Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirkenin Faydaları
Günlük hayatımızda sadece salatalarda tatlandırıcı olarak kullandığımız sirke üzüm ve elma suyunun bekletilmesi ile üretilmektedir. Hâlbuki sirke, besin olarak tüketilmesinin yanı sıra iyi bir tedavi edici özelliğe sahiptir. Araştırmalara göre sirke birçok hastalığa tedavi edici olabilmektedir. Sirke, özellikle de elma sirkesi, sağlığımızın dostu ve en değerli yardımcısıdır. Makalemizde sirkenin bilimsel olarak ispatlanmış olan birkaç faydasından bahsedeceğiz.

Sirkeyi sadece salata sosu olarak kullanıyorsanız, çok şey kaybediyorsunuz! Çünkü sirke, soğuk algınlığından, iştahsızlığa, böbrek taşından kansızlığa kadar birçok derde deva olabilir.

Sirketin Faydaları, Yararları:
Vücudun temizlenmesi hepimizin bildiği gibi genel sağlık prensiplerinden bir tanesidir. Şayet bu sağlandığı insanı yaşlılığında mutlu bir hayat bekler. Sirkenin yaptığı en iyi rol bu yöndedir. Sirke sayesinde faydalanılan tedaviler aşağıda sıralanmıştır.

İltihap: Tüm sirkeler salmonella, streptokok gibi bakterileri tek bir temasla öldürebilecek kadar güçlüdür. İltihap kurutucudur.
Antiseptik: Sirkenin asitlik değeri vücut ile aynı olduğundan vücut içindeki zehirli maddeleri(toksin) arındırırken vücut hücrelerine zarar vermez. Bu özelliğinden dolayı vücut dışındaki derimiz için de iyi bir antiseptiktir.
Cilt bakımı: 1 bardak su, 1 tatlı kaşığı çiçek balı ve1 tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırılıp sabahları aç karına içilirse gerek cilt bakımı, ergenlik sivilceleri ve gerekse beden temizliği yapılmış olur. Bu karışım size güç ve esenlik sağlayacaktır.
Sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yollarına yakalananlar için bire birdir.
Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı:Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında, 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür.
Öksürük: Öksürüğe karşı, 4 yemek kaşığı dolusu akışkan balla 3 tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırılır. Kaşık kaşık yutulur.
Vajinal akıntı: Vajinal akıntılara karşı, 1 ölçü elme sirkesi 4 ölçü ılık suyla karıştırılır. Temiz bir şırıngaya çekilen sıvı günde pek çok kere vajinaya boşaltılır. Birkaç dakika durması yeterlidir. Akıntılarınızın azaldığını göreceksiniz.
Yüksek kolesterole karşı,
Varis: Varise karşı, elma sirkesiyle ıslatılan bir bez baldıra sarılır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.
Hemoroit: Hemoroite karşı, yarım su bardağı elma sirkesi ve bir su bardağı adaçayı katkılı ılık oturma banyoları alın. 10 dakika sonunda rahatladığınızı göreceksiniz. Ayrıca hemoroit kanamalarına da iyi gelir.
Gaz şişkinliğine ve kabızlık: Gaz şişkinliğine ve kabızlığa karşı, her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerseniz şikâyetleriniz azalacaktır.
Yaraların çabuk iyileşmesi için, günde 3 bardak elma sirkesi-bal kokteyli için.
Güneş yanıkları: Güneş yanığına karşı da 3 yemek kaşığı sirke eklenmiş su ile 10 dakika soğuk banyo yapılır. Ayrıca sulandırılmış sirke ile güneş yanıkları pansuman yapılabilir.
Alkolizm : Alkolizm ve sarhoşluktan kurtulmak için yarım saatte bir sirke su ile sulandırılarak içilir.
Ana öğünden yarım saat önce içilirse iştah açar.
Böbrek taşları: Süt ve süt ürünleri azaltılmak koşulu ile günde 2 veya 3 kez bir çorba kaşığı sirke içilmesi böbrek taşı oluşumunu engelleyecektir.
Astım ve bronşit: Astım, solunum hastalıkları ve bronşitte bal ile sirke karıştırılarak günde 2 veya 3 kez içilmesi iyi sonuçlar verir.
Anemi: İçerdiği demir, folik asit ve B12 vitamininden dolayı kansızlık (Anemi) hastalığına karşı birebirdir.
Aşırı adet kanaması veya hemoroit kanamalarına karşı yemeklerden önce ılık ballı suya bir tatlı kaşığı sirke ekleyip içilmesi tavsiye edilir. Ayrıca adet ağrılarına da iyi gelir.
Burun kanamasında sirkeye batırılmış tampon uygulamak yeterlidir.
Safra rahatsızlıklarına iyi gelir ve safra akıntısını tanzim eder.
Ateş düşürücü: Su ile karıştırılmış sirke ile vücut silindiğinde ateş düşürücü etki gösterir.
Kalp ve sinirleri kuvvetlendirir.
Elma sirkesinin yüksek miktarda kalsiyum kemik ve dişler için yararlıdır.
Egzama ve yaralara sürülürse büyük ölçüde şifa etkisi vardır. Yaralara pansuman yapılarak kullanılabilir.
Kepek: Saçınızdaki kepekler için son durulama suyuna yani 1 litre suya 1 çay bardağı elma sirkesi koyun ve saçlarınızı bu su ile durulayın. Bu işlem düzenli yapıldığında saçlarınız parlayacak ve kepek sorununuz ortadan kalkacaktır.
Sirke ile gelen zayıflama: Fazla kilolarınız mı var? Fazla kilolarınız için bir bardak suyun içine 1-2 tatlı kaşığı sirke ve bal eklenerek sabahları aç karna düzenli olarak içilir. Bu şekilde kullanıldığında fazla kilolarınızın azaldığını göreceksiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz