Aloe Vera Suyu Faydaları: Neden Tüketmeniz Gereken 10 Sebep

Aloe Vera Suyu Faydaları: Neden Tüketmeniz Gereken 10 Sebep

Öne Çıkanlar:

 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Bitki kalp için iyidir – kolesterol ve kan basıncını düşürür.
 • Çeşitli göz bozukluklarını önler.
 • Vücudu detoksifiye eder.

Hintçe de gritritari olarak da adlandırılan Aloe Vera, dünya çapında mükemmel bir sağlık bileşeni olarak tanındı. Bazıları bu makalede bahsedeceğimiz çoklu faydaları ve kullanımları nedeniyle “harika bitki” olarak adlandırıldı. Bitki, çeşitli sağlık ve cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Ancak konunun derinliğini ele almak için önce birkaç soruyu düşünmemiz gerekir.

Aloe Vera Suyu Gerçekten Sizin İçin İyi mi? 

Bu soruya cevap vermeden önce, meyve suyunun içindekilere bir bakalım. Aloe vera yaklaşık yüzde 99 sudur. Yani, tüm iyileştirici özellikleri su olmayan yüzde 1 oranında bulunur. Su dışında, bazıları vitamin, mineral, amino asit, şeker vb. İçeren yaklaşık 75 aktif bileşen içerir. Aloe vera, vücudun kendine bakabilmesi için vücuda besin sağlayarak çalışır. Tüm yaş gruplarına ait insanlar için güvenlidir.

Şimdi farklı aloe vera suyu faydalarına bakalım –

Faydaları:

1. Vücut Detoksifiye

Aloe müshil özelliklere sahiptir, yani toksinlerin vücuttan atılmasında yardımcı olur. Kabızlık için doğal bir çare olarak kullanılır.

Kabızlıktan kurtulmak için aç karnına günlük iki ila üç ons aloe suyu içilir. Aloe’yi su ile karıştırıp öğütebilir veya herhangi bir meyve suyu ekleyebilirsiniz.

Not: Bu ilaç hamile kadınlar, tiroid hastaları veya böbrek hastalıkları için uygun değildir. 

2. cilt ve saç için mükemmel

Aloe vera cilt sağlığını geliştirir; yüzdeki uygulaması sivilce, güneş yanığı ve aynı zamanda yara izlerini iyileştirebilir. Bunun içinde mevcut 2 hormon var – bu oksin ve gibberellin. Cildin kurumasını önlediğinden doğal nemlendirici olarak kullanılır. Hızlı kilo alımı veya kilo kaybı nedeniyle oluşan gerilme izlerini gizlemeye yardımcı olur. Aloe ayrıca kepek, kanser yaraları ve cilt ülserlerinin tedavisinde de etkilidir.

Sadece bu değil, aloe vera’nın güzellikte de kullanımı var. Makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Kesinlikle sert kimyasallar içeren makyaj temizleyicilerinin dışında satılmasından daha iyidir. Kaş jeli olarak bile kullanabilirsiniz.

3. Kanserle savaşır

Aloe, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen bazı anti-kanser ajanları içerir. Birkaç bilim adamı, aloe vera suyunun dünyadaki en güçlü bağışıklık arttırıcı olduğunu keşfetti!

4. Kalp Sağlığını Destekler

Araştırmacılar, aloe vera suyunun içilmesinin kırılmış bir kalbi iyileştirebileceğini keşfetti. Kalp sağlığı için en önemli amino asit olan arginin bu bitkide bulunur. Aloe veranın takviyesinin yanı sıra uygun beslenme danışmanlığı ile diyabet hastalarında kan basıncı seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Karaciğerde kolesterol seviyelerini düşürdüğü de bilinmektedir.

5. Ağız Sağlığını Geliştirir

Aloe vera’nın dişhekimliği alanında pek çok kullanımı vardır. İnsanlar aloe verayı ağız yıkama olarak kullanırlar çünkü sıfır yan etkisi vardır. Ağızdaki hastalığa neden olan bakterileri yok eder, ayrıca plak ve diş eti iltihabını da önler.

6. Sindirimde Yardımcı Olur

Aloe vera suyu birkaç hafta boyunca günlük tüketilirse sindirimde yardımcı olur. Detoksifikasyona yardımcı olur ve mide ülseri için doğal şifacı görevi görür. Ayrıca antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri sayesinde sindirim sistemindeki enfeksiyonu azaltabilir!

7. bağışıklığı artırır

Aloe vera bir immünomodülatör görevi görür. Bu, onu geliştirmek için zayıf bağışıklık sistemi ile etkili bir şekilde çalıştığı anlamına gelir. Soğuk, halsizlik vb. Gibi hastalıklarla savaşır. Aloe, antioksidanlar olarak çalışan A, C ve E vitaminleri içerir. Ayrıca karaciğer, böbrek ve dalak temizliğinde etkili bir şekilde çalışır. Vücuttaki enfeksiyonlardan rahatlama sağlar.

8. Kas yapımında yardımcı olur

Aloe, vücudun normalde üretemediği çok çeşitli amino asitleri içerir. Bu amino asitler, genel sağlığı teşvik etmenin yanı sıra, yağsız kas kütlesinin oluşturulmasına yardımcı olur.

9. İltihabı azaltır

Aloe vera doğal bir anti-enflamatuar ajandır. Diyabetik hastaların vücudundaki iltihapla mücadelede yardımcı olan bir gibberellin hormonu içerir. Aynı zamanda romatoid artrit tedavisinde de kullanılır.

10. Asit reflü tedavisi

Araştırmalar, çözünmüş ve arıtılmış aloe vera suyunun kalp yanıklarını azaltmak için güvenli ve etkili bir tedavi olabileceğini göstermektedir. Yan etkisi yoktur.

Ek Aloe Vera Suyu Faydaları:

 • Sarılık ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde faydalıdır
 • Ağız kokusunu giderir
 • Adet koşullarını iyileştirir
 • Çeşitli göz bozukluklarını önler

Evde Aloe Vera Suyu Nasıl Hazırlanır?

İhtiyacınız Olan Malzemeler: 

 • Taze Aloe Vera yaprağı
 • Keskin bıçak
 • karıştırıcı
 • Meyve suyu

Hazırlık:

Keskin bir bıçakla, bir aloe vera bitkisinden 2 kalın aloe vera yaprağı kesin. Sonra, dikkatlice ve yavaşça, bu bıçağı kullanarak bu yaprakların tırtıklı kenarını kesin. Boyuna, yaprakların üst katmanı yarık. Daha sonra, bir kaşık yardımıyla aloe vera jelini temizleyin. Aloe’nin bir kaba alınmasını ve soğutulmasını sağlayın. Buna 2 çorba kaşığı meyve suyu ekleyin ve karıştırın. Derhal servis yapın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz