Adet Sancısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Pek çok kadın için adet dönemleri büyük bir kabusun başlangıcı gibidir. Çok ağrılı ve sancılı geçen regldöneminde kadınlar hem psikolojik hem de fiziki olarak çok etkilenmektedirler. Kanamaların durması için rahim kaslarının normalden çok daha üst seviye kasılma sergilemesi sonucunda regl sancılarıoluşmaktadır.

Bu nedenle kadınlar günlük yaşantılarına normal bir şekilde devam edebilmek için bu ağrılardan kurtulmanın bir yolunu aramaktadırlar. Birazdan sizlerle paylaşacağımız ve adet sancısına iyi gelen evde doğal bitkisel çözümler ile birlikte regl ağrılarını dindirebilecek ve günlük yaşantınızı devam edebileceksiniz.

Adet Sancısına Evde Ne İyi Gelir?

Maydanoz çayı: İçerisinde myristicin ve apiol bileşiklerini bulunduran maydanoz rahim kaslarını uyararakgevşemesine yardımcı olur ve adet sancısına iyi gelir. Bunun yanı sıra düzenli olarak tüketilen maydanoz çayı adet düzenini sağlamanıza yardımcı olmaktadır.

1 bardak kaynar su içerisine ekleyeceğiniz 1 tutam taze maydanozu 5 dakika kadar demlemesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Adet sancısı giderilene dek günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Tarçın çayı: Anti-inflamatuar, antispazmodik ve anticlotting etkilere sahip olan tarçın çayı rahmin oksijensiz kalmasını önleyerek adet sancılarını önlemek için iyi bir bitki çayıdır. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral yönünden zengin olduğundan adet dönemindeki kayıplarınızı geri alabilmek için mükemmeldir.

1 bardak kaynar su içerisine ekleyeceğiniz bir çubuk tarçın ile çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Papatya çayı: İçerisindeki etken maddeler ile birlikte papatya çayı iyi bir sakinleştirici görevi görmektedir. Bu nedenle adet döneminde tüketeceğiniz papatya çayı ile birlikte regl sancılarını dindirebilirsiniz.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemesini bekleyin. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal yeterli.

Zencefil çayı:

Çok eski medeniyetlerden günümüze dek zencefil, adet sancısı yaşayan kadınların en sık tükettiği bitkiler arasında yer almaktadır. Prostaglandinler miktarını düşürücü etki yapan zencefil, iyi bir adet sancısı gidericidir. Ayrıca düzenli olarak tüketilen zencefil çayı adet döngüsünü düzene sokmak için etkilidir.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı kadar zencefil ekeldikten sonra 5 dakika kadar demlemesini bekleyin. 1 çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz. Sancının olduğu gün 3 bardak tüketebilirsiniz.

Rezene çayı: Rahim içerisindeki kas kasılmalarına, kramplara ve oluşan adet ağrılarına iyi gelen rezene çayı da kadınlar arasında sıklıkla tercih edilmektedir.

1 bardak kaynar su içerisine ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı rezene tohumu ile çayınızı demleyebilirsiniz. Gün içerisinde en fazla 2 kez tüketmelisiniz.

Fesleğen çayı: İçerisindeki kafeik asit maddeler ile birlikte adet sancısına karşı fesleğen bitkisi oldukça etkilidir. Sancının bulunduğu gün 2-3 bardak tüketerek iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

1 bardak kaynar su içerisine ekleyeceğiniz taze fesleğen yapraklarını 4 dakika kadar beklettikten sonra çayınızı süzerek tüketebilirsiniz.

Regl Sancısı Nasıl Geçer?

Adet sancılarının bir diğer nedeni de rahim bölgesinin oksijensiz kalmasıdır. Sizlerle paylaşacağımız yöntemlerle birlikte rahim bölgesine daha çok oksijen sağlanacağından adet ağrılarını azaltıcı etkiler elde edeceksiniz.

Kaliteli beslenin

Yapılan araştırmalarla birlikte adet döneminde vitamin ve mineral yönünden zengin beslenmenin ağrıları giderdiği konusunda kanılara varılmıştır. Ayrıca sizlerle yukarıda paylaştığımız bitkisel çaylarda rahim kaslarını gevşeterek sancıları azaltmaktadır.

Regl döneminde yüksek kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra tüketilen sigara da oksijen miktarında kısıtlamalara yol açacağından adet sancısını artıracaktır. Sigara içmeyen kadınlarda regl sancılarının daha hafif geçtiği bilinmektedir.

Rahatlatıcı egzersizler yapın

Isısı yüksek bir yatak içerisinde derin bir şekilde soluk alıp vererek vücudunuzda bir gevşeme yaratın. Ayak uç kısmından başladığınız gevşeme işlemine sırasıyla bacak, kalça, göbek, göğüs, kol, boyun ve kafanızı da ekleyin.

Soluk alıp vermeye kendinizi iyice adapte edin ve rahim kaslarının gerçekleştirdiği kramplar dolayısıyla vücudunuzdaki gerilmeleri gevşettiğinizi hissedin. Bu şekilde adet sancısına karşı iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Sıcak kompres uygulayın

Rahimdeki kan dolaşımını üst seviyelere çıkarmak hem rahimdeki oksijen miktarını artıracak hem de rahim kaslarının gevşemesini sağlayacaktır. Bu şekilde düzenli uygulamalarla adet sancınızı azaltabilirsiniz. İstediğiniz sıklıkta sıcak su torbası yardımı ile karın bölgenize kompres uygulayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz