Parmak kırığı kaç günde iyileşir?

Parmak kırığı kaç günde iyileşir?

parmak-kirigiEl ve parmaklarımız pek çok kas ve tendon yardımı ile hareket eden kemiklerden oluşur. Bu kemiklerde düşme, ezilme ya da sert cisimlerin çarpması ile kırıklar oluşabilir. Spor esnasında da çeşitli parmak kemiği kırıkları yaşanabilir. Bazen tendonların aşırı çekmesi de kırığa yol açar. Bu kırıklar uygun şekilde tedavi edilmezlerse el fonksiyonlarımızda ciddi kayıplara neden olabilir.

Kırığın en önemli bulgusu patolojik hareket olarak adlandırılan normalde hareket etmeyen bir bölgenin hareketidir. Kırık sonrasında şiddetli ağrı kırık bölgesinde morarma ve şişme oluşabilir.

Bu durumda doktora başvurarak röntgen incelemesi sonrası tanı konulabilir.

Kırıklar 4 ila 6 hafta arasında kaynarlar. Sigara kullanmak kırık kaynamasını geciktiren önemli etkenlerden birisidir. Kırığın iyileşme sürecini hızlandırmak için kırığın tespit kurallarına uymak gerekir. Kırık olan bölgenin fazla oynatılmaması, üzerine ağırlık verilmemesi önerilir. Kırık iyileşmesinde hasta yaşı önemli etkendir.  60 yaş üzeri hastalarda, hasta yaşı dışında hormonal bozukluk nedeniyle bu hastalarda dışarıdan kalsiyum v.b. gibi desteklerin verilmesi gerekebilir. Çocuklarda ise kırık iyileşme süreci daha hızlı olur. Açık kırıklarda kırığın enfekte olmasını engellemek amacıyla antibiyotik tedavisi önerilir.

El kırıklarının tedavisinde erken ve tam hareket hedeflenir. Çoğu el ve parmak kırığı alçı ya da atel gibi cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilebilir. Çok parçalı kırıklarda, kırık uçları birbirinden ayrıldığında veya açık kırık olduğunda cerrahi tedavi gerekli olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz