Karatay uyardı: Bu içecek sağlığımız için zehirdir!

Karatay uyardı: Bu içecek sağlığımız için zehirdir!

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Cana Karatay yeni açıklamalarda bulundu. Bu sefer ise tüm dikkatleri enerji içeceklerine çekti.

 

Karatay’ın her zaman vurguladığı şey, sağlıklı ve en doğal ürünlerle beslenmek. Bu vurgusuna karşı olarak son zamanlarda gündem olan enerji içeceklerinin tüketimi de eklendi. Yğksek miktarda mısır şurubu ve kimyasallar içerek bu içecek için Karatay:

“Bütün enerji içeceklerinin içine koyulan yüksek miktardaki mısır şurubu şekeri ve kimyasallar insanın bağışıklık sistemini çökertir, bağırsakları mahveder, beyni mahveder. Verdiği enerji bir-iki saat sürse dahi insanı perişan hale getirir. O birkaç saat için verdiği enerji mutluluk hissine insanlar bağımlı olur. ”

Karaciğere büyük hasarı var

Enerji içeceklerini alkollü içeceklerle kıyasladığımızda, karaciğere çok daha büyük hasar verdiğini söylüyor Canan Hoca. Karaciğer etkisinin yanı sıra bağırsakları, bağışıklık sistemini ve hatta beyne bile kötü etkileri mevcut! Yani kısaca bu tür içecekler her türlü hastalığın temelini oluşturmakta.

Sebep olduğu hastalıklar:

Enerji içeceklerinde olduğu gibi gazlı içeceklerde; bağırsaktaki yararlı bakterileri öldürüyor ve bağırsak hücrelerinin parçalanmasına sebep oluyor. Hal böyle olunca da düşman bakteriler çoğalıyor.

Bağırsak problemlerinin yanında şeker hastalığına da zemin hazırlayan içecekler; tiroit, alzheimer, kanser, tansiyon, böbrek hastalığı, pankreas hastalığı gibi daha birçok rahatsızlığa sebep verebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz