En Sık Rastlanan Çocuk Hastalıkları Nelerdir?

En Sık Rastlanan Çocuk Hastalıkları Nelerdir?

Çocukluk dönemi, birçok hastalığın görülme riskinin yüksek olduğu ve bu hastalıkların etkisinin de en yüksek boyutta olduğu dönemdir. Çocukluk çağı hastalıkları arasında birçok çeşit bulunmaktadır. Bu hastalıklardan korunabilmek için ise aşılama ve benzeri tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. En sık rastlanan çocuk hastalıkları ise ilk sırayı sarılığın aldığını söylememiz mümkün olacaktır. Sarılık hem anne karnında hem de doğumdan sonra ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Anne karnında yakalanan sarılık, anneden geçen bulaşıcı bir sarılıktır ve bebeğin kan değişimi gibi tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Doğumdan sonra yakalanan sarılıklarda da doktor gözetimi oldukça önemlidir. Gerekli görüldüğü takdirde burada da kan değişimi ile tedavi yapılabilmektedir.

Çocukluk Döneminde Hastalık

En sık görülen çocukluk dönemi hastalıkları arasında yer alan bir diğer hastalık ise suçiçeğidir. Oldukça ağır geçen ve fazlasıyla bulaşıcı olan suçiçeği hastalığının kuluçka dönemi yaklaşık 14 gündür. Yani yeni hasta olan bir kişi ile karşılaşan bir çocuk 14 gün sonra suçiçeği belirtileri göstermeye başlamaktadır. Bu bulaşıcı ve ağır geçen hastalığa yakalanmamak için aşı yapılması gerekmektedir. İlki 1 yaşında yapılan bu aşı 5 yılda bir tekrarlandığında ömür boyu sizi bu hastalıktan koruyacaktır. Üstelik aşının yapılması ileride görülme riski ola ZONA hastalığına karşı da koruyucu etki yaratmaktadır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalıkları da çocuklu döneminin en sık rastlanan hastalıkları arasındadır.

Kızamık ve kızamıkçık deri üzerinde küçük kırmızı döküntüler olarak ortaya çıkmaktadır ve ikisi de tehlikeli sayılan hastalıklar arasındadır. Kabakulak ise kulakta ağrı, şişkinlik, iltihaplanma ev yüksek ateş ile kendini gösteren bir hastalıktır. İleri yaşta kabakulak geçiren erkeklerin kısırlık riski de bulunmaktadır. Bundan dolayı çocukluk dönemi hastalıkları arasında yer bu hastalığın da aşısının yapılması gerekmektedir. Kızamık ve kızamıkçık hastalıkları da aşı ile önlenebilen hastalıklar arasında yer almaktadır. Difteri, tetanos ve boğmaca da çocukluk döneminin en sık görülen hastalıkları arasında yer alırken aşı ile korunma sağlanan hastalıklar arasında bulunmaktadır. Verem, Hepatit B ve Hepatit A da çocukluk döneminin en sık rastlanan hastalıklarındandır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz