Sigara İçenlerde Akciğeri Temizleyici 10 Doğal Ürün

Sigara İçenlerde Akciğeri Temizleyici 10 Doğal Ürün

Yaşamanız için ihtiyaç duyduğunuz oksijeni sağlamakla ve soluk vererek karbondioksiti vücudunuzdan uzaklaştırmakla yükümlü olan akciğerleriniz, hayatınızda hayati bir rol oynar.

Ayrıca saldırgan çevresel etmenleri filtreleyici ve belirli hastalıkların gelişimini engelleyici solunumsal bir işlevi de vardır.

Ancak akciğerlerimiz o kadar karmaşık ve hassas bir organdır ki bazen sağlığı bozulur ve  görevlerini uygun bir seviyede yerine getiremezler.

Sağlıksız akciğerlere en yaygın örnekler, tütün ürünlerine bağımlı insanlarda bulunur. Çünkü onlar, akciğerlerini toksinlere ve sağlığa zararlı diğer maddelere maruz bırakırlar.

Bu kötü alışkanlık, solunum bozukluklarının ve kanser gibi bazı kronik hastalıkların da başlamasının en yaygın sebeplerinden biridir.

Bir sigara bağımlısının alışkanlıklarını bırakmaya, hayat tarzını düzeltmeye ve akciğerlerini arındırmaya çalışması bu yüzden çok önemlidir.

Bu anlamda, sigaradan zarar görmüş akciğerlerden toksinleri düzgünce atmaya yardımcı olacak bazı doğal maddelerin olduğunu bilmekte yarar var.

Bunların ne olduğuna bir bakalım.

1. Greyfurt

greyfurt

Bu lezzetli turunçgil, akciğer hücrelerinizin işleyişini önemli seviyede artıran yüksek miktarda antioksidana sahip olmasıyla bilinir.

Greyfurt içindeki aktif bileşikler hücresel bozulmalara karşı direnir ve bu da tümörü önlemede önemli bir faktördür.

Düzenli aralıklarla greyfurt yiyen bir bağımlı, kanser oluşumunu ve diğer akciğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

2. Sarımsak

Sarımsak beslenme düzeninizden çıkaramayacağınız yiyeceklerden biridir. İçeriğindeki yüksek miktardaki kükürt benzeri maddelerin akciğer sağlığınızı koruyucu, iltihap ve oksitlenme önleyici etkileri bulunur.

Sarımsağı çiğ yemek hem aktif hem pasif içicilerde kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

3. Kekik

kekik

Bu müthiş bitki, solunum yollarınızın bakımı için çok iyi olan aktif bileşenlere sahiptir.

Kekik özü ve yaprakları göğüs sıkışmasını rahatlatmak amacıyla doğal bir ilaç olarak kullanılabilir.

Ayrıca kekiğin, bakterilerin ve akciğer problemlerine sebep olabilecek virüslerin varlığını giderici antibiyotik özellikleri bulunur.

4. Keklikotu

Keklikotunun hem bitkisi hem yağı yüksek yoğunlukta, solunum sistemine oldukça olumlu etkileri olan, karvakrol ve rozmarinik asit içerir.

Keklikotunun aromaterapide tüketimi ve kullanımı solunumsal zorlukları azaltmada ve fazla toksinleri atmada en ideal iki yoldur.

5. Zencefil

zencefil

Zencefil kökü antibiyotik, antienflamatuar ve etkin biçimde bronş ve solunum rahatsızlıklarını tedavi eden aromatik niteliklere sahiptir.

Bu, kan damarlarını genişletmesi ve akciğer geçitlerinin düzgün yenilenmesi için fazla mukusun atımını hızlandırması sayesindedir.

6. Havuç

Beslenmede kaçınılmaz bir sebze olarak görülen havuç, doku ve epitelyal hücreler için gerekli A, C, E ve K vitaminlerini içerir.

Nikotinin ve diğer saldırgan maddelerin olumsuz sonuçlarını etkisiz hale getirmek için, onları çiğ yemeniz tavsiye edilir.

7. Okaliptüs

okaliptus

Akciğerler ve solunum sistemi sağlığı denince, okaliptüs bu konuda en meşhur bitkilerden biridir.

Aslen Avustralya’dan gelen bu bitki, akciğer durumundan kaynaklanan tahriş ve iltihapları sakinleştirmek için bilinen en eski tedavilerden biridir.

Burun deliklerinden fazlalık mukusu atmanın yanında soğuk algınlığı ve grip ile bağlantılı diğer yaygın belirtileri kontrol etmede de önerilir.

8. Nane

Nane, çeşitli yemeklerde ve tıbbi amaçlarla kullanılan kokulu bir bitkidir. İltihaplanma ve solunum güçlüğüyle ilgili diğer belirtileri azaltan aktif bileşenler içerir.

Nane şekeri, buharı ve banyosu sigaradan zarar görmüş akciğerlerinizi temizlemek için kullanabileceğiniz yollarından bazılarıdır.

9. Aloe vera suyu

aloe-vera-suyu

Aloe bitkisinden elde edilen doğal meyve suyu, güçlü arındırıcı etmenler ve akciğerleri temizleyici aktif bileşenler içerir.

Bu suyu birkaç yemek kaşığı bal ve birkaç damla limon suyuyla birleştirdiğinizde daha da faydalı hale gelecektir.

10. Meyan kökü

Meyan kökü dünya genelinde çok popülerdir ve kendine has aroması sayesinde kolaylıkla ayırt edilebilir.

Meyanın iltihaplanma karşıtı, yatıştırıcı, ve detoksu kolaylaştıran ve tıkalı solunum yollarını yatıştıran konjesyon giderici özellikleri de bulunur.

En ideal olarak, bu ilaçların herhangi biri, size sigarayı bırakmak için attığınız gerekli adımlarla birlikte eşlik etmelidir.

Başlangıçta kolay olmasa bile, girişiminiz ve sağlığınızı düzeltme arzunuzla birlikte varmak istediğiniz noktaya en kısa sürede ulaşacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz