DİZLERDE MEYDANA GELEN SIVI AZALMASI İLE İLGİLİ BİTKİSEL DESTEK OLARAK NE YAPABİLİRİZ

  • Genel Sağlık
  • DİZLERDE MEYDANA GELEN SIVI AZALMASI İLE İLGİLİ BİTKİSEL DESTEK OLARAK NE YAPABİLİRİZ için yorumlar kapalı
  • 1.022 kez görüntülendi

DİZLERDE MEYDANA GELEN SIVI AZALMASI İLE İLGİLİ BİTKİSEL DESTEK OLARAK NE YAPABİLİRİZ

Çalışan bir makinenin parçalarının birbirini eskitmemesi için yağlanması örneğinde olduğu gibi insanın en büyük iki kemiğini birleştiren eklem olan dizde de kemiklerin birbirini aşındırmaması için sıvı bulunmaktadır.

Diz kapaklarında sıvı kaybı olanlar özellikle merdiven inerken zorlanırlar. Merdiven çıkarken ayaklara fazla yük binmez ama inerken oldukça fazla yük bineceğinden inerken zorluk çekerler.

Günlük olarak vücudun su ihtiyacının giderilememesi ve aşırı tuz kullanımı da eklenebilir. Bunun dışında ilgili dokulara kan taşıyan damarların tıkanmasıda dizde sıvı azalmasına yol açabilir.

KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR? •Şişman kimseler
•Az su tüketenler
•Şeker hastaları
•Kireçlenme ve benzeri rahatsızlığı olanlar
•İşi yada başka bir nedenle hareketsiz olanlar
•Aşırı ağırlık ile çalışanlar
•Kalsiyum gibi kemiklere yararı olan mineralleri yoksun tüketenler
•Kadınlar (doğum ile meydana gelen kalsiyum yoksunluğu)

Bu noktada egzersizler hayatımızda önemli yer tutar. Özellikle cerrahi yöntemler arasında olmayan egzersizler sayesinde kas gücü artırılabilir. Bu da osteoartrit ile olan mücadelede önemli yer tutmaktadır. Bisiklet, koşu, merdiven inme-çıkma, yüzme ve bükme egzersizleri yapılabilir. Elbette bu noktada alanında kendinizi hırpalarcasına uğraşmamalı ve uzman bir sağlık çalışanından bir egzersiz programı temin etmeniz daha yerinde olacaktır. Fizik tedavi seansları herkese yardımcı olmayabilir. Genellikle 10 seans sonucunda yanıt alınamayan bireyler tedavi daha fazla sürdürülmemektedir.
Diz eklemi sıvısı kıkırdaklara yapılan basınç sonucunda salgılanır. İşte, hareketsizlik neticesinde sıvının azalmasının en önemli nedenlerinden biri budur ve egzersizin önemi bu noktada daha iyi anlaşılabilir.

BESLENME

Beslenme takviyeleri yaygın olarak kullanılmakla birlikte Günümüzde bazı uzmanlar, bilhassa mutfaklarımızdan uzak olan bir besin maddesine dikkat çekiyorlar. Kemik ve ilik gibi besinlerin kaynatılarak beslenme menüsüne dahil edilmesi, kemik başlarındaki kıkırdak ve suyunun kullanılması sayesinde hem çocuklar için hem de kendiniz için sağlık bir iskeletin sağlanmasını öneriyorlar.

Kemiklerin kaynatılmadan önce bir süre sirkeli suda bekletilmesinde fayda var. Yanısıra

D vitamini takviyeleri yada D vitamini kaynaklarının tüketilmesi gerekmektedir. Bu şekilde başlangıçtan itibaren dizde su kaybı önlenebilir.

GENEL TIBBİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ ARASINDA İSE

Viskosuplemantasyon
Diz eklemi içindeki eklem sıvısı oldukça yoğundur ve diz ekleminde sürtünmesiz bir ortam (yağlama) sağlar. Eklem sıvısında yer alan hiyalünorik asit aynı zamanda bir çok vücut dokularında da bulunur. 3-5 kerede süreç bitirilir. Geçici bir tedavidir. Süratle ağrıyı kesme yeteneğindedir. Etkisi 6-9 aya kadar sürer.
Kortizon enjeksiyonu
Diz eklemine kortizon enjeksiyonu, artritin özellikle yanma gibi önemli belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu enjeksiyonlar doğrudan etkili anti-enflamatuar bir ilaçtır. Şişme ve sancıları dindirir. 2-3 defa yaptırılabilir.
Cerrahi Tedavi Seçenekleri
Kondroplasti
Cerrahi olmayan yöntemlere ek olarak Osteoartrit tedavisinde cerrahi yöntemler de bulunmaktadır. Bunlardan ilki artroskopi ve kondroplastidir. Kondroplasti pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesidir.
Aşınma / Mikrokırık
Aşınma protezi, veya mikro kırık yöntemi kıkırdağın tümünün kaybedildiği yada aşınan küçük kemik bölgelerine uygulanması uygundur.

peki geçelim diz ağrı sorununu çözen ve diz kapağı sıvı kaybına iyi gelen bitkisel kür tarifine;
Glukozamin içeren KUŞBURNU çayı günde 2 defa içiyoruz. 1 hafta içerinden rahatlamayı fark edeceğiz.
Buna 1 ay boyunca devam edebiliriz. Bildiğimiz üzere kuşburnu vitamin deposudur. Aynı zamanda diz kapağındaki sıvı kaybını önler. Haftada birkaç kez içilebilir.

YAPILIŞI:

1-2 Su bardağı suyu kaynatıyoruz ve içerisine bir miktar kuşburnunu atıyoruz. İsterseniz kuşburnunu hafif havanda kırıp öyle içerisine atabilirsiniz daha iyi olur. 5-6 dakika kaynatıp süzüyoruz ve ılıdıktan sonra içiyoruz.

Ama unutmamamız gereken nokta kuşburnu raf ömrünü tamamlamamış olmalı yani taze olmalı.
Kuşburnunun içerisine kesinlikle şeker ilave etmeyiniz. Eklediğiniz şekerin hiçbir faydası olmayacaktır. Zaten bitkinin içerisinde glikoz şeker bulunuyor. Sizin eklediğiniz şeker yaradan çok zarar verecektir. Buna balda dahil.
Hibiskus çok zengin antosiyamin içerir. Mayhoş bir tadı vardır. 3-4 tane kuşburnuna hibiskus u ilave edin bununda diz kapağı sıvı sorunu yaşayanlara faydası olacaktır. Aynı zamanda hibiskus kolon kanseri tedavisinede yardımcı olmaktadır.

Not: Hekiminizin önerdiği ilaçlar var ise, mutlaka kullanınız. Unutmayınız ki, hastalık yoktur hasta vardır. Her hastalığın seyri insandan insana değişir. Teşhisi koyacak olan ancak, bir hekimdir. Bu doğal bitkilerin yardımcı ve destekleyici olduğunu unutmayınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.