Tavuk Ciğeri Zararlı mı, Tavuk Ciğerinin Sağlık Üzerindeki Etkileri

Tavuk ciğeri, çeşitli mineral ve vitaminleri çok yüksek oranda barındıran bir sakatat türüdür. Fakat tavuk ciğerinin besin değerlerindeki bu zenginlik çeşitli sağlık sorunlarına da davetiye çıkarabilmektedir.

Hamileler tavuk ciğeri yemeyin!

Tavuk ciğeri tam bir besin deposu olmasına rağmen, hamileler, böbrek problemi olanlar ve yüksek kolestrol hastaları için uygun bir besin değildir. Tavuk ciğeri fosfor açısından çok zengin yapısıyla kemiklerden kalsiyum tahliyesine neden olabileceğinden böbrek hastalarının beslenmesinde yer almamalıdır. Tavuk ciğerinde bulunan yüksek miktarda A vitamini fetüste çeşitli doğum kusurlarına yol açabileceğinden, gebe kadınlara tavuk ciğeri de dahil hiç bir ciğer türü tavsiye edilmez.

Tavuk ciğerindeki A vitamini oranı aşırı yüksektir

Tavuk ciğeri yemenin potansiyel zararlarından biri, A vitamini fazlalığı yapabilmesidir. 100 gram tavuk ciğerindeki A vitamini oranı günlük A vitamini ihtiyacının %280’ne tekabül eder ki bu oran çok çok yüksektir. İngiltere’deki Bilimsel Danışma Komitesinden Profesör Peter Aggett’e göre, çok fazla ciğer tüketimi, yüksek A vitamini içeriğiyle kemik yoğunluğunu engelleyip, kemikleri kırılmaya karşı güçsüz hale getirebilir. A vitamini fazlalığının diğer zararları ise kas koordinasyon güçlüğü, bulanık görme ve hamile kadınların tavuk ve et ciğeri tüketmesiyle bebekte görülebilecek doğum kusurlarıdır.

Kolestrol hastaları tavuk ciğerinden uzak durun

100 gram tavuk ciğeri 535 mg kolestrol içerir ki bu rakam günlük alınması gereken kolestrol sınırı olan 200-300’ün neredeyse iki katıdır. Tavuk ciğeri bu özelliği ile yüksek kolestrol hastaları için zararlı olabilecek yiyeceklerdendir. Özellikle kolestrol hastasıysanız doktorunuzun izni olmadan bu besini tüketmenizi önermeyiz.

Tavuk ciğerinde aşırı b12 vitamini vardır

100 gr. tavuk ciğerinde 16.85 mcg, b12 vitamini bulunur ki, yetişkinlerdeki günlük b12 ihtiyacının 2.4 mcg, hamilelerde 2.6 mcg, emziren kadınlarda 2.8 mcg olduğu düşünüldüğünde, 100 gram tavuk ciğerinin vücuda aşırı b12 yüklemesi yaptığını görebiliriz. Yapılan bilimsel araştırmalar B12 fazlalığının kanda pıhtılaşma, kalp yetmezliği,sivilce, böbrek ve karaciğer hastalıkları hatta kansere bile yol açabileceğini göstermiştir.

Tavuk Ciğerinin Faydaları İçin Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz