Matenin Faydaları ve Zararları

Matenin Faydaları ve Zararları

Özellikle zayıflama çayı olarak tercih edilen mate bitkisinin daha bilinmeyen birçok faydası ve yararı var emin olun. İşte son zamanlarda oldukça sık tüketilen mate bitkisinin bilinenleri ve bilinmeyenleri.

Mate Nedir? 
Mate, Güney Amerika’da yetişen “Ilex Paraguayensis” isimli bitkinin yeşil yapraklarıdır. İlk kullanıcıları Güney Amerika yerlileri olup, sonraları Cizvit rahipleri tarafından düzenli olarak üretilmiş ve uyarıcı etkisi nedeniyle çay ve kahve yerine tüketilen günlük bir içecek olarak kullanılagelmiştir. Asırlardır Güney Amerikalılar tarafından güç ve şifa kaynağı olarak tüketilen mate çayı, bu özellikleri ile kıtanın milli içeceği. En çok Paraguay’da yetişen tropikal bir bitkiden (Ilex paraguayensis) elde edildiği için Paraguay Çayı olarak da biliniyor.

Tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılmaktadır. Vücutta yağ emilimini engelliyor, yağların hızlı yakılmasını sağlıyor ve vücuttan su atılımını kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda kafein benzeri özelliklere sahip fakat kafeinin kötü etkisine sahip değildir. Her yaştan grubu tarafından kullanılabilir. Metabolizması yavaş işleyen kişiler için son derece sağlıklı bir içecektir. Tam etki için günde üç fincan tüketilmelidir.

Mate Ne İşe Yarar? 
– Vücuttan su atımını kolaylaştırır, böylece ödem giderici etki sağlar.
– Yağların hızlı bir şekilde yakılmasını sağlar. Bu nedenle rejimlerde ve obezite tedavisinde sıkça kullanılır.
– Yüksek orandaki vitamin ve mineral içeriği ile vücuda enerji verir.
– Dokuları zararlı dış etkenlere karşı koruyarak, yaşlanma etkilerini geciktirir, vücudun direncini artırır.

Matenin Kullanımı ve Etkisi
Mate, Biberiye, Kekik, Funda yaprağından 1’er tatlı kaşığı, Yeşil çaydan 2 tatlı kaşığı 1 litre kaynamış suya eklenir 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Kilo farkını ve etkisini hemen 3 gün içerisinde göreceksiniz.

Bu yazı matenin faydaları, matenin yan etkileri, matenin zararları, matenin yararları özelikleri, mate ne demek nedir, mate ne işe yarar, mate nasıl içilir, mate nasıl demlenir kullanılır, mate bitkisi ne işe yarar nerede yetişir konusunda yazılmıştır.

matenin faydaları, mate bitkisinin faydaları ve zararları, mate çayının faydaları ve zararları, mate bitkisinin faydaları, www saglikvegebelik com, mate yaprağının faydaları ve zararları, mate çayı zararları, mate çayının yan etkileri, mate yaprağının yan etkileri, Mate bitkisinin etkisi nedir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz