Neden Egzersiz Yapmalıyız?

Neden Egzersiz Yapmalıyız?

Sağlıklı yaşam için spor yapmıyor olsanız bile her gün yapacağınız 15 dakikalık egzersizle kendinizi yenileyebilirsiniz.

Niçin egzersiz yapmalıyız?
1. Egzersiz tansiyonun yükselmesine engel olur. Egzersiz; kalbi kuvvetlendirip, daha verimli çalışmasına neden olur ve böylece tansiyonun yükselmesini önler.

2. Kalp hastalıklarının oluşumunu engeller. Atardamarlarındaki tıkanmayı önler. Düzenli olarak yapılan egzersiz yapanlarda, atardamarlar hem daha temiz hem de daha büyük olur.Egzersiz kanın pıhtılaşmasını da önler.

3. Diyabetik hastalığına yakalanmayı önler. Egzersiz yapmak vücudun şekeri kontrol edebilme yeteneğini arttırır ve diyabet hastalığına yakalanma riskini minimuma indirir.

4. Kasları güçlendirir. Vücudun sağlam ve formda görünmesini sağlayan, kasların güçlenmesini sağlar.

5. Kiloyu dengeler. Düzenli beslenmeyle birlikte yapılan egzersiz programı, vücutta birikmiş yağları yakmaya yardımcı olur.

6. Metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlar. Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlar ancak egzersiz yaparak metabolizmanın yavaşlamasını engellemek mümkün.

7. Yaşlanmayı geciktirir. Egzersiz yapmak vücudun dayanma gücünü, kuvvetini, esnekliğini, kemik yoğunluğunu ve metabolizmasını olumlu yönde etkilediği ve zinde tuttuğu için yaşlanmayı geciktirir.

8. Kas esnekliğini sağlar. Esneklik kaslar hem sakatlanmayı hem de ağrıları önler.

9. Stres attırır moral verir. Egzersiz yapmak; stresle baş etmeye yardımcı olduğu gibi daha iyi uyumayı da sağlar.

10. En büyük sorunlardan biri olan osteoporozu önler. Ağırlıklarla yapılan tüm egzersizler, osteoporozu önler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz