Kuzu Göbeğinin Faydaları Nelerdir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Kuzu Göbeğinin Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.334 kez görüntülendi

Kuzu Göbeğinin Faydaları Nelerdir?

KUZUGÖBEĞİ MANTARI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

 

Mantar yemeği sevenler hemen hemen her mantar türünü bilirler. Kuzugöbeği mantarı da sevilen, severek tüketilen mantar türlerinden biridir. Tabii bu mantarın yetiştiği dönem kısıtlı olduğu için, belli aylarda taze olarak toplanarak tüketilebilir. Taze tüketimin yanında kurutularak da saklanır. Sadece ülkemizde değil yurt dışındaki birçok ülkede de severek tüketilir. Bu şifalı mantar ile hazırlanan yemekler oldukça lezzetli olur ve birçok kişi tarafından afiyetle tüketilir.

 

KUZUGÖBEĞİ MANTARI NEDİR?

 

Latince adı Morchella esculanta olan bu şifalı mantar, küme mantarı, kümah yada höbelen mantarı gibi isimler ile de anılır. Bu şifalı mantar, birçok kişi tarafından çok iyi bilenen aynı zamanda şifalı bitki sayılan bir mantar türüdür. Mart ayından haziran ayına kadar yetiştirilebilir. Ormanlarda gruplar halinde veya tek olarak görmek mümkündür. Birçok ülkede çokça yemeklerde kullanılır. Dış rengi bej renginde yada gri gibi bir renktir. Üst kısmı petek şeklinde biçimlenmiştir.  Kireçli toprakları sever. Yağış olmazsa çok verimli yetişmez. Sürülmeyen topraklarda, yangın geçiren ormanlarda ve ağaç kesimi yapılan ormanlarda çokça yetişir. Çoğu zaman şimşek çaktıktan sonra ortaya çıkar. Ülkemizde genellikle Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yani çoğunlukla kıyı kesimlerinde yetiştirilmektedir.m

 

KUZUGÖBEĞİ MANTARI FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

 

Belirli sürelerde yetişen bu mantar sağlık açısından birçok fayda sağlar. Hastalıklardan korunmak için sıkça tercih edilir. Lezzeti ve harika tadı nedeniyle birçok ülke mutfağında tercih edilir. Birçok orman bölgesinden toplanarak farklı ülkelere gönderilir. Kuzugöbeği mantarı, ülkemizdeki birçok bölgede de kurutularak ipe dizilir ve bu şekilde satılır. Özellikle Fransa, Almanya, Belçika, İspanya, İsveç ve Norveç gibi ülkelere ihraç edilir. Bu ülkelerde bolca tüketilir. Üstelik lüks lokantalarda servis edilen pahalı yemeklerine yapımında kullanılır. Peki kuzugöbeği mantarı faydaları nelerdir?

 

Bitkinliğe, güçsüzlüğe ve yorgunluğa karşı oldukça faydalı bir mantar türüdür. 

Gözler için oldukça yararlıdır. Gözlere parlaklık verir.

Çin’de oldukça yaygın kullanılan bir bitki türüdür. Hastalıkların iyileştirilmesinde sık sık tercih edilir.

Mide rahatsızlıkları için büyük fayda sağlar.

Beyine de yarar ve fayda sağlar. Zihne iyi gelmesi de kuzugöbeği mantarı faydaları arasındadır.

Protein değeri oldukça yüksektir. Hatta protein konusunda et ile yarışabilir.

Bağırsak rahatsızlıklarına da iyi gelir. Çok eski zamanlardan beri bağırsak rahatsızlıklarını iyileştirmek için kullanılır.

Kansızlık yani anemi rahatsızlığına da büyük fayda sağlar. Kan yapar.

B1, B2 ve C vitaminleri içerir.

Yüksek oranda kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller içerir.

Mantar genel olarak zehirli türleri de olduğu için bilmeyen kişiler tarafından toplanmamalıdır. Mantar türlerini bilen ve ayırt edebilen kişiler tarafından toplanmalıdır.

Kuzugöbeği mantarı alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Kuzugöbeği mantarı bir anda tek öğünde çok miktarda yenmemelidir, zarar verebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.