Tiroid ve Metabolizmanız İçin En Uygun 20 Yiyecek

Tiroid ve Metabolizmanız İçin En Uygun 20 Yiyecek

Kilo kaybetme yolculuğunda stres ve yorgun olan yalnız değilsiniz ama sorundan muzdarip birçok insan var. Bu tanı konmamış sağlık sorununa HİPOTHİRODİZM denir. Bu durum, düzgün çalışmadığı zaman tiroid denilen bir durumdur, çünkü durum, ana bezden dolayı metabolizma frenlerini pompalar.

Tiroid, vücudunuzu, vücudunuzu fonksiyonlarını kontrol eden, yiyeceklerinizi sindirmenize yardımcı olacak, yağları enerjiye dönüştürecek ve nasıl kullanacağınızı vb. Kontrol eden tüm önemli hormonları gizleyen bir bezdir. ve genellikle kilo alımı ve yorgunluğa neden olur.

Tiroid sorunları kötü aile öyküsünden kaynaklanıyor olabilir ve bu bizim kontrolümüz dışında bir şey olabilir ve bazen sağlıksız beslenme nedeniyle. Ama iyi olan, ne yediğimizi ve nasıl yediğimizi kontrol ederek ikinci seçeneği kontrol edebilmemiz. Tiroid sağlığını artırma potansiyeli olan ve kilo kaybına neden olan daha iyi metabolizma elde etmenize yardımcı olacak bazı yiyecekler vardır.

1. Kola Fındık Çayı

Çay ve kahve, sabah rahatsızlığını azaltmak için yeterli miktarda kafein içerir, ancak daha önce hiç bir bardak kola fıstığı çayı denediniz mi? Kola fındık çayının uyuşukluğunu ve sabah rahatsızlığını çay / kahveden çok daha fazla azaltan daha fazla kafein vardır. Aynı zamanda daha fazla yağ yanmasına neden olan metabolizma gelişiminin hızlı bir şekilde artmasını sağlar.

2. Elmalar

Vücudumuzda, vücudumuzdaki tiroid hormonlarının emmesi zaman alan cıva gibi ağır metaller vardır. Bu ağır kimyasal maddeler iyot ile birleşince, tiroidin çalışmasını yavaşlatır. Bununla ilgili iyi haber, bu metalleri pektin bakımından zengin bazı meyvelerle detoksifiye edebilmenizdir. Pektin, kanda bulunan toksin bileşiklerine yapışan ve bunları idrara çıkma yoluyla vücuttan uzaklaştıran jelatine benzer bir bileşiktir. Bir çalışmaya göre, pektinli turunçgillerin 24 saat içinde toksinleri atma olasılıkları bir günde% 150 daha fazladır. Aynı zamanda hücrelerin daha az miktarda yağ ve daha fazla enerji depolamasına yardımcı olur. Aynı zamanda kilo kaybını arttırır. Greyfurt, şeftali ve portakal gibi meyveler tavsiye edilir, ancak lif kabuğu soyulmuş meyveler pektin bakımından daha zengindir ve APPLESgibi diğer birçok faydası vardır .

3. Biberler

Kırmızı biber, karabiber, kırmızı biber tozu, acı sos vb. Gibi acı biberler, artan metabolizma ve yağ yakma süreci ile bağlantılı olan kapsaisin denilen bir maddedir. Baharatlı olmayan biberlerin kilo kaybına daha az bağlanma olasılığı daha düşükken, biber ne kadar sıcaksa, o kadar fazla kapsaisin ve bu maddenin daha fazla miktarı daha fazla kilo kaybına ve artan metabolizmaya yol açar.

Acı biberlerin, tiroid hormonlarının çalışmasını iyileştirme olasılığı daha yüksektir.

4. Yosun

Tiroid sistemi iyot üzerinde çalışmaktadır ve azalması metabolizmayı etkileyebilir ve bu vücudun kendisi tarafından üretilmeyen maddelerden biridir, bu yüzden günlük beslenmenin en büyük bölümlerinden biridir. Diyette daha fazla miktarda iyot almanız tavsiye edilmez, çünkü tehlikeli olabilir, ancak ılımlı bir miktar hala gereklidir.

Yosun doğal bir diyet iyot kaynağıdır. Sadece 2 yemek kaşığı. Bir hafta içinde deniz yosunu ihtiyacınızı yerine getirebilir. Suşi ile birleştiğinde nori, yağları daha hızlı yakmaya yardımcı olacak ve aynı anda 2 kuşu hedef alacaksınız.

5. Brezilya Cevizi

Brezilya fıstığı, iltihabı azalttığı bilinen ve tiroid ile ilgili diğer problemleri koruyan tiroidin çalışmasını sağlayan sayısız besin bakımından zengindir. Sağlık uzmanları, selenyum eksikliklerini gidermek için 80 mikrogram selenyum takviyesi almayı önermektedir ancak aynı zamanda bir Brezilya cevizinin de eksikliklerle mücadele etmek için aynı miktarda veya selenyum sağlayabildiği bilinmektedir. Bu kuruyemişler ayrıca kilo kaybını teşvik eden bir amino asit olan L-arginin bakımından da zengindir.

