PCT , MCV , PDW Nedir

PCT , MCV , PDW Nedir

PCT Nedir?

Kanda ciddi bir enfeksiyonun olup olmadığının belirlenmesi için PCT nedir sorusunun cevabını öğrenmeniz gerekecektir.

Halk arasında kan zehirlenmesi adı verilen bu durumun ciddi belirtileri vardır ve hastalığın erken teşhisi, ölümcül enfeksiyonların giderilmesi için şarttır. Kan tetkikleri arasında çok sık tercih edilen ve diğer tetkiklerle birlikte değerlendirilen PCT bazı kan sayımlarında yapılmamaktadır.

PCT Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

Sağlıklı bir insanda PCT değeri yükselmez. 0,05 değeri ve altı sağlıklı bireylerde görülür. Değerlerin 10ug ve üzeri ise, ciddi bir sepsis şüphesine işaret eder.  Bu durum menenjit ya da zatürre gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

PCTDüşüklüğü Neyin Belirtisidir?

PCT düşüklüğü, herhangi bir soruna işaret etmemektedir. Bakteriyel enfeksiyonların vücutta ölümcül etkilere neden olmaması için erken teşhis edilmesi ve yüksekliğinin tespiti oldukça önemlidir.

MCV Nedir?

Beslenme bozuklukları söz konusu olduğunda bazı kan tetkiklerinin yaptırılması gerekmektedir. Birçok kişi MCV nedir merak eder ve normal değerlerin üzerinde ve altında olan değerlerde birçok sorunun varlığı tespit edilir.

Tam kan sayımında MCV değerinin tespiti ve sonuçları incelenmektedir. Bu nedenle birçok tam kan satımında bu değerlerin diğer değerlerle birlikte sonuçlarına bakılır.

MCV Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

Kırmızı kan hücrelerinin normal değerlerinden daha yüksek olması, bu hücrelerin büyük olduğu anlamına gelmektedir. Böyle durumlar için oluşan anemi şekline makrositik anemi adı verilmektedir.Folik asit eksikliği, B12 anemisi, alkolizm, hipotiroidve siroz hastalıkları olduğunda MCV değerinde yükseklik görülmektedir.

MCV Düşüklüğü Neyin Belirtisidir?

Demir eksikliği anemisinin teşhis edilmesinde kullanılan ve bakılan değerolan MCV düşükse, B6 vitamini eksikliği, kan kaybı ve talasemi gibi sorunlardan şüphe edilmektedir.

Bu hastalıkların teşhis edilmesi için kullanılacak olan birçok farklı yöntem arasında MCV düşüklüğüne de bakılır. Birkaç farklı tetkikle birlikte değerlendirilen sonuçlara göre hastanın sorunun ne olduğu tespit edilir.

PDW Nedir?

Kemik iliğinin üretiminin ne şekilde olduğunun tespit edilmesi için PDW değerlerine bakılmaktadır. Birçok kişinin merak ettiği PDW nedir merak eden insanlar, ciltteki mor lekeler, burun kanaması ile açıklanamayan morluklardan şüphelenen hekimin yönlendirmesiyle kan tetkiki yapmaktadır. Bunu sonucunda PDW değerlerinde bir sorunun olup olmamasına bakılır.

PDW Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

Kemik iliğinin üremesinde sorunlar söz konusu olduğunda PDW değerinde yükselme görülebilir. Sıklıkla yükselme nedeni olarak anemi, iltihap ve bazı kanser çeşitleri kullanılmaktadır.

Farklı kan tetkikleri söz konusu olduğunda PDW yüksekliği de dikkate alınarak sorunun neden kaynaklandığı tespit edilir. Bu nedenle tek başına değerin yükselmesi etkili değildir.

PDW Düşüklüğü Neyin Belirtisidir?

Bazı kanser türleri, kızamık, hepatit gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda PDW düşüklüğünün de dikkat çekici boyutlarda olması söz konusudur.

Bu nedenle dikkatli bir hekim tetkiklerin tamamını birlikte değerlendirerek, herhangi bir risk durumu olup olmaması konusunda araştırma yapmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz