Kıymık Batması ve Tedavisi

Kıymık Batması ve Tedavisi

Tahta veya başka bir malzemenin kıymığı cildinize battı..

Kıymık Batmasıyla İlgili
Çok küçük veya tırnak altında çok içeriye gömülmüş olmadıkları sürece, hemen hemen bütün kıymıklar kendi kendine tedavi yöntemleriyle iyileştirilebilir. En önemli nokta enfeksiyon kapmaktır, bölgeyi temiz tutarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz, Kıymık Batması Nasıl Çıkartılır?
– Büyük veya deriye iyice girmiş kıymıkları çıkarmaya kalkışmayın.

Batan kıymık tahtaysa, ıslatmayın. Su kıymığı şişirecek ve çıkartılması zorlaşacaktır.

– Küçük kıymık parçaları steril cımbızla veya iğneyle çıkartılabilir. Ellerinizi yıkayın, cımbızı veya iğneyi suda kaynatın, alkole batırın veya yanan bir ateşin üzerine tutun, soğuduktan sonra kullanın. Başaramazsanız, iğneyle kıymığın ucunu kaldırmaya çalışın. İğnenin ucunu sürekli dürtmeyin, özellikle de o bölge kızarmış ve ağrıyorsa ya da kanama başlamışsa.

– Kıymığı çıkardıktan sonra bölgeyi sıcak su ve sabunla yıkayın, antibiyotikli bir krem veya merhem sürün (basitrasin maddesi içermesine dikkat edin) ve yara bandıyla kapatın. Birkaç gün enfeksiyon (kızarma, şişme, cerahat ve/veya ateş) olup olmadığını kontrol edin. Kıymık batan yeri günde 3 – 4 kere ılık sabunlu suya batırın ve özel bir krem veya merhem sürün ve 4 – 5 gün üzerine bandaj yapın. Basitrasini 5 günden fazla kullanmayın. İyileşme bu süre içinde gerçekleşmezse, sağlık uzmanına ya da doktora danışın.

– Kıymık çok küçükse, kendi kendine yüzeye gelmesini bekleyebilirsiniz. Enfeksiyonu önlemek için o bölgeyi çok temiz tutun.

Önlem
– Tahta zeminde çıplak ayakla yürümeyin ve çocuklarınızı da uyarın.
– Tahta zeminleri damarın tersine yolmayın. Cam ve porselen kırıklarını elektrik süpürgesiyle alın ve zemini silin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz