Kızılcık Faydaları Nelerdir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Kızılcık Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.851 kez görüntülendi

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

KIZILCIK FAYDALARI NELERDİR?

Kızılcık ekşi meyveleri ve mayhoş tadıyla herkes tarafından sevilmese de faydaları için içilmesi gereken bir içecektir. Kalp hastalıklarına karşı korur. Aynı zamanda birçok kanser türüne karşı koruma sağlaması, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmesi kızılcığın faydaları arasındadır.

KIZILCIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Eski zamanlarda kızıldereliler tarafından kullanılan kızılcığın faydalarından bazıları:

Çok eski zamanlardan beri bilinen bu meyvenin özü, kızılderililer tarafından yaraları sarmak için kullanılmıştır.
Bakterilere karşı vücudu korur.
Kolesterolü dengeler, şifa bulmanıza yardım eder.
Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kardiyovasküler hastalıklara karşı kullanılabilir. Kalp dostudur.
Kan pıhtılaşması riskini azaltır.
Gece görüşünü geliştirir. Bazı insanlar geceleri zor görürler, görme zorluğu çekerler. Işığı kapattıktan sonra yataklarını bile bulmakta zorluk çekerler. İşte bu dertten yakınan kişiler mutlaka kızılcık tüketmelidir. Bu şifalı bitki gözün ışık değişikliklerine uyum sağlayacak pigmenti üretmesine yardım eder.
İshale karşı faydalıdır.
Diyabete yani kan şekerini düzenlemeye de yardım eder.
Kan damarlarını korur.
Safra giderilmesini sağlar.
Karaciğerin daha verimli çalışmasını sağlar.
Kızılcık suyu içecek olarak tüketilirse dişlerinizin taze ve temiz kalmasını yardım eder. Aynı zamanda diş eti hastalıklarına karşı da koruma sağlar.
Böbrek taşlarının oluşumunu engeller.
Kızılcık reçeli yapılarak da tüketilebilir.

BİRÇOK KANSER TÜRÜNE KARŞI KORUMA SAĞLAR!

Yapılan araştırmalara göre, kızılcık tümörlerin ilerlemesini yavaşlatır. Bu sayede birçok kanser türüne karşı koruma sağlar. Özellikle prostat kanseri, karaciğer, yumurtalık, meme kanseri gibi kanser türlerine karşı etkilidir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARINA İYİ GELİR!

İdrar yolu enfeksiyonlarını yani sistiti önler. Mesane ve böbrek iltihabını tedavi etmeye yardımcı olur. Etkili bir idrar söktürücüdür. İdrar söktürücü etkisi olması da kızılcığın faydaları arasındadır. Bu etkileri için kızılcık suyu kaynatılarak içilerek şifa bulunabilir.

YAŞLANMA KARŞITIDIR!

Birçok kişinin istemediği, birçok kremler kullandığı yaşlanmayı geciktirir. Yaşlanma karşıtıdır. Düzenli olarak kızılcık suyu yada meyvesi tüketerek yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Daha uzun süre genç kalmak sizin elinizdedir. Cildin aşırı kurumasını ve kırışıklıkları engeller. Kozmetik sektöründe de krem yapımında kullanılır. Cilde canlılık kazandırır.

KIZILCIK NEDİR?

Blueberry hill olarak da bilinir. Yaban mersini ile aynı aileden gelir. Küçük kırmızı, ekşi meyveleri bulunan çalı formunda bir bitkidir. Sokak kenarlarında yabani olarak küçük çalılar şeklinde yetişebilir. Trakya bölgesinde çeşitli yerlerde yetişmektedir. Özellikle çok eski zamanlarda kızıldereliler kırmızı kızılcık veya yaban mersinini yaraların tedavisinde kullanmışlardır. Kasım ve şubat ayları yani kış sezonunda marketlerde, manavlarda, pazarlarda taze olarak bulmanız mümkündür. C vitamini ve lif içerir. Bir bardak kızılcık suyu 45 kalori barındırır. Sakaroz, glukoz, sorbitol fruktoz içerir. Meyveler besin açısından zengindir. Meyvelerde demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, gümüş, manganez içerir. Fakat bitkinin yaprakları da flavonoidler ve triterpenoids bulundurur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.