6. İstiridye

İstiridyeler, tiroid sağlığı için ideal bir mineral olan harika çinko kaynaklarıdır. Sağlıklı tiroid sisteminin çalışmasını aktive etmek için çinkoya ihtiyacımız var, ancak çinko miktarını absorbe etmek için de yeterli miktarda tiroid hormonuna ihtiyacımız var. Mineral eksiklikleri metabolizmanın çalışmasını etkileyebilir ve piyasada mevcut eksiklikleri gideren ve artan metabolizma ile kilo kaybını artıran birçok mineral takviyesi vardır . Günde 30 mg çinko alan aşırı kilolu kişilerin vücut kütlelerini artırmaları, kolesterol seviyelerini artırmaları ve ağırlıkları azaltmaları daha olasıdır. Ve 6 çiğ istiridye tamamen aynı miktarda çinko içerir, yani 30mg.

7. Tavuk

Tiroid bir insan olacaksa, patates ve et türü bir insan olacaktır. Amino asit, tiroid hormonlarının yapı taşlarıdır. Bu amino asitler tirozin ve dopamindir, her iki asit de ağırlık sorunlarını yönetmek için önemlidir. Dopamin eksikliği, gıda istekleriyle ve iştah artışıyla ilişkiliyken, tirozin eksikliği, tiroid hormonlarının zayıf çalışmasıyla ilişkilidir. Kanatlı hayvan bu amino asitler bakımından zengindir ve doğal bir B-12 vitamini kaynağıdır ve kilo bakımından kilo aldırmaz fakat eksiklikleri azaltır. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

8. Yoğurt

Yoğurt, tiroidiniz için güçlü bir koruma kalkanıdır ve bunun nedeni, D vitamini ile zenginleştirilmesinden dolayı tiroidin iyi çalışmasını sağlar. D vitamini eksikliği, daha yüksek tiroid sorunları riski ve artan kilo anlamına gelir. Otoimmün hastalıklardan muzdarip insanların% 90’ından fazlası genellikle D vitamini muzdariptir. Bu besin bağışıklığı artırır, iltihabı azaltır ve tiroidin zarar görmesini önler. Yoğurttaki prebiyotik özellikler, vücuttaki tanrı bakterilerini korumak için bağlantılıdır.

9. Somon balığı

Balıklar her zaman en iyi yağ asitleri, vitamin, antioksidanlar ve güçlü deniz mineralleri kaynağıdır. Somon, metabolizmayı artıran sığ sularda bulunan ve genellikle iltihaplanma problemlerinden kaynaklanan, zayıflatıcı tiroid problemlerinde etkin olarak çalışan en iyi balık türüdür. Somon, iltihaplanmayı azaltan, kilo kaybını artıran ve tiroid hormonlarının aktif kalmasına yardımcı olan ve daha fazla yağ yakmada yardımcı olan Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

10. Yeşil Çay

Kahve atlamak için harika bir içecektir, güne nefis bir tatla başlayın, ancak her zaman bir fincan kahveye giderseniz, metabolizmanızı daha yüksek seviyeye çıkaracak bir şeyi kaçırırsınız. Yapılan son çalışmaya göre, günde 3-4 bardak yeşil çay tüketenlerin, 25-30 dakikalık egzersizle, içmeyenlere kıyasla, karın yağlarının azalmasıyla ayda ekstra 2 kilo azaltması daha muhtemel yeşil çay.

Yeşil çay, metabolizmayı tetikleyen ve yağları enerjiye dönüştüren antioksidanlar içerir.

11. Zeytin Yağları

Yağ, sağlık için her zaman kötü değildir, vücudumuzun düzgün çalışmasına izin vermek ve kilo vermek için gerekli diyet yağlarına ihtiyacımız vardır. Bu yağların iyi ve doğru şekli iştahı azaltmaya, metabolizmayı arttırmaya, vücudunuzu birçok besinle doldurmanıza yardımcı olur. Zeytinyağı, vücudun daha fazla kalori yakmasına ve daha uzun süre daha dolgun kalmasına yardımcı olan sağlıklı tekli doymamış yağlarda yüksektir. Serotonin, sızma zeytinyağında aşırı miktarda bulunan tokluk ile bağlantılı bir hormondur. Zeytin ayrıca osteoporoz, kanser ve beyin çökmesi gibi birçok hastalıkla savaşan polifenol antioksidanları ile zenginleştirilmiştir.

12. yumurta

Genellikle insanlar bütün yumurtaları tüketmenin, kesinlikle yanlış bir algı olan yüksek kolesterol riskini arttırdığını söylüyor. Yumurtaların düşük kalorili olduğu, çok miktarda protein ve vitamin içerdiği ve metabolizma için son derece faydalı olduğu doğrudur. Her ne kadar yumurta beyazları kalorileri düşük olsa da yumurta sarısı yağ asitleri, yağda çözünen vitaminler ve kolin gibi besinleri güçlendiren ve kolesterol seviyelerini düzenleyen son derece güçlü bir bileşik olan kolin gibi metabolizmayı arttırıcı maddeler bakımından oldukça zengindir. Artı vücuttaki yüksek protein seviyeleri de büyük yağ kaybına yardımcı olur.

13. Tam Tat Süt

Vücuttaki kalsiyum yağların hızlı bir şekilde metabolize edilmesine yardımcı olur ve süt ve yoğurt gibi doğal ürünlerden artan kalsiyum alımı metabolizmayı daha fazla arttırır ve yağları yakar.

14. Tam Buğday Taneleri

Vücudumuzun işlenmiş ve rafine tahıllara kıyasla tüm tahılları sindirmek için ekstra çaba göstermesi gerekir. Vücudumuz ne kadar çok çaba harcarsa, sindirim sürecinde yakacağı kaloriyi o kadar fazla kullanır. Kepekli tahılların metabolizmayı arttırması ve daha fazla yağ yakması daha olasıdır. Bunlara kahverengi makarnalar, ekmekler ve pilav dahildir.

15. Sarımsak

Sarımsak, vücuttaki kan şekeri seviyelerini desteklemek ve düzenlemek ve ayrıca insülin seviyelerini düzenlemek için bilinmektedir . Karbonhidrat ve yağ bakımından zengin yiyecekler, sarımsakla birleştirildiğinde vücuda daha az zarar verir.

Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihapla savaşır, kan basıncını düşürür ve yağ yakma sürecini arttırır.

16. Bitter Çikolata

Çikolata, genellikle sütlü çikolata tüketirsek gerçek olan daha yüksek yağ, şeker ve obezite ile bağlantılıdır.

Koyu çikolataya gelince, kalp ve damar hastalıklarını önleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren, metabolizmayı düzenleyen ve mutlu ve ruh halini arttırıcı kimyasallar üreten endorfinler üreten şeker ve kalp sağlığına zararlı antioksidanlar içermez . Bir araştırmaya göre, bir parça bitter çikolata içenlerin, yapmayanlara göre daha fazla kilo vermesi daha muhtemeldir.

17. Mercimek

Her 5 kadından 1’inde endişe verici bir durum olan demir eksikliği var. Çünkü demir eksikliği, sizi obez yapmak da dahil olmak üzere sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir ve ayrıca vücudun bazı önemli işlevlerini durdurabilir.

Mercimeklerin demir, vitamin ve tansiyon ile ilgilenen mineraller açısından zengin olduğu, kötü kolesterolü azalttığı ve hızlı kilo kaybına yardımcı olduğu bilinmektedir.

18. Avokado

Avokado, günümüzün en çok tartışılan, tüketilen ve en sağlıklı gıdalarından biridir. Avokado, kolesterol seviyelerini ve vücuttaki kan şekeri seviyelerini düzenleyen tekli doymamış yağlar bakımından zengindir. Her bir meyve kanser hücresiyle doluysa, vücutta bulunan serbest radikallerin imhası ile ilgilenen güçlü antioksidanları öldürür. Aynı zamanda lif açısından da zengindir ve metabolizmayı artıran oksijen moleküllerini arttırır.

Avokadolar kalori bakımından zengindir ancak yine de diğer sağlık yararları nedeniyle kilo verme özellikleriyle ilişkilidir. Avokadolar salatalar, sandviçler ve soslar ile kullanılabilir.

19. Brokoli

C vitamini ve kalsiyum elleri birleştirdiğinde, başka hiçbir besin maddesi gibi metabolizmayı arttırır ve brokoli, her iki besin maddesini de içeren bir besindir. Aynı zamanda lif açısından da zengindir. Brokoli ayrıca vücuttaki kanser genlerinin genetik seviyelerini değiştiren, kanser hücrelerini yok eden ve vücutta zaten mevcut olan hücrelerle savaşan özel tür bileşikler bakımından da doğal olarak zengindir.

Prostat kanseri erkeklerde yaygınlaşmakta ve araştırmalar sonucunda haftada ½ fincan taze brokoli tüketen erkeklerin prostat kanseri riskini büyük ölçüde azalttığı görülüyor. Brokoli kalorilerde daha az ve yağ yakma işlemi ve daha iyi tiroid çalışması da dahil olmak üzere sağlıklı yararları yüksektir.

20. Kırmızı Çay

Kırmızı çalı bitkileri Güney Afrika bölgelerinde bulunur, yaprakları Rooibos çayı denilen çayda kullanılır. Rooibos çayı özellikle flavonoidler, güçlü ve güçlü antioksidanlar, mide sağlığı için iyi bilinen ve göbek çevresinde yağları azaltıyor.

Flavonoidler ayrıca hücre üretim ilaçlarına kıyasla yaklaşık% 22 yeni hücrelerin üretilmesinde faydalıdır. Çayda bulunan kimyasallar da metabolizmanın artması için faydalıdır ve doğal şeker, şeker alımınızı azaltır, çünkü kafein az bir dokunuşuyla doğal olarak biraz tatlıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz