Oruçla Gelen Sağlık

  • Genel Sağlık
  • Oruçla Gelen Sağlık için yorumlar kapalı
  • 587 kez görüntülendi

Oruçla Gelen Sağlık

Oruçla Gelen Sağlık

Oruç, kan şekerimizin oruçlu olduğumuz gün boyunca sabit bir dengede kalmasına yardımcı olur. Oruçlu olduğumuz vakit kan bedende eşit miktarda dağılır ve düzenli dağılan kan da beyin, kalp ve sinir sisteminin düzenli çalışmasına sebep olur. Oruç tutulduğu vakit bedende orucun detoks etkisi görülür oruçla birlikte zararlı atıklar bedenden atılır. Manevi etkileriyle birlikte psikolojik ve fizyolojik faydaları hiç de göz ardı edilir faydalardan değildir.

Oruçla Gelen Sağlık

Ramazan ayında oruçla birlikte organlar ve dokular adeta kendine gelerek kendini bulur. Bedenin detoks organları karaciğer ve böbreklerdir yani detoks görevini bu iki organ üstlenmektedir. Bunun sebebi ise bu organların zararlı atıkları bedenden atma görevinin kendilerinde olmasıdır.

Oruçla gelen sağlık denildiği vakit çok yiyip organların yenilen gıdaları çözümleyememesinden kaynaklı rahatsızlıklar akla gelmiyor değil. Çok yiyen kişilerde organlarda görülen yorgunluğun sebebi de genelde budur. Beden aç kaldığı vakit sinir sistemi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için faaliyetler içerisine girer yemek yenilmediğinden dolayı da dinlenme zamanı bulur.

Oruçla Gelen Sağlık

Oruçla birlikte gelen sağlık azımsanamayacak kadar çoktur. Oruç kan şekerini dengede tuttuğu gibi tansiyonu da dengeler, metabolizma hızlanır böylelikle kilo kontrolü de sağlanmış olur. Oruçla birlikte beden detoks etkisi gördüğünden cilt güzelleşir, akne ve sivilceler yok olmaya başlar. Kanserli hücreler dahi bedende yayılma hızı yavaşlar ve beyindeki kök hücre oluşumu desteklenerek beyinsel rahatlığa ulaşılır… Beyinsel rahatlıkla birlikte zindelik dediğimiz durum ortaya çıkar. Ramazan ayında olsun farklı zamanlarda olsun tutulan oruç hormonların dengeli ve sağlıklı çalışmasına da katkı sağlar.

Oruçla Gelen Sağlık

Avrupa’da Kurulan Açlık Klinikleri

Evet, daha evvel duydunuz mu? Bilemeyiz, fakat bildiğimiz bir şey var ki Amerika ve Avrupa biz Müslümanlardan örnek alarak açlık klinikleri kurmakta seferber olmuş haldeler. Çünkü onlar anlamışlar ki açlıkla birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesini hedefliyorlar.

Alman doktorun oruç üzerine yazdığı kitap her şeyi anlatır gibi… ‘’oruç sayesinde yeniden doğmuş gibi’’

Ünlü doktorun adı Hellmut Lützener ve doktor bu konuda önemli noktalara ulaşmış ve kitap çıkarmış durumda. Dr. Lützenıner’in yazmış olduğu oruç kitabı ise Avrupa’nın kaynağı olmuş durumda.

Oruç psikolojik konularda insanın manevi duygularının ön plana çıkmasına yardımcı oluyor ve insanlar oruç tuttuklarında merhamet potansiyeli daha önde oluyor. Oruç kendine has manevi öneminden dolayı ruha şifa olmaktadır. Anksiyete bozukluklarından, akut depresyon, akut stres bozukluklarına kadar tüm ruhi konularda oruç, tutana fayda ve şifa sağlıyor.

Önemli Hatırlatma Sahurda Hurma ve Limonlu Su Tüketilmesi Oruçlunun Kolay Hazmetme Durumunu Tetikliyor Ve oruç bu iki gıdayı tüketen için çok kolay geçiyor.

Ramazan ayında olduğu gibi insanlar gıdaları çok çiğneyip ondan sonra mideye göndermelidirler. Yağ alımının daha az olabilmesi için yemek yerken su tüketmemelisiniz. Posalı gıdalar tüketilmelidir ki tokluk hissi posalı gıdalarla birlikte daha uzun sürer. Sahura kalkarak halsizlik ve baş ağrısını önleyebilirsiniz. Peynir, yumurta, süt ve yoğurt gibi gıdalar protein zenginleri olduğundan midenin geç boşalmasını sağlar, bu gıdaların bu nedenle sahurda tüketilmesi son derece önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.