Bu Doğal Yöntemle Tırnak Mantarından Kurtulun

Bu Doğal Yöntemle Tırnak Mantarından Kurtulun

Mantar ile mücadele söz konusu olduğunda, tespit edildikten sonra harekete geçmeniz oldukça önemlidir. Bu yazımızda, etil alkol ve doğal ürünler ile hazırlanan, tırnak mantarı ile mücadele etmede size yardımcı olacak bir tarifi paylaşmak istiyoruz.

Onikomikoz olarak da bilinen tırnak mantarları, nemli ve sıcak ortamlarda hızla yayılabilen dermatofitler, maya ya da küften kaynaklanır.

Başlangıçta herhangi bir belirti göstermez; ancak yavaş yavaş tırnağın sarımsı bir renge bürünerek kalınlaştığını ve tırnağı çevreleyen cildin iltihaplanmaya başladığını fark edebilirsiniz. Tırnağı tamamen kaybetmemek için mantarı ortadan kaldırmak önemlidir.

Tırnak mantarı için bir tavsiye

Bu ilaç, antiseptik ve antifungal özelliklere sahip harici kullanıldığında enfeksiyona sebep olan mikroorganizmaları yok etmeye yardımcı olan bir üründür. Genel olarak, bazı geleneksel antifungal tedavilere benzer şekilde etki eder. Ancak, daha ucuzdur ve sert kimyasal maddeler içermez.

Alkolün yararları

alkol

Bu doğal tedavinin etkisini arttırmak için genellikle ilk yardım çantasında bulunan % 90 etil alkol kullanacağız. Yaralara uygulandığında enfeksiyon oluşumunu önleyen dezenfektan ve antibakteriyel özellikleri ile ön plana çıkar. Bakteri sporlarına saldırmamasına rağmen çok çeşitli bakteri ve mantarlara karşı oldukça etkilidir.

Ayrıca, onikomikoz tedavisinde tamamlayıcı olarak kullanılır. Ancak yine de etkisini arttırmak için diğer maddelerle birlikte kullanmanız gerekir.

Hidrojen peroksidin yararları

Hidrojen peroksit, yüzeysel yaraların dezenfeksiyonu için kullanılan doğal bir üründür. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri tırnak ve ayaktaki mantarla mücadelede etkilidir, bu nedenle genellikle tırnak tedavisinde kullanılır.

Hidrojen peroksit aynı zamanda mantarın sebep olduğu sarımsı renklenmeyi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, tüm bunlar yetmezmiş gibi, tırnağın zayıflamasını ve kopmasını engeller.

Beyaz sirkenin yararları

beyaz sirke

Yararlanacağımız bir diğer doğal ürün beyaz sirkedir. Gastronomi, tıbbi ve evsel kullanımları ile tanınan bu dezenfekte ürün, onikomikoza karşı iyi gelir.

Beyaz sirke organik asitler içerir. Bu asitler, mikroorganizmaların üremesi için gereken ortamı değiştirerek enfeksiyonu durdurur. Antiseptik ve mantar önleyici özellikleri mantarla mücadele etmeye ve tırnağın bozulmasını önlemeye yardımcı olur. Tüm bunlar sayesinde beyaz sirke, mantar enfeksiyonun neden olduğu kaşıntı, sertlik ve diğer hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için mükemmeldir.

Nasıl hazırlanır?

tedavi

Tırnak hasarına neden olan tırnak mantarlarıyla mücadele etmek için yukarıdaki tüm bileşenler tek bir muamele ile birleştirilir. Hazırlaması çok kolaydır ve sorun çözülene kadar düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 5 yemek kaşığı % 90 etil alkol
 • 5 yemek kaşığı hidrojen peroksit
 • 2 yemek kaşığı beyaz sirke
 • 1 cam kavanoz
 • Pamuk

Hazırlanışı

 • Öncelikle etil alkolü bir cam kaba dökün ve daha sonra kabartma tozu ve beyaz sirke ile karıştırın.
 • Her şeyin iyice karışmasını sağlamak için kavanozun kapağını kapatın ve sallayın.
 • İyi durumda kalması için serin ve kuru bir yerde saklayın.

Nasıl uygulanır?

 • Öncelikle, enfekte olmuş tırnağı iyice durulayın. Kurutun ve bir pamuk yardımı ile üzerine hazırladığınız karışımdan sürün.
 • Tırnak çok kalın ve sarıysa, karışımı uygulamadan önce tırnağı törpülemelisiniz.
 • Her gün günde iki kez uygulayın.
 • Etkisini göstermesi için en az 2 ay kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.
 • Enfeksiyon hala devam ederse, tedaviyi 8 ila 12 ay uzatın.

Herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürseniz, bu yöntemle mantardan kurtulabilir, orta ve uzun vadede komplikasyonları önleyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz