DSÖ, koronavirüs antikorunun bağışıklığı kanıtlayamayacağı konusunda uyarıyor

  • Corona Virus, SAĞLIK HABERLERİ
  • DSÖ, koronavirüs antikorunun bağışıklığı kanıtlayamayacağı konusunda uyarıyor için yorumlar kapalı
  • 3.968 kez görüntülendi

DSÖ, koronavirüs antikorunun bağışıklığı kanıtlayamayacağı konusunda uyarıyor

Cuma günü, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), çok beklenen koronavirüs antikor testlerinin, bağışıklığı kanıtlamak söz konusu olduğunda muhtemelen işe yaramayacağına dair bir uyarı yayınladı. Bu uyarı, dünya çapında testlerin küresel topluluğun daha güvenli bir ortam yaratmasına ve karantinaya son vermesine yardımcı olacağına dair umutları yok etti.

DSÖ, çok beklenen “serolojik” testlerin ancak bir bireyin kan dolaşımında antikorların olup olmadığını belirleyebileceğini söyleyen bir bildiri yayınladı. Küresel sağlık kurumu, kan dolaşımındaki antikorların varlığının yalnızca bir bireyin semptomlarla birlikte veya tek başına COVID-19 kapıp kapmadığını gösterdiğini söyledi.

Bilimsel topluluk, COVID-19’dan kurtulmuş olmanın, tekrar ölümcül virüs tarafından enfekte olmaya evrensel bir bağışıklık kazandırıp aktarmadığını anlamak için hala mücadele ediyor.

DSÖ’nün yeni ortaya çıkan hastalık birimi başkanı Dr. Maria Kerkhove, bu antikor testlerinin seroloji varlığının seviyesini gösterebileceğini gözlemledi, ancak bu, antikorları olan birinin hastalığa karşı bağışık olduğunu göstermiyor.

DSÖ’nün acil durumlar programının yönetici direktörü Dr. Mike Ryan, bilim camiasının, antikorları olan bireylerin virüsün semptomlarına karşı tam olarak korunup korunmadıklarından veya virüse yeniden maruz kalmaktan hala emin olmadığını söyledi. Dahası Ryan, bu testlerin çoğunun duyarlılık sorunları ile mücadele ettiğini ve muhtemelen “yanlış negatif sonuç” vereceğini de sözlerine ekledi.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.