Şalgam Suyunun Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Şalgam Suyunun Faydaları için yorumlar kapalı
  • 809 kez görüntülendi

Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam suyu kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Yaklaşık 4000 yıldır bilinen bir içecektir. Yakın coğrafyamızda yüzyıllardır tüketilmekte, günümüzde ise şifası ve güzel tadı ile tüketilmeye devam etmektedir. Yörelere göre özellikle doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu yörelerinde kebap, çiğ köfte gibi yemeklerin yanındaki vazgeçilmez içecektir. Nefis tadının yanında faydaları ve yararları da dikkatleri çekmekte, bu yüzden de araştırılmaktadır. Bu şifalı içeceğin faydaları ile sizler de hemen içmek isteyeceksiniz.

Şalgam Suyu Faydaları Nelerdir?

Başlıca maddesi şalgam olan ve bu bitkinin yanına eklenen kırmızı havuç ile şalgam suyu elde edilmektedir. Acı ve tatlı çeşitleri bulunan bu şifalı içecek büyük miktarda demir, sodyum, potasyum ve protein içerir. Ayrıca yağ, lif, şeker, C vitamini, B vitamini, PP, karotin, esansiyel yağlar ve organik asitler içermektedir. Aynı zamanda çok büyük bir kalsiyum kaynağıdır. 100 ml şalgam suyu tüketimi günlük kalsiyum ihtiyacımızı karşılayacaktır.

Öncelikle mide ve sindirim sorunlarının çözülmesini sağlar. Sindirim kolaylaştırmasını sağlayarak hazımsızlığı önler. Karaciğer hastalıklarını da engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kadınların menopoz dönemlerinde de rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bu şifalı suyun faydaları arasında kolesterolü düşürüp, dengelemesi sayılabilir. Şeker hastalığı olup her yiyeceği, içeceği rahatlıkla tüketemeyen kişiler için de idealdir. Rahatlıkla tüketebilir ve hastalıklardan kurtulabilirler. Tüm bunların yanında idrar söktürücü ve yaraları iyileştirici etkisi de bulunan  bu içeceğin faydaları saymakla bitmez. Diş çürüklerine karşı da tüketilebilir. Kalp ile dosttur, kalp krizi geçirme riskini azaltır. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardım eder. Göz sağlığını korur aynı zamanda katarakta yakalanmayı önler. Kötü kokulara karşı da kullanılabilir. Özellikle koltuk altında oluşan kötü kokuları engeller.

Şalgam Suyu Saçların Erken Beyazlamasını Önler!

Saçları ve tırnakları kolaylıkla hasar gören kişiler özellikle saçlarına çok özen gösteren bayanlar da bu nefis içeceği tüketmelidirler. Bu faydalı bitki ile birlikte özenli ve güzel saçlara kavuşmak çok kolaydır. Saç dökülmesi, saçların erken beyazlaşmasını da geciktiren bu bitki, aynı zamanda kış aylarında da tercih etmeniz gereken bir bitkidir.

Kemikleri Güçlendirir!

Şalgam içeriğindeki potasyum ve kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir. Eklemlerdeki hasarları onarır. Osteoporoza karşı koruma sağlar. Kemik erimesine karşı koruma sağlamasının yanında romatoid artrit gibi kemik hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır.

Sigara İçiyorsanız Mutlaka Şalgam Suyu Tüketmelisiniz!

Şalgam suyu sigaranın sebep olduğu akciğer rahatsızlıklarına ve kanser riskine karşı koruma sağlar. Özellikle akciğerleri korur. Akciğer iltihabına iyi gelir ve amfizem rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır.

ŞalgamŞalgam Suyu Kanseri Önler Mi?

Şalgam kansere yakalanma riskini azaltan antioksidanları ve fitokimyasalları bol miktarda içerir. Karaciğerdeki toksin maddelerin azaltılmasına ve kansere sebep olabilecek maddelerle savaşmaya yardım eder. Özellikle meme kanseri, kolon kanseri ve prostat kanserlerine karşı koruma sağlar.

Sivilcelere ve Egzamaya Karşı İyi Gelir!

Cildinizle başınız dertteyse ve sivilcelerden bıkmış durumdaysanız mutlaka bu suyu tüketmelisiniz. Cildinde egzama ve çeşitli yaralar olan kişiler de mutlaka tüketmelidirler. Aynı zamanda cildi güzelleştirir, cilde parlaklık verir. Cildin erken yaşlanmasını önler, kırışıklıkları azaltıcı etkisi vardır.

Kış Aylarında Bol Bol Tüketmeyi Unutmayın!

Kış aylarının korkulu rüyası soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklar için de bu şifalı içecek içilerek bu tip hastalıklara karşı şifa sağlanabilir, ayrıca öksürük ve ses kısıklığı gibi grip hastalığının belirtileri olan hastalıklara karşı da yarar bulunabilir. Astıma karşı da faydalıdır. Göğüs hırıltılarını azaltır.

Şalgam Suyu Zayıflatır Mı?

Kilo vermek, zayıflamak isteyen kişiler incecik görünmek için mutlaka bu leziz suyu tüketmelidirler. Düşük kalorilidir ve metabolizmayı hızlandırarak kolayca kilo vermeyi sağlar. Bu sayede herkes istediği görünüme kavuşarak güzel bir vücudun sahibi olabilir. Obeziteye karşı da koruma sağlar. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu bitkinin suyunun birçok yararı bulunmakta, şifası sayesinde birçok kişi fayda bulmaktadır. Siz de hastalıkları önlemek veya hastalıklardan kurtulmak istiyorsanız mutlaka bu leziz içeceği tüketmelisiniz.

Şalgam SuyuRamazan Ayının Da Vazgeçilmez İçeceği!

Ayrıca ramazan ayında bu şifalı içeceği içmek oldukça önemlidir. İçerdiği su, tuz ve mineraller sayesinde kaybedilen suyun, tuzun ve minerallerin bir kısmını karşılar. Ramazanda oruç tutulması sebebiyle tüm gün yemek yenmez. Akşam olunca iftarda herkes bolca yemek yer. Bunun sonucunda da hazımsızlık ve sindirim sorunları görülür. İşte bu şifalı içecek sindirimi de düzenler, hazımsızlığı önler. Bu nedenle ramazanda bol miktarda içilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda açlığın sebep olduğu sinir, gerginlik ve stres hali de bu içecek sayesinde engellenmiş olur.

Şalgam Suyu Zararları Nelerdir?

Şalgam suyu çok tuzlu olduğu için tansiyon hastalarının tüketmesini tavsiye etmeyiz. Ayrıca hamile bayanlarında fazla tüketmemesi gerekir.

Kaynaklar:

Stylecraze : articles/benefits-of-turnips-for-skin-hair-and-health
Diethealthclub : health-food/turnip-health-benefits
Turniprecipes : drinking-turnip-juice-for-good-health

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.