Şekerli Çay Kilo Aldırır Mı, Şekerli Çayın Zararları

Şekerli Çay Kilo Aldırır Mı, Şekerli Çayın Zararları

 

Sudan sonra en fazla tüketilen içecek olan çay, atılan şekerler nedeni ile kilo problemleri başta olmak üzere pek çok zarara neden olabilir. Eğer şekerli çay içmek gibi bir huyunuz varsa, şekerli çayın zararları hakkında sizi bilgilendirecek bir yazı hazırladık.

Şekerli Çay İçmek Kilo Yapar Mı?

Kilo almaya yol açan pek çok etmen bulunmaktadır. Yaş, genetik faktörler ve beslenme düzeni kişinin kilo almasını en çok etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu açıdan ele aldığımızda şekerli çay içerdiği şeker nedeni ile kilo alımına neden olabilir. Çünkü bir insan gün içerisinde yiyeceklerden çok fazla kalori almamasına karşın, çay tiryakisi ise ve çayına şeker atıyorsa kilo almaya başlayacaktır.

Şekerli Çay İçmek Neden Kilo Yapar?

Şeker oldukça yüksek miktarda kalori içeren ve yakımı zor olan bir besin olarak bilinmektedir. Vücuda düzenli olarak şeker alan kişiler çok ciddi kilo alabilirler. Eğer gün içerisinde çok fazla çay tüketiyorsanız ve çayınıza çok fazla şeker atıyorsanız diğer beslenme düzeniniz sağlıklı olsa dahi kilo almanız kaçınılmaz hale gelir. Bu neden ile çay tiryakisiyseniz kesinlikle çayınızı şekersiz içmenizde fayda vardır.

Ne Kadar Kilo Aldırır?

Pek çok kişi şekerli çay kilo aldırır mı diye merak etmektedir. Kilo alma prensibinin altında oldukça basit bir matematik hesabı yatmaktadır. Eğer gün içerisinde aldığınız kalori miktarı, yaktığınız kalori miktarından fazla ise zaman ile kilo almaya başlarsınız. Fazladan alacağınız 7200 kalori size 1 kilo olarak geri dönüş yapacaktır. Şeker yüksek oranda kalori içerdiğinden çayınıza attığınız her şeker ekstra kalori olarak metabolizmanıza yansımaktadır. Eğer çayınıza 2 küp şeker atıyorsanız bu her içtiğiniz çayda ekstradan 22 kalori almanıza neden olur ve eğer çay tiryakisiyseniz bir ay içerisinde 1 – 2 kilo alırsınız. Zaman ile bu kilolar birikir ve eğer yağlarınızı yakmazsanız bir yıl içerisinde 20 kilo civarı kilo almanıza neden olabilir.

Çaya Şeker Atmanın Zararları Nelerdir?

Şekerli çay içmek vücudunuzu olumsuz yönde etkileyecektir; şekerli çay zararları şu şekildedir:

  • Çocuklar çaylarını şekerli içerlerse dişlerinde çürüme ve diş kaybı yaşarlar.
  • Şekerli çay içmek hem yetişkinlik hem de çocukluk döneminde kilo sorunu yaşamalarına neden olarak toplum içerisinde özgüven problemi yaşamalarına ve kendi bedenlerinden memnun olmamalarına yol açmaktadır.
  • Rafine şeker sağlıksız bir gıda olduğu için metabolizmayı olumsuz etkilemektedir.
  • Şekerli çay içmek bağışıklık problemleri yaşamanıza neden olabilir.
  • Şekerli çay içerseniz; vücudunuzda mineral dengesine olumsuz etkide bulunmuş olursunuz.
  • Kan şekerinin yükselmesine ve şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Nasıl Şekersiz Çay İçerim?

Şekerli çay içmek yukarıda saydığımız nedenler ile aslında vücudunuza uzun vadede ciddi zarar veren bir alışkanlıktır. Ancak insanların alışkanlıkları ve özelikle de damak zevkleri kısa zamanda değişiklik gösterebilir. Asla şekersiz çay içemem demeyin; eğer uygun yöntemleri denerseniz siz de şekersiz çay içebilirsiniz. Şekerli çay içerek vücudunuza zarar vermek istemiyorsanız şekersiz çay içmeniz sizin için en uygun yöntem olacaktır. Şekersiz çay içmek için çayınızı direkt şekersiz olarak içmeye başlayabilirsiniz. İlk başlarda çayın size acı ve tatsız gelme ihtimaline karşı çayınızı normalde içtiğinizden daha az demli içmenizde ve içimi daha kolay çay türlerini tercih etmenizde fayda olacaktır. Yine bitki çaylarını da şekersiz tüketmelisiniz. Bunun dışına çayınıza attığınız şekeri kademeli olarak azaltabilirsiniz. Böylece uzun vadede daha kolay bir şekilde şekeri bırakabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz