Pankreas Kanseri Ölümcül Olabilir

Pankreas Kanseri Ölümcül Olabilir

Pankreas kanseri erken dönemde teşhisi zor olan ve kompleks cerrahi müdahaleler gerektiren bir kanser türüdür. Sağlıksız yaşam koşulları ve sigara pankreas kanseri riskini ciddi oranda artırmaktadır.

Pankreas Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Pankreas Kanserini Nasıl Anlarım?

Sarılık, karın, sırt veya bel ağrısı, kilo kaybı gidi başlıca belirteliri gösterir. Bu şikayetleriniz varsa doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sağlıksız yaşam koşulları ve sigara pankreas kanseri riskini ciddi oranda artırmaktadır. Bu sebepten dolayı beslenme alışkanlığını değiştirmeli ve sigara alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Pankreas kanseri olduğunuzu düşünüyorsanız Gastroenteroloji bölümüne gitmelisiniz.

Pankreas Kanseri Belirtileri

Her on pankreas kanseri hastasının yedisi, doktora ilk defa karın, sırt veya bel ağrısı şikayeti ile gelmektedir. Bu ağrı mide civarında başlayarak sırta yayılabilir. Ağrı hafif ama sürekli olabilir, uzanınca ve yemek sonrasında şiddetlenebilir.
Pankreas kanseri hastalarının yarısına, doktora ilk gittiklerinde sarılık teşhisi de konmaktadır. Sarılık, cildin ve göz beyazının sararması durumudur. Şişen pankreasın safra kanallarını tıkaması yüzünden ortaya çıkar. Sarılık teşhisi konulan her on pankreas kanseri hastasının dokuzunda ağrı da olmaktadır.
Pankreas kanseri hastalarında gözle görünür bir neden olmaksızın ileri derecede kilo kaybı olabilmektedir. İleri derece denmesi için bu kaybın hastanın kilosunun 10%’una ulaşması gerekir.
Pankreas kanseri teşhisi konulan hastaların bir kısmına aynı anda şeker hastalığı teşhisi de konmaktadır (şeker hastalığı teşhisi bir yıl öncesinde de konmuş olabilir). Bu kişilerde susuzluk, sık idrara çıkma, halsizlik ve ani açlıklar baş gösterir.
Dışkının daha yağlı, açık renkli ve daha hacimli olması, İltihap kapan dokuların neden olduğu yüksek ateş, Hazımsızlık.Daha nadir görülen bazı pankreas kanseri türleri ise aşağıdaki belirtilere yol açabilir; Vücutta çok fazla insülin üretilmesi, sersemlik ve enerji düşüklüğü, İshal, safrakesesi taşları, Yüksek tansiyon, Ciltte ülser, ağız yaraları, kansızlık

Pankreas Kanseri Öldürür Mü?

Pankreas kanseri yaşam süresi ne kadardır? Pankreas kanseri kurtulma şansı nedir? Pankreas kanseri genel itibariyle iki türe ayrılmaktadır. Ekzokrin tipi pankreas kanserinde hayatta kalma oranı daha düşüktür:

  • Birinci evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %14’tür.
  • İkinci evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %7’dir.
  • Üçüncü evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %3’tür.
  • Dördüncü evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %1’dir.

 En ölümcül olan evrelerde bile pankreas kanseri hastaları için de tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Diğer bir pankreas kanseri türü ise nöroendokrin pankreas tümörüdür. Aşağıdaki istatistikler bu hastalığa yakalanan ve ameliyat ile tedavi edilen nöroendokrin pankreas tümörü hastalarından elde edilmiştir:

  • Birinci evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe 5 yıl hayatta kalma oranı %61’dir.
  • İkinci evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe 5 yıl hayatta kalma oranı %52’dir.
  • Üçüncü evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe 5 yıl hayatta kalma oranı %41’dir.
  • Dördüncü evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe 5 yıl hayatta kalma oranı %16’dir.

Ameliyat yöntemiyle tedavi edilmeyen nöroendokrin pankreas tümörü hastalarının ortalama 5 yıl hayatta kalma oranı %16 olmuştur.

Pankreas Kanserinden Kurtulanlar

Cliff (67, Erkek)

16 Temmuz 2009 tarihinde pankreas kanseri olduğumu öğrendim. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra eşimle birlikte kontrole gittim. Endoskopi ve pankreas biyopsisi yapıldı. Bir hafta sonra ise bilgisayarlı tomografi çekildi. Testler bittikten sonra doktorumuza gittiğimizde kötü haberi aldık. Pankreas kanserim vardı. Fakat bu kötü haberin yanında bir de iyi haber vardı. Kanser pankreasımın baş bölgesindeydi ve Whipple ameliyatı ile iyileşebilen %15-20’lik şanslı bir grubun içerisindeydim. Ameliyatın ardından hayatıma kaldığım yerden eşimle birlikte devam ediyorum.

Penny (56, Kadın)

2012 yılı hayatımın en güzel yıllarından birisiydi. Üç çoğum vardı, en yakın arkadaşım ve kocam Terry ile evliydim. Hayatıma mutlu bir şekilde devam ediyordum.Yılbaşı yaklaşırken sürekli olarak yorgun olduğumu fark ettim. Menopoz stresinden olabileceğini düşündüm. İzin günlerimde öğle olana kadar uyuyordum. Şubat ayının ortalarında karın bölgemde bir ağrı hissettim ve doktora gittim. Yapılan testlerin ardından pankreas kanseri olduğumu öğrendim. Kanser ilerlemiş diğer organlarıma sıçramaya başlamıştı. Yapılan Whipple ameliyatı ile pankreasımın birinci kısmı ve kanser hücrelerinin sıçradığı diğer organlarımın hastalıklı bölümleri alındı. Eğer hastalığım çok nadir olan ve yavaş ilerleyen tümörden kaynaklanıyor olmasaydı bugün burada olmayabilirdim.


Pankreas Kanseri Neden Olur?

Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmiyor, ancak aşağıdaki etkenler görülme riskini artırmaktadır:

Pankreas kanseri her yaşta görülebilir, ancak en fazla 50-80 yaşları arasında görülmektedir. Vakaların neredeyse yarısı 75 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir.
Sigara ve diğer tütün mamulleri içerdikleri toksinler ve kimyasallar yüzünden kalıcı tahrişe ve pankreas kanserine neden olur. Araştırmalar her üç pankreas kanseri vakasından birinin sigara ile bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Çiğnenebilen tütün türevleri de aynı sigara gibi tehlikelidir.
Pankreas kanseri nadiren kronik pankreas iltihabı nedeniyle ortaya çıkar. Uzun süre ile çok miktarda alkol tüketmek kronik pankreas iltihabına neden olabilir.

Kalıtsal pankreas iltihabı olan kişilerin pankreas kanserine yakalanma riski 50% daha fazladır. Ancak kalıtsal pankreas iltihabı çok nadir görülen bir hastalıktır.

Uzun süredir var olan hepatit (karaciğer iltihabı), Diş ve diş eti hastalıkları, Çok fazla alkol tüketmek, Önceden başka bir kansere yakalanmış olmak, Radyasyon tedavisi almış olmak, Kötü beslenmek, aşırı kilolu olmak ve egzersiz yapmamak.Ayrıca; Şeker hastalığının ve helicobacter pylori bakterisinin neden olduğu iltihapların da pankreas kanseri riskini artırabileceği düşünülüyor, Her on pankreas kanseri vakasının biri, kalıtsal etkenlerle ortaya çıkmaktadır.

Pankreas Kanseri Tedavisi

Pankreas kanserinin tamamen iyileşmesi için genellikle ameliyat gerekir. Ancak hangi aşamada olduğuna bağlı olmak üzere vakaların %15-20’sinde ameliyat uygulanamamaktadır. Kanser yayılmışsa, ameliyat yeterli bir tedavi olmayabilir. Cerrahi müdahalede aşağıdaki seçenekler söz konusudur:

Whipple ameliyatı: Pankreas başının alınması ameliyatıdır, en sık uygulanan ameliyat türüdür. İnce bağırsağın ilk kısmının, safra kesesinin ve bazı safra kanallarının da alınması gerekir. Bazen midenin bir kısmının alınması da gerekebilir.Safra kanalının sonu ve pankreasın kalan kısmı ince bağırsağa bağlanır. Bu sayede pankreasta üretilen hormon ve enzimler vücutta kalmaya devam eder.Bu ameliyatı geçiren her üç kişiden birinin hazmı kolaylaştıran ilaçlar alması gerekli hale gelmektedir.

Distal pankreatektomi: Pankreas gövdesi ve kuyruğunun alınması ameliyatıdır. Genellikle dalağın da alınması gerekir. Mide, bağırsak, sol böbreküstü bezi, sol böbrek veya sol diyaframın bir kısmının da alınması gerekebilir.

Total pankreatektomi: Tüm pankreasın alınması ameliyatıdır. Tümörün (kanserli dokuların) nerede olduğuna bağlı olmak üzere gerekli hale gelebilir. Operasyon esnasında aşağıdaki doku ve organlar da alınır: Safra kesesi, Safra kanalları, Dalak, Küçük bağırsağın bir kısmı, Bazen midenin bir kısmı, Civardaki lenf bezleri.
Ameliyat sonrasında kişide bu değişimler olur: Gıdaların sindirilebilmesi için ilaç alınması gerekli olur, Pankreasta üretilen insülin hormonu kalmayacağı için kişi şeker hastası olur, insülin takviyesi kullanması gerekir, Düzenli olarak penisilin alınması ve aşı yaptırılması gerekebilir.

Kemoterapide kanserli hücrelerin öldürülmesi ve çoğalmalarının engellenmesi için güçlü ilaçlar kullanılır.Ameliyat öncesinde uygulanabilir. Bu sayede tümör küçülür ve cerrahın tüm kanseri alabilme şansı artar.Ameliyat sonrasında uygulanabilir. Bu sayede pankreas kanserinin geri dönmesi riski azaltılır.Cerrahi müdahalenin mümkün olmadığı vakalarda uygulanabilir.

Tedavide kanserli hücrelerin öldürülmesi ve tümörün küçültülmesi için yüksek enerjili x ışınları kullanılır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz