Kimyon Baharatının Faydaları Nelerdir

Kimyon Baharatının Faydaları Nelerdir

Kimyon baharatı ülkemizde bolca tüketilen baharatlar arasındadır.özellikle et ve et mamullerinde bolca kullanılan kimyon, sulu yemeklerde de kullanılmaktadır. Vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin olan kimyon, fazla kullanılması sebebiyle de faydalarını sizler için bu yazımızda derledik:

Kimyon Baharatının Faydaları Nelerdir

1:Sindirime Olumlu Etkileri

Kimyon sağlıklı bir sindirim sistemi için etkili baharatlar arasındadır.Sindirimi hızlandıran, gaz oluşumunu engelleyen,sindirimde meydana gelecek mikroorganizmaların olumsuz etkilerini azaltıcı etkileri bulunur.Özellikle basur rahatsızlığı çekenlere tavsiye edebileceğimiz baharat kimyondur.

Aynı zamanda bağırsaktaki parazitleri yok eden ve bağırsaktaki solucanla düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

2: Annelerde Sütü Arttırır

Kimyonda bulunan besin maddeleri ile birlikte özellikle timol adlı besin maddesini süt salgılarını uyararak süt üretimini arttırmaktadır.Süt salgısı ve süt miktarını arttırıcı etkisi vardır.

3: Soğuk Algınlığına Karşı Korur

Kimyon esansiyel yağ asitleri açısından zengindir.Esansiyel; vücut tarafından üretilmeyen,dışarıdan alınması gereken maddelerdir.Bu yüzden bu yağ asitleri kimyonla vücuda alınarak solunum yolu rahatsızlıkları ve soğuk algınlığına karşı bağışıklık kazandırma etkisi vardır.

4: Kansızlık Üzerine Etkisi

Kimyon demir minerali açısından zengindir. Bu sayede kanda besin ve oksijeni taşıyan demir mineralini arttırarak kansızlık sorunu için tüketilmesi gereken baharatlar arasında yer almaktadır.

5: Şeker Hastaları Üzerine Etkileri

Kimyon şeker hastaları tarafından rahatça tüketebileceği baharatlar arasındadır. Kimyonun kan şekerini dengeleyici etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden şeker hastalığına yakalanmadan önce de kimyon tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

6. Bazı Kanserlere Karşı Etkileri

Kimyon da bulunan besin maddeleri,vitaminler ve mineraller mide,kolon ve göğüs kanserine karşı önleyici etkisi bulunmaktadır.

7. Cilt Üzerine Etkileri

Kimyonun sahip olduğu besin maddeleri cilt üzerinde sıkılaştırıcı etkisi bulunur. Bu sayede yaşlanma belirtileri geciktirir ve daha genç görünmenize yardımcı olur.Aynı zamanda cilt üzerindeki lekelerin doğal olarak uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

8: Stres Üzerine Etkileri

Kimyon da bulunan fosfor,manganez gibi mineraller serotonin yani mutluluk hormonunun salgılanmasını uyararak stres ve stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

9: İdrar Sökücü Etkisi

Kimyonun idrar sökücü etkisi sayesinde idrarla birlikte vücuttaki zararlı toksinlerin uzaklaşmasını kolaylaştıracak, daha sağlıklı bir böbreklere sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Bazı Uyarılar: Hamile bayanların tüketmeden önce doktora danışmasını tavsiye ediyoruz.

 

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz