Pikan ağaçları şiddetli bir şekilde büyür ve pikan cevizi; kilo kaybına yardımcı olmak, vücudu ateroskleroz (damar sertleşmesi ve daralması) ve şeker hastalığı gibi hastalıklardan korumak ve hatta beyin sağlığını iyileştirmek için harika bir besindir.

 

Birçok kişi düşük yağlı bir diyetin sağlıklı bir yaşam yaşamanın en iyi yolu olduğunu iddia etse de, bol miktardaki besin kaynaklı sağlıklı yağlar, antioksidanların üretilmesinde, iltihaplanmanın azalmasında güçlüdür ve hemen hemen her yemeğe doğal lezzet katmaktadır.

 

Pikan cevizinde mevcut olan besin çeşitliliği, oldukça etkileyicidir ve birer küçük porsiyonda 11 önemli vitamin barındırır. Yağ oranı yüksektir, ancak endişelenmeyin; sağlıklı kilo ve kalp sağlığını desteklemek de dahil olmak üzere vücudunuza çok çeşitli şekillerde yardımcı olan sağlıklı yağlardır. Sağlıklı yağların yanı sıra anemiden beyin hastalıkları riskine kadar değişebilen tehlikeli mineral eksikliklerine karşı koruma sağlayan çeşitli mineraller de sunmaktadır. Yaklaşık 28 gram pikan cevizinde aşağıdaki besin içerikleri bulunur:

 

193 kalori

3.9 gram karbonhidrat

2,6 gram protein

20,2 gram yağ

2,7 gram lif

1,3 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 63’ü)

0.3 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 17’si)

0.2 miligram tiamin (Günlük ihtiyacın % 12’si)

33.9 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 8’i)

1,3 miligram çinko (Günlük ihtiyacın % 8’i)

77.5 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 8’i)

0,7 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

0.1 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

115 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

Yüksek Enerji Verir ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Birçok popüler diyetin aksine, besin yağı bakımından düşük bir diyet aslında sizin için pek yararlı değildir. Bunun bir nedeni, yağlı bir diyetin kendinizi doygun hissetmenize yardımcı olmasıdır. Örneğin, sağlıklı yağlar kilo kontrolünün hayati bir parçası olan grehlin hormonunu etkiler. Beyinde yüksek miktarda bulunan grehlin, yüksek stres seviyeleri ve sürekli atıştırmalık hissi ya da çok fazla yemek arzusu ile ilişkilendirilir.

 

Pikan cevizi, sağlıklı yağlar bakımından yüksek olmanın yanı sıra günlük olarak gerekli olan manganez miktarının yarısından fazlasını içerir. Bu, kilo vermek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yararlıdır. Manganez, özellikle diğer destekleyici besinlerle kombine edildiğinde nedeni açıkça anlaşılamamasına rağmen, obez veya kilolu erkekler ve kadınlarda kilo vermeye yardımcı olur.

 

Ayrıca önemli miktarlarda bakır bulunur. Bakır, hızlı bir metabolizmanın sürdürülmesi için gerekli olan 50’den fazla farklı metabolik enzim reaksiyonu ve vücudun enerji kaynağı olan adenosin trifosfat (ATP) oluşumunda gereklidir.

 

Bakır, ATP üretiminde gerekli olan tek besin değildir. Vücudunuzun ayrıca, B1 vitamini olarak da bilinen tiamin de dahil olmak üzere bu görevi tamamlamak için başka besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tiamin, ATP üretimindeki enerji düzeylerini artırmanın yanı sıra, aynı zamanda vücudunuzun enerjiyi akaryakıt olarak kullandığı kırmızı kan hücresi üretimi sürecinde de katkıda bulunur.

 

Oksidatif Stresi Önler

Pikan cevizinin, sağlıklı yağlar bakımından zengin diğer gıdalar gibi antioksidan yükleri çok fazladır. Pek çok çevresel ve beslenme sorunu vücudunuzda oksidatif hasarı teşvik ettiğinden, bu hasarın önlenmesi için yüksek antioksidan besinler tüketmek önemlidir. Oksidatif strese bağlı hasar genellikle kanser, kalp rahatsızlığı ve hücrelerin mutasyon geçirdiği diğer hastalıkların görülme sıklığını artırır.

 

Kaliforniya’daki Loma Linda Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, pikan cevizi tüketimin ardından 24 saat içinde kan dolaşımındaki antioksidanları hızla artırdığını tespit etti. Bu etkiler, tıpkı vücutta serbest radikallerin oluşumunun tam tersi gibi oluşuyor ve birbiri üzerine kurulma eğilimi gösteriyor. Bu nedenle pikan, antioksidan bakımından yüksek bir diyet için yararlı bir takviye olabilir.

 

Bir başka çalışmada, pikan cevizi tüketimi de dahil olmak üzere kuru yemiş tüketiminin etkisi ve dejeneratif hastalıkların oluşumu ile nasıl ilişkili olduğu incelenmiştir. Hafta içinde daha fazla yemiş yiyen insanlarda, sık görülen ve sıklıkla ölümcül olan bazı hastalıklarda düşüş yaşandı.

 

Farklı kuru yemişlerin (ceviz ve fındık) spesifik antioksidan yüklerinin değerlendirmesinde; Pikan cevizi özellikle fenoller, protonosiyanidinler, hidrolize olabilen tanenler, flavonoidler ve fenolik asitler açısından yüksek bulunmuştur.

Kalp Sağlığını Artırır

Pikan cevizi içindeki antioksidanların bolluğu nedeniyle, sağlıklı bir kalp için anahtar bir bileşendir. Çoğu ceviz ve fındık çeşidinin; diyabetsiz hastalarda sistolik kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Kalp ile ilgili ölümleri azaltmanın yanı sıra, kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğü bilinen yüksek yağlı Akdeniz diyetinin bir parçası olarak görülebilir.

 

Loma Linda Üniversitesi’ndeki bir başka araştırma, yüksek oranda pikan cevizi tüketmenin “serum lipidlerinde” veya kan dolaşımındaki yağ miktarında bir azalmaya bağlı olduğunu tespit etmiştir. Bu, yüksek kolesterol oluşumunun bir göstergesidir. Bu çalışmayı yürüten bilim adamları, özellikle yüksek kolesterol ve diğer kalp ile ilgili durumlara yakalanma riski altında olanlar için tekli doymamış yağdan yüksek bir diyet önermektedir. Düzenli olarak tüketimi birçok dejeneratif hastalığı, özellikle de kalp rahatsızlığını azaltır. Ayrıca, içindeki tiamin, kalp işlevini geliştirmeye yardımcı olur.

 

Kadınlarda Osteoporoza Bağlı Kemik Erimesini Önleyebilir

Diğer besin maddeleri ile birlikte, manganez, bakır ve çinko; osteoporoz semptomlarının tedavisine yardımcı olmak için kullanılmıştır. Erken araştırmalar, bu besinlerin, kemik kütlesinin artırılmasına ve kemik kaybının azaltılmasına yardımcı olarak kemik kaybı sıkıntısı yaşayan kadınların tedavisinde özellikle yararlı olduğunu bulmuştur.

Beyin Fonksiyonunun Geliştirilmesine Yardımcı Olur

Pikan cevizinde bulunan minerallerin birçoğu beynin düzgün işleyişine katkıda bulunur. Tiamin, alkolik kişilerin yüzde 30 ila 80’ini etkileyen, tiamin eksikliğinden dolayı görülen bir beyin hastalığı olan Wernicke-Korsakoff sendromlu hastalara verilir.

 

Bakır, iyi beyin fonksiyonu için gerekli olan başka bir besindir; zira dopamin ve galaktoz içeren beyin yollarını etkiler. Aynı zamanda beyindeki dejeneratif hasara ve Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara katkıda bulunan serbest radikal hasarını durdurmaya yardımcı olur.

 

Beyindeki sinaptik süreçler aynı zamanda hızlı reaksiyonlar ve beyin sinyali için çok önemli olan manganeze bağlıdır. Manganez eksikliği; duygu durum sorunları, odaklanma sorunu, öğrenme bozukluğu, akıl hastalığı ve muhtemelen epilepsiyle yakından ilişkilidir. Tüm bu bileşiklerin Pikan cevizi tarafından sağlandığı düşünüldüğünde, beyin fonksiyonunun iyileştirilmesi için muhteşem bir besindir.

 

Şeker Hastalığının Tedavisinde Yardımcı Olur

Bu alandaki araştırmalar bu noktada çok az olmasına rağmen; diyabet semptomlarının yönetiminde manganez bakımından zengin gıdalar yemek önemlidir. Daha yüksek manganez seviyeleri, daha iyi insülin salgısı ve yüksek glikoz toleransı ile ilişkilidir.

 

Adet Öncesi Semptom (PMS) Belirtilerini Azaltabilir

Ruhsal değişimler ve kramplar gibi PMS semptomlarını azaltmak isterseniz, manganez bakımından yüksek pikan cevizi gibi gıdalar tüketmek fayda sağlayabilir. Manganez, kalsiyum ile tüketildiğinde, PMS semptomları üzerinde önemli bir etkiye sahip gibi görünüyor.