Rinoplasti(Burun Estetiği) Ameliyatı, Rinoplasti Yöntemleri

Rinoplasti(Burun Estetiği) Ameliyatı, Rinoplasti Yöntemleri

Rinoplasti nedir?
Rinoplasti yani estetik burun ameliyatı günümüzde en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Bu ameliyatla burnun şekli değiştirilebildiği gibi, burnu büyütmek veya burnu küçültmek de mümkündür. Rinoplast ile yüzdeki artistik oranlar düzeltilerek kişinin özgüveninin artması sağlanır. Doğumsal nedenlerle olan şekil bozukluklarıyla birlikte, kırık gibi travmaların yarattığı kötü görünümler de düzeltilebilir.

Rinoplasti yalnızca estetik amaçlı yapılabildiği gibi, sağlık nedeni ile de yapılabilir. Estetik burun ameliyat septum deviasyonu dediğimiz burnun orta kısmındaki eğrilikler ve konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) dediğimiz mukoza kalınlaşmaları gibi nefes almayı zorlaştıran problemlerin düzeltildiği ameliyatlarla birlikte de yapılabilir.

Rinoplasti ameliyatı ile elde edebilecekleriniz nelerdir?
Rinoplasti ameliyatı ile yapılabilecek olanlar;
-Burun boyutları, yüzün diğer kısımları ile daha uyumlu bir hale getirilebilir.
-Burun genişliği değiştirilebilir.
-Burun sırtındaki kabarıklık ve çöküklüklerin giderilmesi ile profil görünümü iyileştirilebilir.
-Çok büyük, köşeli, aşırı derecede yukarı veya aşağı dönük burun ucu sorunları düzeltilebilir.
-Burun ve üst dudak arasındaki açı düzeltilebilir.
-Burun delikleri küçültülebilir.
-Asimetri ve eğrilikler düzeltilebilir.

Burun ameliyatı, estetiği benim için uygun mu?
Burun ameliyatları için uygun kişiler;
-En az 16 yaşını bitirmiş
-Yüz gelişimi tamamlanmış
-Sağlık problemi olmayan
-Bu ameliyatı başkalarının baskıları nedeniyle değil, kendi için isteyen
-Ameliyattan gerçekçi beklentileri olan kişilerdir.

Rinoplasti – burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?
Rinoplasti; lokal veya genel anestezi ile yapılan, ameliyat sonrası hastanede yatmayı gerektirmeyen bir ameliyattır. Estetik burun ameliyatı açık veya kapalı olmak üzere iki farklı yöntemlerle yapılabilir. Kapalı rinoplastide kesilerin tümü burun içinden yapılır. Açık rinoplastide ise burun delikleri arasındaki kolumella denilen ince deride de bir kesi olur. Her iki teknikte de burun derisinin altındaki kıkırdak ve kemik dokularının şekli değiştirilerek ameliyat gerçekleştirilir.
Hastada septum deviasyonu denilen havayolu problemi de varsa, bu sorun da giderilerek nefes alma daha iyi hale getirilebilir. Şayet gerekiyorsa burun deliklerinin şekli ve boyutu da değiştirilebilir.
işlem, toplam bir veya iki saat sürer.

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme dönemi nasıldır?
Kısa bir süre için yüzün tamamında ve burunda şişlik, göz altlarında geçici morluklar olabilir. En geç iki gün içinde hastalar her işlerini yapabilecek hale gelirler, bir hafta sonra da işlerine dönebilirler. Rinoplastinin sonuçları gün geçtikçe ve şişler azaldıkça daha iyi görülür. Bu şişlikler sabah uykudan uyanıldığında daha fazladır, günün ilerleyen saatlerinde azalır. Burnun alacağı şeklin tam olarak belli olması 3-6 ay alır. Göz için lens gereksinimi olanlar ameliyattan sonra hemen kullanmaya başlayabilirler. Gözlük kullanımı ise ilk iki ay için sakıncalıdır.

Ameliyat sonucunu beğenir miyim?
Beklentileri doğru ve gerçekçi olan hastalar genellikle sonuçtan mutlu olurlar. Mutlu olmama nedeni genellikle ameliyatı “beğenmek’’ değil, “beğenilmek” için olmaktır. Hastanın ameliyat oluş amacı birine benzemek veya birine kendini beğendirmek değil, yüz oranlarına daha uygun ve daha rahat bir nefes alabileceği bir buruna ulaşmak olmalıdır.
Ameliyattan elde edilebilecek sonuçlar hastanın burun kemik ve kıkırdaklarının yapısına, yüz şekline, burun derisinin kalınlığına ve yaşına bağlıdır.

Ameliyatın tekrarlanma olasılığı var mıdır?
Hatalı veya eksik yapılan rinoplasti – burun estetiği ameliyatından sonra oluşan bozuklukların giderilmesi için yapılan ikinci ameliyata sekonder(ikincil) rinoplasti denir. Bu ameliyat, ilk kez yapılan ameliyata göre teknik olarak çok daha zor ve alınacak sonuçlar açısından daha az yüz güldürücüdür. Çünkü, kıkırdak ve kemik dokuları birinci ameliyatta azaltıldığından, elde kalan, üzerinde çalışılabilecek dokular azalmıştır. Bu nedenle, rinoplasti ameliyatında cerrah seçimi doğru yapılmalı ve mutlaka “Plastik Cerrah” olduğundan emin olunmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz