Kuru Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

  • Genel Sağlık
  • Kuru Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler için yorumlar kapalı
  • 676 kez görüntülendi

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Vücuda giren istenmeyen maddelere karşı vücudun kullandığı bir korunma sistemidir öksürük. Balgam olmadan oluşan öksürükler süreklilik arz ettiğinde de boğaz tahriş olur ve öksürük, göğüs bölgesinde ve midede ağrılara neden olabilir. Kuru öksürük, bazen saatlerce kesilmeden sürebilir ve bu da kişiyi ciddi anlamda rahatsız eder. Bunun için çeşitli ilaçlar kullanabilirsiniz ya da evde doğal bitki ve doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Peki, kuru öksürüğe iyi gelen bitkiler nelerdir?

Nanenin ferahlatıcı bir etkiye sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Sıcak suyun içine az miktarda nane koyarak buharını içinize çekin. Bu, boğaz yolunun rahatlamasını ve kuru öksürüğün azalmasını sağlayacak. Nane, geleneksel olarak genellikle soğuk algınlığının neden olduğu öksürüğü gidermek için kullanılır. Naneli şeker, naneli pastil de yine kuru öksürüğe iyi gelen yöntemler arasında yer alır.

Zencefil de kuru öksürük konusunda en az nane kadar başarılıdır. Hatta zencefil balgam söktürücü özelliğe sahip olduğu için, daha bile faydalı olabilir. Zencefili, kaynamış suda 10-15 dakika bekletip, bal ve limon ile karıştırarak içebilirsiniz. Bu, kuru öksürüğün giderilmesine yardımcı olacaktır. Aynı şekilde meyan kökünü de kuru öksürüğü gidermek ve boğazda oluşan tahrişi azaltmak ve boğazı rahatlatmak için kullanabilirsiniz. Meyan kökü de tıpkı zencefil gibi balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Enfeksiyona bağlı öksürüğü tedavi etmek için de zencefil ve meyan kökü gibi bitkileri kullanabilirsiniz.

kaynak : öksürüğe ne iyi gelir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.