Sağlıklı Bir Bebek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı Bir Bebek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğiniz doğmadan önce plan yapmanız gereklidir. Bir doktor bulmalı, bebek odası hazırlamalısınız. Çalışıyorsanız bebeğin bakımı için gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.

Bebeğe sağlıklı bir başlangıç

 • Dengeli ve sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yapın.
 • Her gün 0.4 miligram folik asit içeren multi vitamin-mineral kullanın. Folik asit ilk 3 ayınızda ortaya çıkabilecek nöral tüp defekti riskini azaltır. Folik asiti gebelik başlangıcından 2 ay önce kullanmaya başlamalısınız.
 • Alkol almayı bırakın ve gebelik boyunca uzak durun. Özellikle ilk 3 ayda alkol kullanımı fetal alkol sendromuna yol açabilir.Bu sendrom yüzde deformasyonlar,kalp defektleri,büyüme yavaşlığına yol açar.
 • Sigara içmeyin.Gebelik süresince sigara içmek prematüre doğum riskini arttırır. Sigara içmeyen annelerin bebekleri içmeyenlere oranla daha büyüktür ve tıbbi problemleri daha azdır.
 • Sokakta satılan ilaçlardan uzak durun.Bu ilaçların büyük kısmı fetüse ciddi zararlar verir.
 • Evde kedi besliyorsanız kumunu asla siz değiştirmeyin.Kedi feçesi ölü doğuma neden olabilen toksoplazmosiz’in bulaşmasına yol açar.
 • Pişmemiş ya da az pişmiş et,balık yemekten kaçının.Size ve fetüse zarar verebilen mikropların bulaşmasına neden olabilir.
 • Su çiçeği geçirmediyseniz su çiçeği hastalarından uzak durun.
 • Herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Hayatınızdaki stresi sınırlayın.Enerji toplamak için her gün dinlenin ve şekerleme yapın.
 • Çocukken kızamık yada su çiçeği geçirmediyseniz gebe kalmadan aşı yaptırın.Aşı yaptırdıktan 4 ay sonra gebe kalın.

Bebeğin beslenmesi

Bebeğin anne sütüyle mi biberonla mı besleyeceğinize gebelikte karar verin.Doktorlar 1 yıl boyunca anne sütünü önerir. Anne sütü hastalıklara karşı bağışıklık sağlar. Anne sütü anne için de sağlıklıdır. Gebelik süresince emzirme ile ilgili yazılar okumanız bu konuda size cesaret verecektir.

Bazı anneler emzirme ile ilgili rahatsız hissederler. Az sayıda anne de kendi ya da bebeğinin sağlık sorunları nedeniyle emziremez. Bu konuda üzülmeyin,biberonla beslemenin de avantajları vardır. Bebeği biberonla beslemeyi baba da yapabilir bu da sizi biraz olsun serbestleştirir. Bebeğinize 1 yaşına kadar sadece özel hazırlanmış mama verin.

Bebeğinizi nerede doğuracaksınız?

Hastanede mi,doğum merkezinde mi, evde mi doğurmak istiyorsunuz? Ağrı tedavisini sınırlayan normal doğum mu yoksa tedavi mi? Doktorunuz ile vajinal yoldan doğum yapıp yapamayacağınızı ya da sezaryen mi olacağını konuşmalısınız.

Bebeğin bakımı

Siz veya eşiniz doğum sonrası çalışacaksanız,bakım için düzenlemeler yapmanız gerekir. Yokluğunuzda da bebeğinize sevgi dolu bir ortam hazırlamalısınız.Bebekler güven ve sevgi ister.

Gebelik Döneminde İlaç Kullanımı

Herhangi bir ilaç kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.Bir çok ilacın kullanımı gebelik döneminde zararlıdır.Antibiotik,kas gevşetici,grip ilaçları hatta en ufak bir ağrı kesici bile bebeğe zarar verebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz