Strese Karşı Etkili 7 Besin Maddesi

  • Genel Sağlık
  • Strese Karşı Etkili 7 Besin Maddesi için yorumlar kapalı
  • 636 kez görüntülendi

Strese Karşı Etkili 7 Besin Maddesi

Çağımızın hastalığı strese karşı etkili yöntemlerden biri de bazı besin maddeleridir.
Stres, küçük-büyük herkesin ve dünya üzerindeki hemen hemen bütün toplumların en büyük problemlerinden biri haline geldi. Stresin bu kadar yaygınlaşmasında, elbette, hayat şartlarının insanları insan olmaktan çıkartıp robotlaştırması önemli faktörlerden biri.

Strese Karşı Etkili Besinler

Yoğun yaşam, trafik, gürültü kirliliği vb. insan doğasına aykırı, doğal olmayan hemen her şet strese neden olurken, ormanlık alanlar, deniz kıyıları, dağ etekleri, kısaca doğal güzellikler insanları stresten uzak tutuyor. Bu durum aslında, insanın doğal olana yönelme ihtiyacının bir göstergesi.

Aynı şekilde, beslenirken de doğal ve organik alışkanlıklar geliştirmek, insanı stresten koruyacağı gibi, genel sağlığını da koruyacaktır. İşte strese karşı etkili besinler.

1-) Yulaf

Yulaf, içerdiği sağlıklı lifler sayesinde hem sindirime yardımcı olur, hem de strese karşı etkilidir. Kahvaltılarda, tek başına yemek istemezseniz, meyve karışımları ile yulaf tüketebilirsiniz.

2-) Somon Balığı

Somon balığı, uskumru vb. omega-3 açısından zengin olan balıklar, strese karşı da etkili besinlerdir.Omega-3 yağ asitleri, stresin neden olduğu enflamasyonlara karşı hücreleri koruyucu bir etkiye sahiptir.

3-) Yoğurt

UCLA (Kaliforniya Üniversitesi), yapmış olduğu çalışmalarda, yoğurdun, özellikle kadınlarda, beyinde stres aktivasyonunu azalttığını gözlemlemiştir. Antioksidanları da atmaya yardımcı olan yoğurt, uykudan önce tüketilebilecek, rahatlık verici bir besin kaynağıdır.

4-) Limonata

C vitamini deposu limonata, kan basıncını ve kortizol seviyesini düşürerek, stresi azaltıcı bir etkiye sahiptir. Fakat dikkat edilmesi gereken şey şu ki, limonata, sağlıksız şekerlerle yapılmış hazır limonata olmamalı, evde limonatayı kendiniz hazırlamalısınız.

5-) Patlamış Mısır

Sağlıklı lifler açısından zengin olan mısır, kan şekeri seviyesini dengelemede etkili bir besin maddesidir. Serotonin hormonu salgılanmasını sağlayan patlamış mısır, ruh halinizi iyileştirerek, stresle mücadele edebilir.

6-) Yeşil Sebzeli Pizza

Ispanak ve roka gibi, B vitamini açısından zengin yeşil sebzelerle hazırlanmış bir pizza, depresyon ve stresten korur. B vitamini, genel olarak ruh sağlığı için önemli bir vitamindir. Yeşil sebzeli pizzanın üstüne limon kabuğu da ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz.

7-) Bitter Çikolata

Çikolata, doğal bir yiyecek olmasa da, yapılan birçok araştırma, bitter çikolatanın ruh sağlığına iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Bitter çikolatada bulunan kakaonun içindeki polifenoller, özellikle kadınların stresten korunmalarında etkilidir ve dopamin salgılanmasını sağlar. Dopamin de, tıpkı serotonin gibi mutluluk verici bir hormondur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.