Kayısı Çekirdeği veya Çekirdeğin Sağlığa Faydaları

Kayısı Çekirdeği veya Çekirdeğin Sağlığa Faydaları

Kayısı her insan için en iyi olan birçok sağlık yararına sahiptir. Kayısı anemi, hazımsızlık, kanser, kabızlık, cilt hastalıkları, kulak ağrıları ve ateşleri tedavi etme yeteneğine sahiptir. Kayısı yağı, stresli yara ve kasların tedavisinde yardımcıdır. Doktorlar vücudunuzun ışıltılı ve temiz cildi için en iyi sonucu almak için günlük kayısı yemek zorunda kaldığına inanıyorlardı. Kayısı tüm kadınlar için esastır çünkü yüz derileri konusunda çok bilinçlidirler. Kayısı, kese, temizlik kremi, yüz kremi vb. Gibi çeşitli kozmetiklerin yapımında da kullanılır. Ayrıca bu meyve, bozulma vizyonunu önleme, kemiklerini güçlendirmede artış, kalp sağlığını iyileştirme, kilonuzu hızlı bir şekilde kaybetme yeteneğine sahiptir. elektrolit dengeniz, kolesterol seviyenizi düşürün ve solunum durumunuzu vücudunuzda tedavi edin.

İnsanlar onu hem taze hem de kurutulmuş formda kolayca tüketebilirler. Bununla sayısız reçel, meyve suyu, kabak ve reçel hazırlayabilirsiniz. Kayısı yağı, çekirdeğin yanı sıra genel sağlığınız için iyi olan diğer geçerli esansiyel yağlardan da elde edilebilir.

1. Astımdan Korunun

Farklı araştırmacılar, kayısı yağının, astım hastalığının semptomları ile birlikte tedavisinde amaçlarının yanı sıra, doğada anti-astım özelliklerinin olduğuna inanıyordu. Kayısı, önemli yağları nedeniyle uyarıcı ve balgam söktürücü niteliklerini temin eder. Bunlar solunum ve akciğer sistemi üzerindeki stres ve baskıyı hafifletmeye yardımcı olduğu için, bu hastalık başlamadan astım krizini önler.

2. Kemikler Sağlık

Kayısı, kemiklerinizi geliştirmek ve biçimlendirmek için gerekli olan kalsiyumla doludur. Öyleyse mümkün olduğu kadar yiyin, mevsimindeyken her gün kayısı yiyin. Amaç, kemiklerle ilgili birçok sorunu önlemek ve kemiklerin sağlığını korumaktır.

3. Anti-Kanser için iyi

Bu kayısılar antioksidanlar bakımından zengindir ve vücudunuzu radikallerden korumanın yanı sıra hücrelere zarar verir. Kayısılarda bulunan radikaller nüfus, duman ve UV ışınlarından dolayı üretilmektedir. Kayısılarda güçlü antioksidanlar olarak kabul edilen C ve A Vitamini bulunur. Ayrıca kanser hastalıklarına karşı savaşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kayısı tohumları B17 adı verilen ve kansere karşı savaşta iyi bir yardımcıdır.

4. Kalp Sağlığı İçin En İyi

Bu kayısıların, likopen ve C Vitamini gibi zenginleştirilmiş antioksidanlarla dolu olduğunu söylediğim gibi, kalp damar hastalıklarının riskini azaltmada yardımcı olur. Bu antioksidanlar, LDL kötü kolesterolü düşürür ve kalp krizi tehlikesini en aza indirir kalp sağlığı.

5. Kilo Kaybı için İyi

Diyet lifleri bakımından zengin olduğu kadar kalorileri de düşüktür. Kilo kaybını hızlı bir şekilde azaltmak isteyenler için mevsim açıkken taze kayısı ve kuru kayısı yemeliler.

6. Gözleriniz için en iyisi

Kayısı E, C, A Vitamini bakımından zengindir ve görme ile yaşlanmadan kaynaklanan hasarlardan korunmaya yardımcı olan ve görüşünüzü iyileştiren karotenoidleri içerir. Ayrıca, maküler dejenerasyondan da sakınırlar ve göz sağlığınızı iyileştirirler.

7. Ateş için iyi

Yüksek ateşi olanlara kayısı suyu verilir. Vücudunuz için iyi olan gerekli kalori, mineral ve vitamin içerir. Ayrıca, çeşitli organları ve sistemleri detoksifiye eder. Bu kayısılarda, ne zaman hastalanırsanız genel sıcaklık seviyenizi etkileyebilecek antienflamatuar ve rahatlatıcı maddeler bulunur. Ayrıca, gut ve artrit muzdarip insanlar gibi diğer tüm vücut bölümlerinden iltihabı azaltabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz