Ruh Sağlığını Korumanın Yolları

  • PSİKİYATRİ
  • Ruh Sağlığını Korumanın Yolları için yorumlar kapalı
  • 1.245 kez görüntülendi

Ruh Sağlığını Korumanın Yolları

Ruh Sağlığını Korumanın Yolları

Ruh sağlığını korumanın yolları ve ruhsal bozuklukların önlenmesi günümüzde önemli bir sağlık konularından biridir. Vücuttaki bir hastalık da ruhsal bir soruna neden olabilir. Ruh ve beden sağlığınızı korumak için yapmanız gereken temel şeyler şunlardır:

Nefes Alın

Doğru ve düzenli solunum egzersizleri, anksiyete ve stres seviyenizi önemli ölçüde azaltır.

Bol Bol Su İçin

Günde en az 2 litre su içmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, yorgunluğu giderir ve sizi daha enerjik hissettirir. İçtiğiniz suyun pH değerinin 6.5 ile 9.5 arasında olduğundan emin olun.

Gıda Tüketiminize Dikkat

Yemeklerinize dikkat edin. Yediğiniz ürünlerde size dokunacak şeyleri yememeye dikkat edin. Size iyi gelen yemekleri yemeye özen gösterin.

Yürüyüş Yapın

Açık havada en az 30 dakika boyunca haftada 3-4 gün yürüyüş yapın. Hava sıcak veya soğuk olduğuna aldırış etmeden yürüyüş yapın. Dışarıda yürüyüş yaparak kendinizi rahat hissedeceksiniz. Eğer yalnız yürümeyi sevmiyorsanız yanınıza bir arkadaşınızı alarak yürüyüş yapmayı deneyin. Böylelikle yürüyüş yaptığınız zaman sıkılmadan hoş bir vakit geçirebilirsiniz.

Yaptığınız Hatalarda Kendinizi Sorumlu Tutmayın

Amacınıza ulaşamazsanız kızmayın ya da kendiniz hakkında suçlu hissetmeyin. Beklentilerinizi gözlemleyin. Yüksek beklentiler sizi mutsuz edecektir. Yapabiliyorsanız hiç kimseden bir şey beklemeyin. Daha az şikayet edin. Siz kendinize en yakın kişisiniz bunu kendinize yapmayın. Duygularınız ve düşüncelerinizin farkında olun. Suçluluk ve öfke duyguları hem vücuda hem de zihin için zararlıdır ve sizi hasta yapar.

Geçmişinizdeki Birikimler Önemli

Zihinsel sağlığın bozulması genellikle bir olaydan tetiklenir. Aslında bu adım adım bir süreçtir. Çocukluktan yetişkinliğe, fiziksel zedelenmeden olayların etkilerine kadar her şey zihinsel sağlığın bozulmasında rol oynamaktadır. Olabilecek her olumsuz olay ya da durum bir iz bırakır. Bunlar hayat boyu birikimlerdir. Bu yüzden yaşadığınız geçmiş olaylar ileri ki hayatınıza yansır.

Stresten Uzak Durun

Zihinsel sağlığınızı korumanın bir başka yolu, mümkün olduğunca stresten uzak durulmasıdır. Bunu önleyemezsen manevi gerginlikten en kısa yoldan kurtulmalısın. Bu rahatlama, gerçekçi bir görüş ve mantıksal değerlendirmeye dayanmalıdır. Bunu başarmak için bazı fiziksel ve psikolojik beceriler kazanılmalı ve bazı yaşam biçimleri günlük yaşantısını kolaylaştırmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Ruh Sağlığını Etkileyen Faktörler başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.