Keten ve Ketenin Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Keten ve Ketenin Faydaları için yorumlar kapalı
  • 695 kez görüntülendi

Keten ve Ketenin Faydaları

Keten Tohumu: 30-40 cm yüksekliğinde, mavi renkte çiçekler açan otsu bir bitki olan Keten Tohumu Bitkisinin liflerinden iplik elde edilir, keten tohumları ise yağı ve tıbbi etkileri için kullanılır. Kalp ve damar sağlığı için çok önemli olan Omega3, Omega6 ve Omega9 yağ asitleri ile bol miktarda protein, vitamin ve mineral içerir.

Keten Tohumunun Faydaları: Mikrop öldürücüdür. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler. Sindirim sistemi iltihaplarında faydalıdır. Kabızlığı giderir. Kemikleri ve sinir sistemini güçlendirir. Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir.

Öksürüğü keser. Akciğer hastalıkları, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir. Unutkanlığı önler. Egzama, sedef ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. Yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürür. Kalp hastalıkları ile felce ve kansere karşı koruyucudur. Kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bitkisel östrojen kaynağı olan Keten Tohumu bu özelliği ile özellikle menopoz döneminde çok faydalıdır.

Keten Tohumu nasıl kullanılır: Kaynatılarak, dövülüp toz haline getirilerek ve tohum halinde kullanılabilir. Tokluk hissi veren bir besin olduğu için Keten Tohumu zayıflama amacıyla sıklıkla kullanılır. Bal ile karıştırılarak yenebileceği gibi kaynatılarak ya da yemek ve hamur işlerine katılarak da tüketilebilir. Keten tohumu yağı ve keten tohumunun lapası yara ve yanık tedavisi için de kullanılır. Bütün bu yararlarının yanında aşırı kullanılması tavsiye edilmez.

Bu yazı keten tohumunun faydaları, keten tohumu faydaları, keten tohumu yağı, keten tohumunun zararları, keten tohumu nasıl kullanılır, ketenin özellikleri, ketenin faydaları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

keten tohumunun faydaları ve zararları, keten tohumu faydaları ve zararları, keten tohumu faydaları zararları, keten tohumu zararları, keten tohumu fayda ve zararları, keten tohumunun zararları, keten tohumunun fayda ve zararları, keten tohumun faydaları ve zararları, keten tohumu yararları ve zararları, keten tohumu özellikleri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.