Rota virüsü Aşısı Gerekli Mi ?

  • Genel Sağlık
  • Rota virüsü Aşısı Gerekli Mi ? için yorumlar kapalı
  • 712 kez görüntülendi

Rota virüsü Aşısı Gerekli Mi ?

Birçok anne ve babanın yaptırım yaptırma konusunda kararsız kaldığı ve yine en sağlıklı bilgiyi doktorları ile birlikte görüşüp karar bağlayan rota virüsü aşısını sizler için araştırdık. Yeni doğan bebekleriniz artık hayatınızın tam merkezinde yerini almış bulunuyor. O yeni doğan savunması bebeğinizi her türlü hastalıklardan korumak ve kollamak sizin başlıca görevleriniz arasında yer alıyor.

Rota virüsü aşısı gerekli mi ?

Peki, bu muallakta kalan Rota virüsü aşısını yaptırmalı mı? Rota virüsü hemen hemen her çocuğun 5 yaşına kadar geçirdiği, hem ateş hem karın ağrısı, kusma durumlarının da gözlemlenebildiği ishal durumlarıdır. Bu hastalık maalesef özellikle bebeklerde çok daha fazla ağır geçiyor ve çoğu zaman çok yaratıcı bir süreç olabiliyor. Rota virüs aşısı yaptıran bebeklerin bu rahatsızlığa daha az yakalandıkları biliniyor.

Rotavirüs aşısı ne zaman yapılır ?

Rota virüsü aşısını yaptırmanın belli bir süresi var tabi ki. Bebeğiniz doğduktan ilk 3 aya kadar mümkün ise 2. Ayında ilk dozu uygulanır. Ortalamam 2 ay süre ile 2. Dozu da yine bebeğe uygulanır. Uygulanışı çok kolay ve acısız bir işlemdir. Ağızdan verilen bir damla ile yapılan bu aşı yöntemi birçok farklı doktor görüşlerine sahip.

rota virüsü aşısı

Birçok uzman bu aşının tamamen maddi olarak bir tuzak olduğunu ve vücuda verilen gereksiz bir mikrop olduğu için yapılmasına gerek olmadığını söylese de, bazı uzmanlar ise kesinlikle önermekte ve hiçbir sağlık detayını riske atmamak gerektiğini savunmakta. Bu konuda birçok anne ve baba maalesef kararsız kalıyor. O halde en doğru kararı bebeğinizin doktoru ile detaylı konuşmanız ve bebeğinizin gelişim seyrine göre karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Henüz devletin karşılamadığı rotavirüs aşısı, maddi olarak biraz zorlayan aşıların başında gelir. Yaklaşık bir dozunun 140 lira gibi bir fiyat ile satıldığı eczanelerde, birçok anne ve baba istediği halde bütçeden yana olumlu bakamıyorlar. Sizlerde doktorunuza bu aşının tüm artılarını eksilerini iyice sormalı ve bir ebeveyn olarak en doğru kararı vermelisiniz.

Rota virüsü aşısı kaç para ?

Rotavirüs aşısı isimleri ve fiyatları aşağıdadır
Rotarix 142.32
Rotateq 114.01

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.