Lahananın Faydaları

Lahananın Faydaları

Lahananın Faydaları

 Lahana bitkisinin  kırmızı biberle birlikte hazırlanmış kapuskası, lahana turşusu, lahana kullanılarak yapılmış zeytinyağlı dolması,lahanadan oluşan  salatası ağız tadıyla yediğimiz yiyeceklerdir.Besin değerinde lahana, yüksek potasyumuyla,çok  iyi seviyede B grubu vitaminleriyle ve C vitamini oranıyla dikkatleri çeker.Lahananın kalori değeri düşüktür: 100 gram lahanada 25 kalori vardır.Lahana (1.3)gram protein, 0.2 gram yağ, 4.6 gram karbonhidrat ve zengin miktarda selüloz muhteva eder.
Lahananın ineral değerlerine baktığımızda; Sodyum, kalsiyum,potasyum, fosfor,magnezyum, demir, flüor maddelerini çok çeşitli oranlarda görmekteyiz .Ayrıca lahananın içeriğinde  A,B1, B2, niacin, C vitaminlerini de bulunmaktadır.
Lahananın Faydaları:
Lahana, sinirsel heyecanlara ve uykusuzluğa karşı etkilidir. Sıkıntı çekenlere, imtihanlara gireceklere, depresyona düşenlere, sinir hastalarına “devamlı yorgunluk” hissedenlere, lahanayı çok bol kullanmaları tavsiye edilir.
Lahananın sindirimi çok kolaydır.Özellikle lahana turşusu laktik asit barındırdığından lahana bağırsaklarda ki parazitleri temizler.
Ayrıca dıştan kompresle bir mikrop temizleyiciyanık yaralarını kapatıcı ülserleri ve kötü yaraları iyileştirici etkisi vardır.
Zayıflamak isteyenlerde lahana ve lahanadan yapılan doğal ilaçlar kullanılmaktadır.Tercih sebebi olarak lahanadan üretilen zayıflama uygulamaları tercih edilir haldedir.Lahananın daha burada sayamadığımız birçok yararları vardır.Lahana sofralarda ayrı bir lezzettir.Halk arasında gaz yaptığına dair söylentiler olsada lahananın vucutta biriken gazı söktürdüğüde iddia edilmektedir.Derde deva lahanayı herzaman kullanmanız önerilmekte ve bu besinin yararlarının kaçırılamayacak bir fırsat olduğuda vurgulanmaktadır.Lahana çiğ olarakta tüketilebildiği gibi haşalanarak ve dolma şeklindede tüketilebilmektedir.
Lahananın Faydaları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz