Şifalı Yağlar ve Faydaları – Şifalı Yağlar Neye iyi Gelir?

Şifalı Yağlar ve Faydaları – Şifalı Yağlar Neye iyi Gelir?

Şifalı bitkilerin bir çoğundan elde edilen bitki yağları içerisinde sayısız hastalığa iyi gelen bitkisel uçucu yağ asitleri içermektedir. Bu yağlara şifalı yağlar adını veriyoruz. Şifalı yağların sağlığa olan faydaları o denli geniş bir yelpazede dağılmıştır ki cilt hastalıklarından romatizma bitkisel tedavisine, kalp sağlığını korumasından tutun da saç bakımına ve uykusuzluk için uygulanmasına kadar oldukça geniş bir yelpazede değerlendirilmektedir. Şimdi sizlere çok bilinen ve uygulaması yaygın olan şifalı bitkilerden elde edilen şifalı yağlar ve bu yağların kullanımı ile faydaları hakkında önemli bir takım bilgiler vereceğiz.

 

Melisa Yağının Faydaları: Sinir gerginliği ve streste yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, nefes darlığı, astımda ve romatizmada antiseptik etkisi ile tedaviye yardımcı olarak kullanıldığı bilinmektedir.
Melisa Yağı Kullanımı: Dâhilen, günde 3 bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilmesi; haricen, banyo suyuna damlatılarak kullanılması da tavsiye edilir.

Menekşe Yağının Faydaları: Cildi yumuşatıcı, saçları canlandırıcı ve besleyici, deri hastalıklarına karşı etkisi olduğu bilinmektedir.
Menekşe Yağı Kullanılışı: Haricen, cilde masaj ile saçlara friksiyon yapılarak kullanılması tavsiye edilir.

Mersin Yağının Faydaları: antiseptik, kan kesici ve yatıştırıcı, nefes açıcı özelliği ile bronşitte, gerginliğe uykusuzlukta sportif incelemelerde ve adale kuvvetlendirmede kullanıldığı bilinmektedir. Dâhilen yüksek miktarda alınmamalıdır.
Mersin Yağı Kullanımı: Dâhilen, günde bir bardak suya 1-2 damla damlatılarak içilmelidir. Dâhilen, cilde masaj şeklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilir.

Nane Yağının Faydaları: Mide bulantılarını kesici, gaz söktürücü, hazmı kolaylaştırıcı, sinirleri kuvvetlendirici, migren ve sinirsel baş ağrılarında rahatlatıcı, sinüsleri açıcı özelliği olduğu bilinmektedir.
Nane Yağı Kullanımı: Dâhilen günde 3 defa bir şeker parçasının üzerine veya bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilmelidir. Haricen cilde masaj şeklinde uygulanmadı gerekir.

Okaliptüs Yağının Faydaları: Antiseptik ve balgam söktürücü, soğuk algınlığı ve sinüsleri açıcı, ateş düşürücü ve romatizma rahatsızlıklarına karşı etkisi olduğu bilinmektedir.
Okaliptüs Yağı Kullanılışı: Haricen cilde masaj şeklinde veya buğu yapılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Papatya Yağının Faydaları: ağrı kesici cildi besleyici ve yara iyi edici, boğaz iltihaplarına ve güneş yanıklarına karşı etkisi olduğu bilinmektedir.
Papatya Yağı Kullanımı: haricen cilde masaj şeklinde sürülerek; dâhilen bir fincan suya 4-5 damla damlatıp, gargara yapılarak kullanılması tesviye edilmektedir

Pelesenk Yağının Faydaları: Romatizma ağrılarında kullanılabilir.
Kullanılışı: Haricen cilde masaj şeklinde sürülerek uygulanması tavsiye edilmektedir.

Portakal Yağının Faydaları: Romatizma rahatsızlıklarında, hazımsızlık, cildi sıkılaştırıcı sivilce ve akne kurutucu kan dolaşımını düzenleyici sinirleri yatıştırıcı ve antiseptik özelliği olduğu bilinmektedir.
Kullanımı: Dâhilen günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatıp içilerek; haricen cilde masaj şeklinde uygulanması tavsiye edilir.

Rezene Yağının Faydaları: midevi, gaz söktürücü, şişkinlik ve hazımsızlık giderici, yara iyi edici ve cildi besleyici özelliği olduğu bilinmektedir.
Kullanımı:1 fincan suya 6-7 damla damlatıp içilerek, haricen yara üzerine sürülerek kullanılması tavsiye edilir.

Zeytinyağının Faydaları: Dâhilen müshil ve safra sökücü, haricen yatıştırıcı, yumuşatıcı, saçları besleyici ve güçlendirici, cildi canlandırıcı olarak kullanılabilir.
Kullanımı: harice, vücuda masaj şeklinde saçlara friksiyon uygulanarak yapılarak sürülmesi; Dâhilen aç karnına 1-2 çorba kaşığı alınması tavsiye edilir.
Sarımsak Yağının Faydaları: Mikrop öldürücü, hazmı kolaylaştırıcı, iştah açıcı, tansiyonu düşürücü ve antiseptik olarak kullanıla bilir.
Kullanımı: dâhilen bir fincan suya 4-5 damla damlatıp içilerek haricen cilde masaj şeklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilir.

Sarısabır Yağının Faydaları: haricen yara çıban sivilce yanık ve yanık ağrılarında, dâhilen kabızlıkta bağırsak etkili müshil etkili olduğu bilinmektedir.

Sedir ağacı Yağının Faydaları: vücuda masaj yaparak sürülür. Meme kanserine faydalı olduğu görünmüştür.
Kullanımı: dâhilen bir çay bardağı suya 5-6 damla damlatıp içilmesi tavsiye edilmektedir.

Soya Yağının Faydaları: kolesterolü düşürür. Omega 3 ve omega yağ asidi bakımından zengindir.
Kullanımı: dâhilen bir cay bardağı suya 5-6 damla damlatıp içilmesi tavsiye edilmektedir.

Susam Yağının Faydaları: dâhilen müshil haricen cildi besleyici, kirpik, kaş ve saçları besleyici etkileri olduğu bilinmektedir.
Kullanımı: dâhilen aç karnına 1 çorba kaşığı içilerek; haricen masaj şeklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Tarçın Yağının Faydaları: kabızlık giderici gaz söktürücü ve antiseptik özelliği olduğu bilinmektedir. Koku verici olarak da kullanılır.
Kullanımı: dâhilen 1 fincan suya veya 1 parça şekere 4-5 damla damlatıp içilerek; haricen kaşıntı ve haşere sokmalarına karşı sürülerek; kullanılması tavsiye edilir.

Banyo için kullanılabilecek bitkisel yağlar nelerdir
Adaçayı, ardıç yağı, bergamot yağı, biberiye yağı, defne uçucu yağı, gül yağı, lavanta yağı, limon yağı, menekşe yağı, melisa yağı, okaliptüs yağı ve rezene yağı banyo yaparken kullanabileceğiniz bitkisel yağlardır.
Kullanımı: banyo suyunuza 10-12 damla katılarak durulanma işlemini gerçekleştirirken ılık su ile tavsiye edilir.

Bronzlaşmak için kullanılabilecek yağlar nelerdir hangi yağ ne işe yarar
Badem yağı, havuç yağı, ceviz yağı, kakao yağı, fındık yağı ve kayısı yağı bronzlaşmak için kullanılabilecek mükemmel doğal ürünlerdir. Bronzlaşmak ile kalmayıp cildinizi besleyerek ona yeni bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.
Bitkisel Yağların Cilt Bakımı İçin Kullanımı: Bu yağları birbirleriyle karıştırılarak kullanılır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi cildin ihtiyacı olan besinleri mevcut bu doğal yağlar ile sağlayabilirsiniz. Hatta uzun süre kalıcı olan bir bronzlaşma taktiği sizler için vereyim. Yapmanız gereken birkaç havucu rendeleyerek bir kavanoza koyun üzerine badem yağı kakao yağı ve birkaç çubuk tarcın ekleyin. Bir hafta boyunca güneşe bırakın. Daha sonra karışımı süzerek kullanabilirsiniz elde edeceğiniz karışım bronzlaşmak için aldığınız kremlerde çok daha faydalıdır.

Vanilya Yağının Faydaları: Midevi, uyarıcı, cinsel gücü arttırıcı olarak kullanılabilir. Masaj şeklinde kullanımı vücudu rahatlatıcı etki gösterebilir. Esans olarak da kullanmak mümkündür.
Vanilya Yağı Kullanımı: Dâhilen günde üç defa bir fincan suya 3-4 damla damlatılıp içilerek; haricen cilde masaj yaparak kullanılması tavsiye edilir.

Zambak Yağının Faydaları: Vücut ağrılarını dinlendirici, romatizmada, sivilcelerde ve selülitte kullanıldığı bilinmektedir. Koku verici ( esans ) olarak da kullanılabilir.
Zambak Yağı Kullanımı: Haricen vücuda masaj şeklinde uygulanması tavsiye edilir.
Zencefil Yağının Faydaları: Bahar banyosu soğuk algınlı, nezle ve halsizliklerde; romatizma eklem ve adale ağrılarında masaj yapılarak; dâhilen yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkileri olduğu bilinmektedir.
Zencefil Yağı Kullanımı: Bir fincan suya 3-4 damla damlatılıp içilerek; haricen cilde masaj yapılarak veya banyo suyuna katılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Karabiber Yağının Faydaları: Hazmı kolaylaştırıcı iştah açıcı, gaz söktürücü, öksürük kesici, romatizma ve kramplarda etkili olduğu ifade edilmektedir.
Karabiber Yağı Kullanımı: Dâhilen bir fincan suya 3-4 damla damlatılıp içilerek; haricen cilde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kekik Yağının Faydaları: Üst solunum yolları rahatsızlıkları, safra arttırıcı kurt düşürücü, yara ve yanıklarda antiseptik olarak romatizma rahatsızlıklar da ağrı kesici olarak kullanıldığı bilinmektedir.
Kekik Yağı Kullanımı: haricen, cilde masaj yapılarak; Dâhilen, bir fincan suya veya şeker üzerine 2-3 damla damlatılarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Dâhilen kullanımda yüksek tansiyonu olanlar dikkatli kullanmalıdır.

Keten Yağının Faydaları: mide ağrılarını ve kabızlığı giderici, hazmı kolaylaştırıcı, kolesterol düşürücü, sindirim sistemi iltihapları ve tahrişlerinde etkili olduğu bilinmektedir.
Keten Yağı Kullanımı: Dâhilen, günde 3 defa bir fincan suya bir cay kaşığı karıştırılıp içilmesi; haricen, bire bir tatlı badem yağı ile karıştırılıp cilde masaj yapılması tavsiye edilmektedir.

Havuç Yağının Faydaları: bileşiminde A ve B kompleks vitaminleri ile %9 karoten olması nedeni ile cilt kırışıklığını önlemekte, güneş ışınlarına karşı bağışıklığı arttırmada etkisi olduğu bilinmektedir. Hücre yenileyici idrar attırıcı kanı temizleyici ve kan yapıcı özelliği ile tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir. Güneşlenmede bronzlaşmayı kolaylaştırıcı olarak da kullanılabilir.
Havuç Yağı Kullanımı: dâhilen bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak; haricen cilde masaj şeklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.
Gliserin Yağının Faydaları: Cilti besleyici ve yumuşatıcı el ve ayaklarda ki çatlakları giderme özelliği bilinmektedir.
Gliserin Yağı Kullanımı: Haricen cilde masaj yapılarak kullanılması tavsiye edilir.
Greyfurt Yağının Faydaları: Soğuk algınlığı öksürük baş ağrısı ve halsizliklerde kullanılır. Yağlı ciltlerde cilt temizleyicisi olarak da kullanılabilir.
Greyfurt Yağı Kullanımı: Dâhilen bir çay bardağı suya 5-6 damla damlatılıp içilmesi tavsiye edilmektedir.

Gül Yağının Faydaları: Cilde canlılık verici özelliği olduğu bilinmektedir. Alerjik ciltler ve açık yaralarda, doğum lekelerini gidermek de destekleyici olarak kullanılabilir.
Gül Yağı Kullanımı: Haricen cilde masaj şeklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Hardal Yağının Faydaları: Romatizma ve kireçlenmede yardımcı olarak kullanılabilir.
Hardal Yağı Kullanımı: Haricen cilde masaj şeklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Haşhaş Yağının Faydaları: Eczacılık da bazı preparatların hazırlanmasında, yağlı boya tablolarda katkı maddesi olarak kullanılabilir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları: Saç dökülmesinde eklem ve kas ağrılarında romatizmada, Hazımsızlıkta, bulantı ve kusmalarda tedaviye yardımcı olarak kullanılması tavsiye edilir. Gebelikte kullanılmamalıdır.
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı: dâhilen günde 3 defa bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak; haricen cilde masaj şeklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilir.

Hint Yağının Faydaları: İnce bağırsak üzerinde etki gösteren ve tahriş yapmayan bir müshil olduğu bilinmektedir. Saç bakımı ve cildi yumuşatıcı olarak da kullanılabilir.
Hint Yağı Kullanımı: Dâhilen 30-40 gram Hint yağı meyve suyu içine karıştırılarak haricen saç diplerine veya cilde masaj şeklinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Isırgan Tohumu Yağının Faydaları: Romatizmal ağrılarda saç dökülmesinde kan temizlemede ve hücre yenileyici özelliği olduğu bilinmektedir.
Isırgan Tohumu Yağı Kullanımı: Dâhilen günde 2 defa bir fincan suya 8-10 damla damlatılarak haricen cilde masaj yapılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.
Jojoba Yağının Faydaları: Yıpranmış ciltlerde sivilcelerde eğsaqma ve selülitlerde saçların güçlendirilmesinde ve kepeklenmeyi önlemekte tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.
Jojoba Yağı Kullanımı: Haricen cilde masaj yapılarak saç tiplerine friksiyon yapılarak kullanılabilir.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları: Prostat büyümesini yavaşlattığı kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. İçerinde bulunan E vitamini sayesinde cildi sıkılaştırıcı ve yumuşatıcı olarak da kullanılabilir.
Kabak Çekirdeği Yağı Kullanımı: Haricen cilde masaj şeklinde sürülerek kullanılması dâhilen günde 1 tatlı kaşığı içilmesi tavsiye edilmektedir.

Kakao Yağının Faydaları: Güneş yağlarında bronzlaşmaya yardımcı olarak kullanılabilir. Doğum öncesi ve sonrası cildi yumuşatıcı olarak kullanılabilir.
Kakao Yağı Kullanımı: Haricen cilde masaj şeklinde uygulanması tavsiye edilir.

Kantaron Yağının Faydaları: Vücudu kuvvetlendirici mide ağrılarını dindirici yara ve yanıkları iyileştirici ve antiseptik özelliği olduğu bilinmektedir.
Kantaron Yağı Kullanımı: Dâhilen günde bir çorba kaşığı içilerek haricen yara ve yanık üzerine sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Karabaş Yağının Faydaları: Damar sertliğinde bağlam söktürücü yara iyi edici ağrı kesici, öksürük kesici kalbi kuvvetlendirici stres ve gerginlikte tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.
Karabaş Yağı Kullanımı: dâhilen günde bir fincan suya iki üç damla damlatılarak haricen cilde masaj şeklinde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.
Karabiber Yağının Faydaları: Hazmı kolaylaştırıcı iştah açıcı, gaz söktürücü ve romatizma rahatsızlıklarda ve kramplarda etkili olduğu ifade edilmektedir.
Karabiber Yağı Kullanımı: Dâhilen bir fincan suya 3-4 damla damlatılıp içilerek; haricen cilde sürülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz