Bin bir derde deva bitkiler, nasıl kullanıldığında, tüketildiğinde nelere faydalıdır, nelere iyi gelir diye öğrenmeye devam ediyoruz. Sıradaki bitkimiz karabaş otu, aynı zamanda lavanta olarak da biliniyor. Akdeniz bölgesinde ve Akdeniz ikliminin egemen olduğu yerlerde hem yabani olarak kendiliğinden yetişen karabaş otu hem de özel olarak yetiştirilmektedir. Yapılan çok sayıda bilimsel araştırma ile karabaş otunun faydaları, iyi geldiği rahatsızlıklar, alanlar öğrenildi ve karabaş otunun özel olarak yetiştirilme durumu yaygınlaştı. Mis kokulu çiçekleri olan karabaş otu, mavi renklidir ve lavantaya benzetilir. Çok eski çağlardan beri tanınan, kullanılan karabaş otunun, özellikle sinir ve ruh hastalıkları tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte baş ağrısı ve güneş çarpmalarını da gidermekte karabaş otunun rahatlatıcı etkisinden faydalanılmaktadır. Antibakteriyel özellikleri, iltihap önleyici etkisi ile 2. Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaralarının tedavisinde ve dezenfekte işlemlerinde de karabaş otu kullanıldığı bilinir. Peki, neden karabaş otu bu kadar etkili ve şifalı bir bitkidir sorusunun yanıtı ise içeriğinde bulunan değerli maddelerde gizlidir. Zira karabaş otu; A ve C vitaminleri, kalsiyum ve demir mineralleri ve başka faydalı elementlerle tüm vücut sağlığına katıda bulunuyor.

Karabaş otu; zengin içeriği sayesinde daha çok vücudun dış kısmına fayda sağlamakla birlikte, iç organlar içinde bazı yararları vardır. Zaten sakinleştirici etkisi ile özellikle ruh ve sinir sağlığı üzerindeki olumlu etkileri vardır. Bununla birlikte cilt ve saç sağlığını desteklemesi, hoş kokusu ile bir parfüm maddesi olarak kullanılması da çok önemlidir.

Cilt sağlığını korur!

Karabaş otu hem cildin genel sağlığını destekler ve pek çok cilt problemini önler. Bu özelliklerinden dolayı da karabaş otundan kozmetik sektöründe, cilt bakımı ve tedavisi ürünlerinde sıkça faydalanılmaktadır. Örneğin karabaş otu,  akne oluşumunu önlerken, var olan aknelerin de yok edilmesinde çok etkilidir. Akne tedavisi sonrasında ciltte oluşan kızarıklıkların, kaşıntıların ve bazı şişliklerin de en kolay onarımı karabaş otu ile mümkündür.

Bununla birlikte ciltlerde ilerleyen yaşla ya da olumsuz yaşam ve beslenme koşullarıyla meydana gelene kırışıklık görünümünün azalması için de karabaş otundan faydalanılır. Karabaş otu, cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Bunun için cildin kırışan bölgesine 2- 3 damla karabaş yağı damlatılarak masaj yapılması kırışıklık da dahil, birçok cilt hastalığının iyileşmesi sağlanabilir.

Yaraları dezenfekte eder!

  1. Dünya Savaşı’nda yaralanan askerlerin yaralarının dezenfekte edilmesinde karabaş otundan faydalanıldığı bilinmektedir. Karabaş otunun yaraların iyileşme sürecini hızlandırdığı çok eski çağlardan beri kabul edilmiş bir gerçektir.

Kan sağlığını korur!

Karabaş otundan demlenen çayın tüketilmesinin kan sağlığını destekleyici özelliği vardır. Bir bardak kaynamış suya karabaş otu tomurcukları koyup 1 saat kadar demlenmeye bırakıp demlendikten sonra tüketmek yeterli. Bu çay kan hücrelerinin sağlığını destekliyor, kanda oksijen taşıyan hücrelerin güçlenmesini sağlıyor. Aynı şekilde 1 değil 2 bardak karabaş otu çayı demleyip bir bardağını içip geri kalan ile de sabahları yüzü yıkamak hem iç hem de dışımızın sağlığı için faydalı olacaktır.

Yanıkları tedavi eder!

Karabaş otu, yanık tedavisinde çok etkilidir. Bunun için yanıktan etkilenen bölgeye bir iki damla karabaş otu yağı damlatılır ve yumuşak hareketlerle masaj yapılır. Bu işlem sayesinde hem yanığın acısı hafifler hem de ciltte iz kalması önlenmiş olur.

Cilt çatlaklarını onarır!

Özellikle kışın ellerde, genel olarak vücudun her hangi bir bölgesinde ciltte meydana gelen çatlak sorunlarını gidermek için karabaş otu yağı kullanılabilir. Karabaş otu yağının çatlakları onarıcı, tedavi edici özelliği, dudak kuruluğu ve çatlaması için de geçerlidir.

Saç sağlığını destekler!

Karabaş otu yağı ve karabaş otu çayı, tıpkı cilt sağlığını desteklediği gibi saç sağlığı için de çok faydalıdır. Saçlara uygulanması sonucunda özellikle saç dökülmelerini önler, giderir, saçların daha yumuşak ve canlı olmasını sağlar, saçlara doğal bir parlaklık kazandırır.

Kafa derisinde ortaya çıkan pek çok sorunun tedavisinde karabaş otu yağı ya da çayından faydalanmak mümkündür. Düzenli uygulamada daha sağlıklı saçlar ve kafa derisine sahip olunabilir.

Uyku düzenini sağlar!

Uyku sorunu, kişinin yaşam kalitesini, çalışma performansını olumsuz etkileyen bir problemdir. Karabaş otu ise çok fazla esansiyel yağ içermekte ve bu yağlar da genelde sinir ve ruh sağlığına iyi gelmektedir. Bunun için gece uyumadan önce yastığa ya da kıyafete bir birkaç damla karabaş otu yağı damlatmak yeterlidir.

Stres ve depresyonu giderir!

Karabaş otu, çok sayıda faydalı öz yağ içermektedir ve bu yağlar sakinleştirir ve sinir sitemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu sebeple özellikle gergin geçen günlerde odanın bir köşesinde küçük bir bardak ya da kaseye bir miktar su koyup içine karabaş otu yağı damlatmak önerilir. Bu karışımın ortama yaydığı koku; ruh sağlığını destekler, gerginlikleri, sinirleri yumuşatır, stres ve depresyonu uzaklaştırır.

Baş ağrısını giderir!

Sinir, stres, depresyonu yok eden karabaş otu elbette ki baş ağrısını da dindirir. Bunun için karabaş otundan bir miktar alıp kafa ve boyun etrafına yerleştirilmesi ya da karabaş otu yağı ile alna, şakaklara masaj yapılması yeterlidir.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler!

Karabaş otunun tomurcuklarının demlenerek hazırlandığı çay, hazımsızlık, gaz, kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarını giderir. Bağırsak hareketlerini hızlandırarak mide ve bağırsak sağlığını korur.

Kas ağrılarını dindirir!

Sinirsel, ruhsal yorgunlukları dindiren karabaş otu, fiziksel ağrılar, yorgunluklar için de çok etkilidir. Kas yorgunluklarını ve ağrılarını dindirmek için kaslara karabaş ptu yağı ile masaj yapılması önerilir.

Karabaş otu kullanacak olanlara öneriler

  • Genel anlamda düşündüğümüzde karabaş otu ne iç ne de dış organlarımız, cildimiz için herhangi bir tehdit oluşturmaz. Ancak karabaş otu yağı, ağız yoluyla alındığında baş ağrısı, kabızlık ve iştah artışı gibi bazı yan etkilere sebep olabiliyor. Bu sebeple doktora danışmadan ve aslında hiçbir zaman çiğ olarak ağızdan alınmaması gerekir.
  • Karabaş otu çayı ve yağının aşırı ve yanlış kullanım sonucu hem ciltte hem de iç organlarda bazı rahatsızlıklara yol açabilir.
  • Her hangi bir hastalığı olan ve tedavi için ilaç kullanan kişilerin doktora danışmadan karabaş otu yağı ya da çayı kullanmaları önerilmez.
  • Merkezi sinir sistemi üzerinde etkili bir bitkidir. Bu sebeple de epilepsi hastaları doktora danışmadan tüketmelidir.
  • Ergenlik çağın altındaki çocukların karabaş otu yağı ya da çayı tüketmeleri önerilmez. Zira bu çocuklarda cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılması uygun değildir, hormon bozuklukları yaşanabilir, hatta erkek çocuklarda meme büyümesi denilen soruna neden olabileceği bilinmektedir.
  • Gebelik ve emzirme dönemlerindeki kadınlar için karabaş otu yağı ve çayının ne kadar güvenli olduğu bilinmemektedir. Bu sebeple de gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmez.
  • Karabaş otunun, merkezi sinir sistemini yavaşlatıcı özelliği vardır. Bu bakımdan anestezi ve cerrahi müdahale öncesinde, sırasında ve sonrasında verilen diğer ilaçlarla kullanımı merkezi sinir sisteminde daha ağır bir yavaşlamaya yol açabilir. Bu sebeple de ameliyatlardan en az 2 hafta önceden karabaş otu yağı ve çayının tüketimi durdurulmalıdır.