Romatoid Artritten Mi Şikayetçisiniz? Bu 6 Gıdayı Kahvaltınıza Ekleyin ve Farkı Görün

Romatoid Artritten Mi Şikayetçisiniz? Bu 6 Gıdayı Kahvaltınıza Ekleyin ve Farkı Görün

Romatoid artrit, eklemlerin ve bağ dokularının zayıflamasıyla bilinen, kronik ve ağrılı bir durumdur.

Ondan muzdarip olanların yaşam kalitesini etkileyen bağışıklıkla ilgili ateşli hastalıklardan biridir. Bunun nedeni ilerledikçe daha da kötüleşiyor olmasıdır.

Bu rahatsızlıktan muzdarip olanlar genellikle kaskatı hissederler ve hareket kabiliyetlerini sınırlayan eklem ağrıları yaşarlar. Bu durum aynı zamanda daha ciddi hale geldiğinde şekil bozukluklarına neden olur.

Her insan için farklı şekillerde ve vücudun farklı bölgelerinde gelişmesine rağmen, çoğu insan iltihap nedeniyle yinelenen ağrılarla uğraşmak zorundadır.

Neyse ki, bu reaksiyonların birçoğu hafifletilebilir. RA tedavilerinin etkilerini arttıran bazı gıdaların özellikleri sayesinde bu mümkündür.

Bu bakımdan, bu hastalığa karşı mücadele etmenize yardımcı olacak besin öğelerini kahvaltınıza ekleyebileceğinizi bilmek güzel bir şey.

Bu duruma yardımcı olabilecek en iyi 6 gıdadan bahsetmek istiyoruz.

Onları denediğinizden emin olun!

1. Orman meyveleri

Çoğu meyve romatoid artritli hastalar için sağlıklıdır, ancak en çok tavsiye edilen meyvelerden biri, özellikle belirtilmeyi hak eden orman meyveleridir.

Bu meyve türü, antioksidanların ve anti-inflamatuvar bileşiklerinin ana kaynaklarından biridir. Vücudun onları emmesiyle RA’nın belirtilerini hafifletmeye yardımcı olurlar.

Yüksek C vitamini içeriği, daha güçlü bağlar ve tendonlar elde etmek için kollajen sentezini geliştirmeye yardımcı olur.

Orman meyveleri ayrıca, serbest radikallerin yol açtığı iltihaplanmayı kontrol eden iki güçlü tıbbi madde olan antosiyaninler ve karotenoidler de içerir.

Kahvaltı sırasında aşağıdaki meyveleri tüketmeyi unutmayın:

  • Çilekler
  • Kirazlar
  • Böğürtlenler
  • Yaban mersini
  • Üzüm
  • Erik

2. Tam tahıllar

Romatoid artrit semptomlarıyla savaşan insanlar için tahıllar önerilir.

Kompleks karbonhidratların ve elyafların bu doğal kaynakları, iltihap ile savaşmak için mükemmel müttefiklerdir. Bu ağrıyı rahatlatacak ve romatoid artrit hastalarının yaşadığı kaskatılık duyguyu giderecektir.

Dahası, sindirim ve detoks özelliklerine sahiptir, bu da kolondaki toksinlerin temizlenmesini sağlar.

Selenyumun belirli seviyeleri, inflamatuar dengesizlikleri kontrol altına almaya ve vücut sıvılarını düzenlemeye yardımcı olur.

3. Keten tohumu

Keten tohumu, tokluk hissini uzatan ve kalp işlevlerini geliştiren, sağlıklı bir kilo verme yöntemi olarak dünya çapında popüler hale geldi.

Bununla birlikte, bu önemli avantajların yanı sıra, keten tohumu da artrit gibi iltihaplanma bozukluğu olan insanlar için çok faydalıdır.

Bunun nedeni yüksek E vitamini ve omega-3 yağ asidi içeriğidir. Omega-3 yağ asidi asimilasyonu eklemlerde anti-inflamatuar etki yapar.

Buna ek olarak, diyet lifi içeriği sıvıların emilimini geliştirmeye yardımcı olur ve eklemlerin doğal yağını doldurmaya yardımcı olan doğal bir jel oluşturur.

Keten tohumu, içecek, kurabiye ve diğer sağlıklı kahvaltı yemeklerine koymaktan çekinmeyin. Orada olduğunu bile fark etmeyeceksiniz!

4. Kivi Suyu

Doğal kivi suyu vücuda güçlü miktarda C vitamini ve güçlü bir antioksidan sağlar. C vitamini, kıkırdağı iyi durumda tutan kollajeni korumak için çok önemlidir.

Bu besin, kan temizleme sürecini teşvik eder ve ürik asit gibi aşırı toksinleri de vücuttan atar.

Kivi suyunun, metabolizma ve sindirim açısından önemli bir besin maddesi olan diyet lifinden büyük miktarlarda sahip olduğunu da bilmeniz gerekir.

5. Sızma zeytinyağı

Birçok kişi günün diğer zamanlarında zeytinyağını tüketmeyi tercih etse de, içerdiği sağlıklı yağlar sabah kahvaltı sırasında vücut için çok sağlıklıdır.

Kahvaltıda ya tek başına ya da ekmek ile yemek vücuda çok miktarda omega-3 yağ asidi ve antioksidan sağlar. Vücutta emildiğinde, omega-3 inflamasyonunu kontrol etmeye yardımcı olur.

Buna ek olarak, vücut için büyük bir enerji kaynağıdır. Ayrıca, zeytin yağı, sindirimden sonra metabolik fonksiyonu destekler.

6. Muz

Muz, doyurucu ve enerji veren bir meyvedir; kahvaltı sırasında tüketildiğinde vücudu canlı ve aktif tutmaya yardımcı olur.

Dahası, içerdiği potasyum, magnezyum ve diğer önemli minerallerin yoğunlukları artrit hastaları için muzları bu hastalığa karşı büyük bir müttefik yapar. Bunun nedeni, inflamasyonun düzenlenmesine ve vücudun sıvı tutmasını ortadan kaldırmasına yardımcı oldukları içindir.

Romatoid artrit tedavisi diğer sağlıklı alışkanlıklarla desteklenmelidir. Bununla birlikte, belirtileri kontrol altında tutmak için bu yiyecekleri diyetinize katmayı düşünmek iyi bir fikir olabilir.

Bu gıdaları kahvaltılarınıza ekleyin ve mutluluğunuzu sürdürmede ne kadar iyi olduklarını öğrenin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz