcı olan çok güçlü bir antioksidan olan glutatyona dönüşen sistein adı verilen bir amino asidi içerir. Ayrıca bağışıklığı artırır ve vücudunuzun gücünü geri kazandırır . Ev yapımı tavuk çorbasını günde en az 2 veya 3 defa tüketiniz. Çorbanızın içine zencefil ve sarımsak ekleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

5. Sarımsak

Bir diğer güçlü bağışıklık arttırıcı olan sarımsak, üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de yararlıdır. Vücudunuzu virüslerden uzak tutmaya yardımcı olan, aynı zamanda bunları tedavi etmeye yardımcı olan, allicin, sulfhydryl ve çeşitli diğer sülfür içeren bileşikler gibi güçlü tıbbi bileşikler içerir.Sarımsakların antibakteriyel ve antiviral özellikleri de enfeksiyonun nedeniyle mücadelede etkili olmaktadır.

Her gün 2 ila 3 taze sarımsak tanesi yiyin veya yemeklerinizi pişirdiğinizde sarımsak kullanın. Fakat kullanmadan önce doktorunuza danışın.
6. Bal

Bal üst solunum yolu enfeksiyonu çeken 1 yaş ve üstü yetişkinler ve çocuklar için güvenli bir çözümdür. Baldaki yüksek besin maddeleri ve enzimler, üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan bakteri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olur.Aynı zamanda, iyileşmeyi hızlandıran güçlü antioksidan ve bağışıklık kazandırma özellikleri vardır.

1 limon suyunu ve 1 tatlı kaşığı balı ılık suya ekleyin. Günde 1 veya 2 kez için.
Alternatif olarak, günde bir veya iki kez bir çorba kaşığı bal ile bir bardak sıcak süt içebilirsiniz.

7. Sıvı Alımı

Üst solunum yolu enfeksiyonu nedenine bakılmaksızın, sıvı alımı arttırarak vücudunuzu nemli tutmaya devam etmeniz önemlidir. Su, meyve suları ve kafeinsiz içecekler ile yeterli hidratasyon nazal sekresyonları inceltebilir, tıkanıklığı azaltabilir ve boğaz tahrişini azaltabilir. Ayrıca toksinlerin vücudun dışına atılmasına yardımcı olur ve bu iyileşme süreci için önemlidir.

Gün boyunca bol miktarda su içtiğinizde vücudunuz sulu kalacaktır. Yüksek su içeriği olan sebze ve meyve suyu da içebilirsiniz.

8. D Vitamini

D vitamini güçlü bir bağışıklık sisteminin korunmasında rol oynar. Aslında düşük bir D vitamini seviyesi bağışıklığınızı zayıflatabilir ve üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma şansınızı artırabilir. Dolayısıyla vücutta uygun bir D vitamini seviyesinin korunması önemlidir.D vitamini miktarını doğal olarak almak için günde 15 dakika boyunca güneşlenin.Gerekirse, doktorunuza danıştıktan sonra bir D vitamini takviyesi alınız.


9. Dinlenmek

Üst solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlığına sık sık yakalanıyorsanız ve ağır semptomlarınız varsa, kendinizi sıcak ve rahat tutmak için bol bol dinlenmelisiniz. Dinlenmek vücudunuzun herhangi bir enfeksiyondan daha hızlı iyileşmesini sağlamak için en iyi yollardan biridir. Dinlenme, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve vücudunuzun iyileşmesi için gerekli zamanı verir. Üst solunum yolu enfeksiyonunuz olduğunda fazla mesai yapmayın ve spor salonuna gitmeyiniz. Egzersiz yapmanız gerekiyorsa, yürümek gibi hafif bir egzersiz yapmayı deneyin.

10. Nemli Hava

Havayı nemli tutmak için bir nemlendirici kullanılabilir. Bu, burun ve sinüs zarlarının tıkanıklığa yardımcı olan ve öksürüğün yoğunluğunu azaltan nemli tutmada yardımcı olacaktır.

Öte yandan, kuru hava boğaz ağrısını kötüleştirebilir ve rahat nefes almasını zorlaştırabilir.Mümkün olan yerlerde evinizde nemlendirici kullanın ve özellikle uyuduğunuz odada. Başka bir seçenek havadaki nemi artırmak için odaya bir kase sıcak su yerleştirmek faydalı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz