Karatay Mutfağı Kitabı Özeti ve Konusu

Karatay Mutfağı Kitabı Özeti ve Konusu

Herkesin merakla okuduğu ve takip ettiği sağlıklı beslenme ve diyet uzmanı Canan Karatay yemek tarifleri kitabı ile karışımızda.

“Türkiye’yi zayıflatan profesör” olarak ünlenen ve ilk iki kitabı satış rekorları kıran Prof. Canan Efendigil Karatay’ın merakla beklenen üçüncü kitabı “Karatay Mutfağı” çıktı.

Karatay Mutfağı“, sağlığını (ve kilosunu) önemseyen ama ağız tadından da taviz vermek istemeyen, mutfağında sağlığı, lezzeti ve sürdürülebilirliği aynı anda arayanlar için ideal bir kitap.

Kitap, sağlıklı bir mutfakta olması gereken ‘tüm’ özellikleri bünyesinde topluyor. Bu anlamda alanında “ilk ve tek” olarak lanse ediliyor.

Karatay Mutfağı’nın özellikleri
Doğal malzemelerle yapılmış tariflerde paketli gıdaların hiçbiri kullanılmamış. Prof. Karatay’ın meşhur “eve ve mutfağa asla alınmayacaklar, vücuda girmeyecekler” listesine harfiyen uyulmuş. “Gıdanın iyisi nasıl anlaşılır, doğru alışveriş nasıl yapılır?” sorularına yanıt verilmiş. Besinlerin besin değerlerini öldürmeyen, onların yapılarını bozmayan pişirme yöntemleri önerilmiş. Mevsimselliğin önemi vurgulanmış.

Kitaptaki tüm yemek tariflerinin Türk damak tadına uygun ve ulaşılabilir olmasına dikkat edilen kitapta, insanların ismini dahi duymadıkları malzemelerin yer aldığı ‘ithal’ mutfakların tam tersine, kullanılan malzemeler bakkaldan, pazardan rahatça bulunulabiliyor.

Kitabın en ayırt edici özelliği ise içinde yer alan tariflerin kilo vermenize yardımcı olması. Çünkü tariflerin hepsinin glisemik indeksi düşük.

Karatay Mutfağı, Karatay Diyeti prensiplerine göre revize edilmiş geleneksel Türk mutfağından en güzel örnekleri sunuyor. ‘Kalıcı kilo verdiren’, doğal ve lezzetli yemek tariflerinin yer aldığı kitap adeta bir sağlıklı yaşam prospektüsü niteliğinde. Sağlıklı malzeme seçimi, akıllı alışveriş tüyoları, yoğurt, ekşimik, tereyağı gibi evde yapılabilecek doğal ürünlerin tarifleri var kitapta. Çorbalardan salatalara, mezelerden yumurtalı yemeklere, zeytinyağlılardan et ve balık yemeklerine tamamı denenmiş onlarca leziz tarifin yer aldığı kitapta, küçük ‘tatlı’ kaçamaklar ve dinlendiren çay formülleri de bulunuyor.

Bu tariflerin en önemli özelliği ise sağlıklı yağlar, sağlıklı proteinler ve sağlık karbonhidratlarla hazırlanması, vücudu sağlığına kavuşturması. Ve tabii ki zayıflatması…

Mevsimsel mönü örnekleri de Karatay Mutfağı’nın “tüm besinler mevsiminde yenmeli” prensibini ortaya koyuyor. Ayrıca kitapta Karatay Diyeti’ni ‘protein diyeti’ olarak eleştirenlere de yanıt veriliyor.

Bu yazı karatay mutfağı kitabı, karatay mutfağı indir, karatay mutfağı yemek tarifleri oku pdf, canan karatay yemek tarifleri, canan karatay yemek kitabı, canan karatay yemekleri, canan karatay sağlıklı beslenme, canan karatayın kitapları konusunda yazılmıştır.

karatay mutfağı pdf, karatay mutfağı pdf indir, canan karatay kitapları indir, canan karatay, canan karatay yemek tarifleri, karatay mutfağı kitabı pdf indir, karatay mutfağı indir, canan karatay kitabı indir, karatay mutfağı kitabı indir, yemek tarifleri kitabı indir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz