Düzenli Yenildiğinde Deri Kanserini Önlemeye Yardımcı Olabilecek Yiyecekler

Düzenli Yenildiğinde Deri Kanserini Önlemeye Yardımcı Olabilecek Yiyecekler

Her yıl beş milyon kişi cilt kanserinden etkilenmektedir ve sayıları kolon, prostat, akciğer ve meme kanseri hastalarından daha yüksektir. Her insan saatte bir melanom kanseri ölüyor. Kanser risklerini tamamen önleyemediğimiz doğrudur, ancak bu riskleri en aza indirecek yaşam biçimlerini benimseyebiliriz. Kanseri önlemek için geleneksel hayvansal ürünlerden ve kırmızı etlerden kaçınarak sigarayı bırakmanız önerilir. Bununla birlikte, cilt kanseri için en yaygın koruyucu önlemler, güneş ışınlarına ve dumana maruz kalmamak için ışınların emilimini engellemek için SPF giyen bronzlaşma yataklarıdır. Tüm bu önlemler vücudunuzun cilt kanseriyle ilişkili yıkıcı UV ışınlarına ve toksinlere karşı korunmasında çok önemlidir.

Deri Kanserini Önlemek İçin Gıdaların Önemi

Yiyecekler ayrıca kanser gelişimi için cilt ve vücut savunmasını güçlendirmede önemlidir. Yiyecekler kanseri tam olarak önleyemez, ancak olası tüm riskleri önemli ölçüde azaltabilir ve ayrıca vücudu% 86 oranında melanom vakalarına neden olan spesifik UV ışınlarından korur. Kanseri önlemek için doğru yiyecekleri yemek hayati önem taşır.

Kanseri Önlemede Yardım Edilecek En İyi Besin Maddeler Nelerdir?

Kanserin önlenmesine yardımcı olarak en iyi kabul edilen besinler şunlardır:

 • A vitamini
 • B Vitaminleri
 • C vitamini
 • E vitamini
 • Çinko
 • Bitki bazlı kaynaklardan elde edilenler gibi cilt katmanlarını koruyabilen sağlıklı yağlar.
 • Beta karoten, likopen, kurkumin, polifenoller, kersetin ve antosiyaninler gibi antioksidanlar.

Bütün bu besinler bitki bazlı besinlerde kolayca bulunur. Kansere neden olabilecek toksinlerden, böcek ilaçlarından ve kimyasallardan kaçınmak için organik gıdalar almaya çalışın. Bu yiyeceklerin bazıları aşağıdaki gibidir.

Cilt Kanseri Önleme için Besin Yoğun Besinler

1. Turuncu Yiyecekler

Bu yiyecekler arasında havuç, balkabağı, biber, tatlı patates ve kış kabağı yer alır. Hepsi B vitaminleri, C vitamini ve beta karoten ile zenginleştirilmiştir. Cildi temizleyebilirler ve yaşlanma ile savaşırlar, bu yüzden iltihapla savaşan ve anti bakteriyel yiyecekler olarak bilinirler. C vitamini ve beta karoten ayrıca anormal hücrelerin (kanser olarak adlandırılır) dönüşümüne neden olan serbest radikallere karşı da savunma yapar.

2. Koyu Kırmızı Yiyecekler

Kiraz, ahududu, kırmızı şarap, biber, kırmızı üzüm, domates, kızılcık ve elma, antioksidanları içeren koyu kırmızı gıdaların örnekleridir:

 • Kiraz apigenen içerir
 • Ahududu, üzüm, şarap ve kızılcık antosiyaninler ve resveratrol içerir
 • Domates likopen içerir
 • Elmalar quercetin içerir

Tüm bu yiyecekler aynı zamanda lif ve C vitamini ile zenginleştirilmiştir. Diğer tüm meyveler arasında, goji meyveleri tüm temel besinleri ve en yüksek miktarda antioksidan ve A vitamini içerir.

3. Yeşil Gıdalar

Yeşiller, otlar, yeşil fasulye, deniz yosunu, brokoli ve biber en iyi yeşil yiyecekler olarak kabul edilir. Bu besinler, klorofil, lif, folat, amino asitler, C vitamini ve A vitamini yanında, detoksifiye edici ve antioksidanlar açısından da zengindir.

4. Beyaz Yiyecekler

Şalgam, soğan ve sarımsak beyaz yiyecekler olarak sınıflandırılır ve kansere karşı mücadelede yardımcı olurlar. Hem soğan hem de şalgam, C vitamini bakımından zengindir. Bu besinler vücudun detoksifikatörleri olarak çalışır ve sindirim sistemindeki zararlı bakterileri ve diğer hastalıklarla savaşmak için iyi bakterileri besler. Sarımsak ayrıca kanser önleme ile ilişkili detoksifiye edici besinler içerir. Soğan ayrıca quercetin içerir.

5. Mor ve Mavi Yiyecekler

Bu yiyeceklerin örnekleri yaban mersini, patlıcan, maqui meyveleri, zeytin, acai ve böğürtlendir. Bu besinler hastalıklarla mücadele özelliklerine sahiptir ve C vitamini açısından yüksektir. Bu yiyeceklerin hepsinde sağlıklı cilt ve arterleri teşvik edebilen antosiyaninler bulunur. Ayrıca, farklı kanser türlerine karşı mücadelede etkilidirler.

6. Diğer Yararlı Yiyecekler

Zerdeçal, en iyi anti-enflamatuar besin olarak kabul edilen bir kurkumin kaynağıdır. Ceviz, sağlıklı yağlar ve E vitamini ile zenginleştirilmiştir. Brezilya fıstığı, kanser önleme ile ilgili selenyum içerir. Avokado, E vitamini, B vitaminleri ve klorofil bakımından zengindir. Quinoa, yulaf ve bademler çinko bakımından yüksektir. Tahin, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği de iyi bir B vitamini, çinko ve demir kaynağıdır.

Kendinizi cilt kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinden korumak için bu yiyecekleri düzenli diyetinize ekleyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz