Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Osteitis pubis adı verilen ve halk arasında kasık ağrısı olarak adlandırılan bu rahatsızlık, aslında kasık bölgesinde görülen mikropsuz bir iltihaplanma türüdür. Daha çok kendisini kasık bölgesi ve leğen kemiğinin şiddetli ağrısıyla belli eder. Son dönemlerde tüm dünyada görülme sıklığı artmıştır.

Bunun en önemli nedeni ise profesyonel spor dallarında artan rekabetin sporcuların antrenman ve fiziksel egzersiz yükünü artırmış olmasıdır. Şimdi Osteitis Pubis belirtileri ve nedenleri hakkında kısa bir bilgi verelim. Daha sonra da Osteitis Pubis nasıl tedavi ediliyor göz atalım.

Osteitis Pubis Nedenleri:
Osteitis Pubis sebepleri genellikle kasık bölgesinin eklem, kas veya kemik yapısını olumsuz etkileyen bir takım aktiviteler veya etkenler neticesinde ortaya çıkan nedenler olarak göze çarpmaktadır:

– Hamilelik ve doğum süreci,
– Jinekolojik cerrahi,
– Ürolojik cerrahi,
– Atletik e sportif aktiviteler (örneğin, koşmak, futbol, buz hokeyi, tenis müsabakaları),
– Kasık bölgesinde majör travmaya uğramak,
– Genellikle futbol gibi sürekli sakatlıkların yaşandığı spor dallarında görülen ve sürekli tekrarlayan minör travma,
– Romatolojik rahatsızlıklar ve bozukluklar,
– Etyolojisi bilinmeyen haller,
– Atrenmanlarda kasık ve leğen kemiği bölgesine aşırı yüklenmek,
– Hatalı antrenman teknikleri uygulamak,
– Beton gibi sert zeminde yapılan antrenmanlar ve egzersizler,
– Yeteri kadar ısınmadan ve esnemeden egzersiz veya profesyonel spor dallarında antrenman yapmak,
– Egzersizlerin kademeli olarak artırılması yerine aniden yoğun antrenman programına geçerek bünyeye yüklenmek,
– Kalitesiz spor ayakkabıları kullanmak,
– Yürümede ve koşma esnasında ortaya çıkan ortopedik yürüyüş bozuklukları, biyomekanik bozukluklar,
– Kalitesi düşük koşu bantları ve yürüyüş bandı da Osteitis Pubis’e neden olmaktadır,
– Kalça, İç bacak ve kasık bölgesi kaslarının aşırı derecede gerilmesi,
– Bacaklar arasındaki uzunluk farkları neticesinde vücut ağırlığının kalçaya ve kasıklara dengesiz dağılımı.

Osteitis Pubis Belirtileri :
Osteitis pubis başlıca belirtisi, kasık bölgesinde meydana gelen esneklik kaybı yanında yine kasık bölgesinde ortaya çıkan soğuk ve süreğen bir ağrıdır. Bu ağrılar bazen ciddi vakalarda şiddetli olarak görülebilmektedir. Özellikle spor yapan kişilerde ayakta iken kasığa bıçak batması gibi bir belirti verir ve kişinin bırakın koşmasını, günlük rutin faaliyetlerini bile yapmasına engel olur.

Osteitis Pubis Tedavi Yolları :
Osteitis Pubis Tedavisi hakkında dünyada kesin olarak sonuç veren bir teknikten bahsetmek zordur. Yani diğer bir deyişle bu rahatsızlığının kesin tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bu demek değildir ki hastalık tedavi edilemez. Ancak tek bir ilaç veya tedavi yolu da tek başına sonuç vermemektedir. Günümüzde, fizik tedavi, esneme egzersizleri ve Osteitis Pubis Enjeksiyonu adı verilen yöntemlerin bir arada kombine edilmesi ile hastalık kolayca olmasa da iyileşebilmektedir. Enjeksiyon tedavisinde glikoz ve lidokain enjeksiyonları (proloterapi veya rejeneratif enjeksiyon tedavisi) ndan faydalanılmakta ve iltihaplı bölgeye yapılan enjeksyon, hastalığın iyileşme sürecini tetiklemektedir.

Bu yazı kasık ağrısının nedeni, kasık ağrısının bacağa vurması, kasık ağrısının sebepleri, kasık ağrısı neden olur, kasık ağrısı nasıl giderilir, kasık ağrısı nasıl geçer, kasık ağrısına bitkisel çözüm, kasık ağrısına ne iyi gelir, kasık ağrısı kadın kadın erkek  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

yumurtalık ağrısına ne iyi gelir, yumurtalık ağrısına bitkisel çözüm, osteitis pubis, kadn vcudunun sol kask ve bacaga vuran agr nedendr, pubis ağrısı nasıl gecer, kasık ağrısına doğal çözüm, sol kasıt agrısının ayaga vurma nedenı, sevişme sonrası kalça ağrısı nasıl giderilir, karın ağrısının bacağa vurması, erkek pubis kemiği

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz