2. Derece Yanık İzi Kalır mı, Ne Kadar Sürede İyileşir?

 • Genel Sağlık
 • 2. Derece Yanık İzi Kalır mı, Ne Kadar Sürede İyileşir? için yorumlar kapalı
 • 1.018 kez görüntülendi

2. derece yanık, cildin hem epidermis olarak bilinen dış tabakasının hem de dermis denilen cildin altındaki tabakanın yanıp, hasar gördüğü bir yanık türüdür. Orta şiddette yanıklardandır. Bu yanık türü çok acı verir, su toplanması şeklinde kabacıklara, ciltte şişmeye ve yoğun kızarıklıklara neden olur. 2. derece yanıkta ayrıca cilt ıslak ve nemli görünür. 2. Derece yanıkların iyileşme süresi 2-4 hafta arasında değişir.

İkinci derece yanıklar, yüzeysel yanıklar ve derin yanıklar olarak ikiye ayrılır. 2. derece yanıkların nispeten 1. derece yanıklardan daha ciddi olduğu düşünülmektedir. İkinci derece yüzeysel yanık durumunda, cildin alt ve üstü yalnızca yüzeysel olarak hasar görür. Derin yanıklarda ise epidermise ve dermisin yani cildin alt ve üst yüzeyinin daha derin katmanları tahriş olur. Cildin sıcak sıvı, ateş veya kimyasallarla teması sonucu yaralanması 2. tür ikinci derece yanığın nedenlerindendir.

2. Derece Yanık Neden Olur?

2. derece yanıklar, uzun süre güneşlenme, yangın gibi nedenlerle meydana gelebilir. Bu yanıklar, ütü veya ampul gibi son derece sıcak bir yüzeye temas edilmekten de kaynaklanabilir. Sıcak suda haşlanma da 2. derece yanığa yol açabilen nedenlerdendir.

2.Derece Yanık Belirtileri

 1. Ciltte acı, ağrı hissi
 2. Kızarıklık
 3. Şişlik
 4. Etkilenen bölgede su kabarcıklarının oluşması
 5. Nemli ve ıslak görünüm

Güzellik Ve Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yanık İzini Geçiren Maske Tarifi

Malzemeler

 1. 1 çay kaşığı zeytinyağı
 2. 1 yemek kaşığı havuç
 3. 1 yemek kaşığı limon suyu
 4. 1 yaprak aloe vera suyu

Yapılışı: 1’er çorba kaşığı havuç ve limon suyunu, 1 yaprak aloeveranın suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Her gün sabah-akşam yanık bölgeyi bu karışımla ovun. Yanık izi hafifleyecektir.

2. Derece Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

2. derece yanığın tedavisi, bu yanığın sudan mı ateşten mi neden kaynaklandığına bağlı olarak değişmektedir. İkinci derece yanığınız varsa iyi bir Plastik Cerrahına başvurmalısınız, doktor gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

2. derece ve 3. derece yanıkların tedavisi, yanık uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bu tip yanıklar mümkün olduğu kadar kapalı pansumanlar ile takip edilmelidir. 

Sual: 2. derece yanık iz bırakır mı?

CEVAP

Plastik Cerrah Doktor Nezail Demirciler’in cevabı: (2. derece yanıklar yüzeysel ve derin olarak iki alt sınıfa ayrılır. Yüzeysel 2. Derece yanıkta iz kalmaz ancak derin 2. derece yanık iz bırakarak iyileşir.) Yanık bölgesindeki su dolu kabarcıklar korunmaya çalışılmalıdır. Uygun pansumanlar ile takip edilir. İyileşme süresi yüzeysel yanıklarda 1 hafta ile 10 gün arasındadır. Derin 2. derece yanıklar ise 2-3 haftada iyileşir.

2. derece yanık nasıl geçer, iz bırakır mı? Doktorlar cevaplıyor

Sual: Kızgın alev buharından dolayı kolumda 2. derece yanık oluştu. Sağ kolumun tamamında leke kalır mı?

CEVAP

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi İlhan Serdaroğlu’nun cevabı: (İlk önce pansumanlarınıza düzgün bir şekilde devam etmeniz ve doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeniz, yerine getirmeniz çok önemli. Şayet yanık tedavisi düzgün yapılmazsa iz kalma olasılığı artar. Daha sonrada güneş ışınlarından kolunuz koruyun ve nemlendirici kremleri ihmal etmeyin.)

Sual: Kızımın ayağının takılması sonucu katalitik sobanın demirlerini tuttu ve elinin parmakları ve avucu yandı. Hemen soğuk buz koydum, hametan yanık ilacı sürdüm ve ertesi gün doktora plastik cerraha götürdüm. 2.derece yanık olduğunu bildirdi, yanık su topladı ve patlattılar, ılık suyla yıkayın deyip alçıya aldılar. 2 gün sonra kızım alçıyı çıkardı ve baktık ki tekrar su toplamış ve su toplayan yerler morarmış. Özel doktora götürdüm. Oradaki plastik cerrah yaranın soyulması gerektiğini söyledi ve yaptı,tekrar alçıya aldı. Yüzde 95 kendi kendine iyileşebilir fakat 2 hafta sonra kontrol edip elin işlevini kaybedip kaybetmediğine bakmalıyız ona görede ileride ameliyat olabilir dedi. Sizin düşünceleriniz de benim için çok önemli. Soyma işleminden sonra iz kalır mı elini kullanabilir mi?

CEVAP

Dr. Murat Aydın’ın cevabı: (Genelde 2.derece yanıklarda çok fazla iz kalmayabiliyor, ancak kesinlikle iz kalmaz demiyorum. Tedaviye cevabını beklemek dışında yapacak bir şey yoktur.) 

Sual: 13 aylık kızımın kafasından aşağı çay döküldü. Çarşamba akşamı kafası yüzü kolu yandı hemen acile götürdüm, silverdinle pansuman yapıldı, hergün yıkamamı her yıkadığımda da yeni havlu kullanmamı söylediler. Silverdin ve anestol pomad verildi, karıştırıp sürüyorum, pedifen ağrı kesicide verildi. Kızımın yanık derecesinin 2.derecede olduğunu söylediler, bugün kontrola gittik, iyileşmeye başladığını 10 gün sonra başka krem vereceğini söyledi doktoru, ben endişeleniyorum. Acaba iz kalır mı ya da bana önereceğiniz başka bir şey var mı?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asaf Güven’in cevabı: (İz kalma ihtimali var. Yaraları görerek karar verilebilir. Bir plastik cerrahi uzmanına da gösterin.)

Yağ Yanığına Ne İyi Gelir? En Etkili Doğal Çözümler Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.