Nanenin hem yemeklerde hem de alternatif tıpta kullanılması yüzyıllar öncesine dayanıyor. İçerdiği A ve C vitaminleri, Omega 3 yağ asitleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, çinko, lif ve folat nanenin ne kadar faydalı ve değerli bir besin olduğunun kanıtıdır. Nane yağı ise, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişen, kıvırcık nane ve su nanesi türünün birleşiminden elde ediliyor. Yiyeceklerde aroma olarak, sabun ve kozmetikte ise hem kokusu hem de rahatlatıcı etkisi sebebiyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Nane yağı, şifa olarak hem cilde uygulanabiliyor hem de besinlerle birlikte tüketiliyor.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler!

Tıpkı nane gibi nane yağı da sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olur. Hazımsızlık, şişkinlik, gaz gibi sorunların önlenmesi ve giderilmesinde etkilidir. Sindirim sistemi sorunlarında genellikle bir bardak suya birkaç damla nane yağı eklenir ve içilir. Özellikle ağır yemeklerin ardından nane yağı eklenmiş suyu içmek hazmı kolaylaştırır. Mide yanması, ekşimesi, şişkinlik gibi sorunlar için doğal şifa kaynağı olarak nane yağı tüketilebilir.

Dişleri korur!

 

Antiseptik özelliklerinden dolayı ağız ve diş sağlığı için nane yağı çok faydalıdır.

Ağız içinde oluşan zararlı bakterileri, mikropları yok etmek, ağız kokusunu önlemek için nane yağından faydalanılır. Hatta pek çok diş macununun yapımında nane yağı kullanılmasının da temel nedeni bu faydalarıdır. Ayrıca nane yağının ağrı dindirici özelliği sebebiyle diş ağrılarında ağzın nane yağıyla çalkalanması ya da nane yağı buharının teneffüs edilmesi ağrıyı gidermekte etkili olur.

Soğuk algınlığını giderir!

Nane yağı; mentol içermektedir. Bu sebeple de özellikle kış aylarının sorunları olan burun tıkanıklığı, sinüzit, astım, bronşit, soğuk algınlığı, öksürük, balgam gibi pek çok solunum problemine şifa olabilir. Bunun için kış aylarında soğuk algınlığı durumunda göğsün nane yağı ile ovulması rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Ayrıca nane yağı eklenmiş suyun buharını teneffüs ederek solunum yolları rahatsızlıkları giderilebilir.

Baş ağrısına doğal bir tedavi sunar!

Sık sık baş ağrısından muzdarip olan kişiler için en doğal tedavi yollarından birisi nane yağıdır. Nane yağını yanında taşıyıp baş ağrısı esnasında koklamak ya da alın, boynun arkası ve şakaklara nane yağı ve taşıyıcı yağlar karışımı ile masaj yapmak ağrıyı hafifletir. Bununla birlikte mide bulantısı, kusma, gürültüye duyarlılık ve ışık hassasiyeti gibi tandem semptomları azaltmak için yine nane yağından yardım almak faydalı olacaktır. Ancak nane yağını tek başına değil de badem yağı ya da başka bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp alın ve sinüs bölgesini ovmak iyi gelir.

Ateş düşürücüdür!

Nane yağının soğutucu, ferahlatıcı bir etkisi vardır. Özellikle de çocuklardaki yüksek ateş sorunu için nane yağını hindistancevizi yağı ile karıştırıp çocuğun boynunun ve ayaklarının altının ovulması faydalı olur. Bu bakımdan küçük çocuklara ateş düşürücü ilaçlar vermek yerine nane yağını kullanmak gerek.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Zararlı bakteriler, virüsler, mantarlar kişinin bağışıklık sistemini yormakta, güçsüz bırakmaktadır. Bunun önlemek için de antiviral, antibakteriyel ve antifungal etkileri olan besinler, ürünler tüketmek, kullanmak gerekiyor. Bir de bu ürünlerin doğal olması önem taşıyor. Nane yağı da bu özellikleri dolayısıyla kişinin çeşitli hastalıklara karşı bağışıklığını artırabilir. İşte bu etkileri sebebiyle nane yağı pek çok alternatif tedavide kullanılıyor.

Kas ağrılarını dindirir!

Nane yağı doğal bir gevşetici ve rahatlatıcıdır. Bu sebeple de eklem ve kas ağrılarını da dindirici, hatta uygulandığı alanı uyuşturucu özelliği vardır. Aşırı yorucu bir günün ardından ağrı ve kramp sorunları yaşayan kaslar üzerine nane yağı ve bir taşıyıcı yağ karışımı ile masaj yapılabilir.

Kilo verme sürecini destekler!

Nane yağının iştah kesici ve tokluk hissi veren bir özelliği vardır. Açlık hissinin çok fazla hissedildiği anlarda isteği bastırarak kişinin bir süre daha yemeden durabilmesini sağlar. Bununla birlikte yemeklerden önce göğüs bölgesine nane yağıyla masaj yapılması durumunda kişi normalden daha az yediği halde tokluk hisseder. Böylelikle kilo vermek de daha kolay olur.

Enerjiyi artırır!

Öğleden sonraları iş yerinde bir uyuşukluk hisseden ya da sabahları uyanmakta zorlanan kişiler, bulundukları ortama nane yağı koymalılar. Bunun için bir bardağın içine su koyup içine nane yağı damlatılırsa ya da boynun ve omuz bölgesine nane yağı sürülürse daha enerjik olmak mümkün.

Cilt ve saç dostudur!

Birkaç aromaterapik yağ ile karıştırılan nane yağı, buhar banyosu ya da masaj seansları için harika önerilerdir. Nane yağının antiseptik özelliği hem cillte hem de kafa derisinde onarıcı, iyileştirici rol oynamaktadır. Kafa derisine nane yağı ve taşıyıcı bir yağın karışımı ile masaj yapılması kafa derisini besler, kepek oluşumu da önlenir. Cilde uygulandığında ise cildin daha sağlıklı, temiz ve sivilcesiz olması mümkündür.

Tırnak mantarlarını yok eder!

Ayakların kirli ya da ıslak kalması, yanlış ayakkabı seçimi, hijyenik olmayan koşullar gibi pek çok sebepten dolayı özellikle ayak tırnaklarında mantar oluşur. Bu mantarın doğal yollardan giderilmesi için nane yağının topikal olarak uygulanması önerilir. Zira nane yağı, antifungal özellikleri sayesinde enfeksiyonları, mantarı kısa sürede yok eder.

Kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahiptir!

Nane yağı ile masaj yapıldığında kısa süre içinde nabız atış hızı artar ve vücudun tüm organları bundan olumlu etkilenir. Nane yağının bu özelliği; metabolizmayı hızlandırmaya ve Alzheimer, demans gibi hastalıkları önlemeye de yardımcıdır.

Nane yağı nerelerde, nasıl kullanılır?

 • Yemeklere hoş koku ve tat verir.
 • Salatalara katılabilir.
 • Su ile karıştırıldığında gargara olarak kullanılabilir.
 • Ağrı dindirici ve ferahlatıcı özelliği dolayısıyla taşıyıcı yağlarla karıştırılarak masaj yapılabilir.
 • Ağzın durulanması için limon suyu ve sade su ile karıştırılır.
 • Ev yapımı çikolatalara katılabilir.
 • Aç olmadığınız halde canınız atıştırmalık çekiyorsa avuç içlerinize nane yağı uygulayabilirsiniz.
 • Zihni canlandırmak, konsantrasyonu artırmak için bir bardak suyun içine nane yağı damlatıp bulunduğunuz ortamın havasını ferahlatabilirsiniz.

Nane yağı tüketecek olanlara öneriler

 • Nane yağı, faydalı özellikleri çok fazla olan bir yağdır ve pek çok sağlık sorununa doğal çözüm olabilmektedir. Ancak diğer bitkisel uygulamalarda olduğu gibi nane yağının da aşırı tüketimi sorunlara, yan etkilere yol açabilir. Bu bakımdan nane yağı cilde topikal olarak uygulanacaksa taşıyıcı yağlarla karıştırılarak kullanılmalıdır. Bunun yanında ağız yoluyla alınacaksa günde 5 -6 damladan fazla tüketilmemeli ve gargara yaparken, ağız çalkalanırken su ile karıştırılarak kullanılmalıdır.
 • Bir hastalığı bulunan ve her hangi bir hastalıktan dolayı tedavi gören, ilaç kullanan kişiler nane yağı kullanmadan önce doktora danışmalılar.
 • Nane yağı asla göze ve göz çevresine uygulanmamalıdır. Yüzün her hangi bir bölgesine masaj, ovma amaçlı uygulanacaksa da kesinlikle gözler kapalı olmalı ve yine gözlere yaklaştırılmamalıdır.
 • Nane yağının kulak ve burna da uygulanmaması gerekiyor.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde nane yağının tüketimi ile ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu bakımdan hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmez.
 • Nane yağı hassas ciltlerde tahrişe sebep olabilir. Bu bakımdan öncelikle küçük bir alanda, mümkünse ayağın üstünde denenmesinde fayda vardır.
 • Nane yağının faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için kalitesi bilinen güvenilir firmaların ürünlerinin satın alınması doğru olacaktır.